Banánköztársaság
Aggódás egy moziért – Mi lesz veled, (és velünk) Örökmozgó?
Nagymozgó, Vesta, Pentele Mátra, Örökmozgó, Art… A név változott, de a mozi mozi maradt.
Nagymozgó, Vesta, Pentele Mátra, Örökmozgó, Art… A név változott, de a mozi mozi maradt. Utoljára a Szent pók című filmet láttam néhány hónappal ezelőtt az Erzsébet krt.- Dob utca sarkán lévő kultikus filmszínházban.
Eredetileg divatbolt volt
A vetítés előtt feltűnt, hogy szinte kiürül az előtér, mert éppen bútorokat cipelt néhány ember. Rá is kérdeztem, hogy megszűnik-e a mozi, és azt a választ kaptam, hogy tulajdonos változás történt. Arra, hogy ki az új tulajdonos, illetve várható-e bezárás, nem kaptam választ. Az interneten hivatalosan megadott telefonszám rég nem él, és annak sincs írásos nyoma, hogy felújítás miatt bezárták az intézményt. Pedig a mozi zárva, és az újranyitás időpontjáról nincs információ.
Út az Örökmozgóig
Erzsébetvárosnak ez az emblematikus mozija egy régi divatkereskedés átalakításával nyílt meg 1912-ben. A száznegyvenöt fő befogadására képes mozit először Royal Nagymozgó névre keresztelték. Alapítója és tulajdonosa, a magyar kinematográfia egyik úttörője: Radó József volt.
Radó József a kispénzű embereknek mutatta meg a film varázsát a Royal Nagymozgóban. Fele annyi pénzért vehették meg a nézők a jegyet, mint a közeli és attraktívabb Royal Apollóban.
1925-ben a Vesta nevet vette fel a mozi, majd 1942-ben Erzsébetnek nevezték át. 1945-től az államosításig ismét Vesta néven működött. Ezt követően néhány évig a Pentele nevet viselte, majd az ötvenes évek közepén a Mátra nevet kapta. 1958-ban kicsit felújították, de igazán csak az 1983-as átalakításkor változtattak rajta: „levettek” a hosszából, és megnagyobbították a gépházat.
Az 1984-es nyitás után gyerek és felnőtt méretre átalakítható székekkel és egyedi belső dekorációval Mátra Mese- és Ifjúsági Moziként működött 1991-ig.
Jómagam ebben az időszakban jártam itt először. A Hugó a vízilót legalább háromszor néztem meg, és persze mindig bőgtem is rajta egy kicsit. A Ludas Matyira is többször vettem jegyet. Az volt a másik véglet. Visítva röhögtünk a barátaimmal a Lenin körúton, amikor utánoztuk Döbrögit, és azt kiabáltuk: Iiiispán!
Aztán felnőttünk, és nem csak mi, hanem a rendszer és a mozi is változott
1991. október 3-án nyílt meg Pest első fekete falú moziterme, a Magyar Filmintézet különleges programjával Örökmozgó néven. Öntudatos és kultúrára szomjazó erzsébetvárosi fiatalként rendszeres látogatója voltam. Itt néztem végig Buńuelnek szinte az összes filmjét, de a régi magyar filmektől Fassbinderig szinte mindenre vevő voltam.
2015. október 1-től Art+ Cinema néven folytatta tovább a működését az Erzsébet körút 39. száma alatt a mozi. Jó kis artmozi volt. A földszinti terem Lugosi Béla nevét, az emeleti kisterem pedig Kertész Mihály nevét viselte.
Az élet mozija forog, és a kis mozi bejáratánál -legyen ennyi elég a köznek – krétával hírül adták:
A MOZI FELÚJÍTÁS MIATT ZÁRVA TART/ THE CINEMA IS CLOSED FOR RENOVATION.
(Fotót a szerző készítette)
Friss
- „Ezek mennek mostanában”
- Szívzűr – Így élesztheted újra önmagad
- Hatalmas gazdasági-diplomáciai siker: magyarok gépestették Csádban a tevetej-fejést – A produktumot a miniszteri biztosunk azonnal beszlopálta
- Szanyi Tibor: Mindenhalottak
- Jogi problémája van? Félórás ingyenes konzultáció egy értő ügyvéddel – Pro Bono Nap Budapesten
- Brutál-igaz szívhoroszkóp! A Bikán és a Koson ledöbbensz!
- Müller Péter a halálról-, a gyászról-gondolkodás mestere
- Leállt az ügyeletek által használt egészségügyi szoftver
- Ha a megfigyelőség ára 100 millió dollár, mennyit taksál, ha beveszik Magyarországot -rendes- Türk-tagnak?
- A novemberi időjárásról