Kerítésen innen
Mit gondol, miről lehet szó: 341 ezer hibabejelentés/év, azaz 47 másodpercenként érkezik hibabejelentés
A címben feltett kérdés megfejtése: az egészségügy, azon belül az elromlott, lassan nyugdíjas korú berendezések meghibásodásának száma. Naponta 665 panaszt kapnak, ez óránként 83 bejelentést jelent, vagyis 47 másodpercenként érkezik egy e-mail vagy egy hívás a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) hibabejelentő központjába.
Dobogósok: a klímaberendezések, a víz-és csatornahálózat, valamint a nyílászárók
Két éve alatt nem sikerült teljesen felszámolni a kórházakban a műszaki problémákat, rossz állapotban örökölték meg az intézményeket
-erről Bodó Attila Pál, Közbeszerzési Ellátási Főigazgatóság (KEF) főigazgató-helyettes beszélt.
Tizenegy akut probléma jelenti a legnagyobb kihívást, a legtöbb gond a liftekkel van. Kiemelte, hogy 1600 liftet örökölt a KEF. Két évvel ezelőtt 400 felvonó volt működésképtelen, ma már csak 89.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
2024-ben 341 ezer hibabejelentést regisztráltak
Ez naponta 665 panaszt kapnak, ami óránként 83 bejelentést jelent, vagyis 47 másodpercenként érkezik egy e-mail vagy egy hívás a KEF hibabejelentő központjába.
Sok problémát jelent a klímaberendezések karbantartása és a víz-és csatornahálózat javítása is, valamint a nyílászárók cseréje.
Tavaly 4,8 milliárd forintot költöttek hűtőrendszerek cseréjére, 0,8 milliárd forintot felvonó rekonstrukcióra, a fűtési rendszer megújítására 3,5 milliárd forintot, a nyílászárócserére pedig 3,5 milliárdot. A KEF-hez a bejelentések több mint 30 százaléka Budapestről érkezik, és a havária bejelentések 42 százaléka is a fővárosból jön, sorolta az adatokat a KEF főigazgatója.
Csak úgy…
2024-ben hónapról hónapra 20-30 százalékkal nőtt a kórházak adóssága, jelenleg csak az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) által fenntartott intézmények a kórházkonszolidáció után, – vagyis adósságrendezés után – áprilisban ismét 40 milliárd forintot görgetnek maguk előtt, a klinikákkal vagyis az orvosegyetemekkel együtt
a tartozás 2025 áprilisában eléri az 50 milliárd forintot
-erről Gárdos Csaba, a Magyar Államkincstár (MÁK) költségvetési felügyeleti igazgatója beszélt a Magyar Kórházszövetség háromnapos kongresszusának második napján Mátraházán. Abban bíznak, hogy jövőre más lesz a helyzet, hiszen az idei évtől havonta bázis alapon 12,5 milliárd forint plusz forrás segíti az intézmények gazdálkodását. A klinikai központok nagyon sok beteget látnak el, ezért halmozódik fel nagyon sok adósság.
A Top 10 lejárt kórházi tartozás állományával kapcsolatban kiemelte, míg 2023 februárjában a top legnagyobb kórházi tartozás 2,6 milliárd forint volt, 2024. februárjában már 6,1 milliárd forintra ugrott, 2025-ben pedig az adósságrendezés előtt a top adósság az egyik intézményben elérte a 8,5 milliárd forintot is.
Furi, de így van…
A kórházak ellenőrzése során azt tapasztalták, hogy még mindig vannak jelentős bakik a jelenléti ívekben, szerencsésebb lenne ezeket digitálisan vezetni.
Van olyan ív, amiben az látszik, hogy ugyanaz a dolgozó ugyanabban a munkaidőben egyszerre két kórházban is dolgozik, derül ki az államkincstár tavalyi évi vizsgálataiból. Ez jellemzően azért lehet, mert komoly humánerőforrás gondoktól szenvednek az intézmények.
Gárdos Csaba kiemelte, hogy az ellenőrzések során megállapították, hogy
a vizsgált 85 OKFŐ által fenntartott intézményben 99 281-en dolgoznak, közülük 5245 főnek volt párhuzamosan legalább két jogviszonya. Négy olyan dolgozó van, akinek hét intézménynél is van jogviszonya.
Van öt munkahelyes egészségügyi dolgozó is, de
304 olyan személyt is találtak, akinek 3 intézményben van párhuzamos jogviszonya. Huszonnyolc egészségügyi dolgozó pedig négy intézménynél dolgozik, 13 ember öt intézményben, és egy személynek pedig hat intézményben van jogviszonya, 13 személynek pedig öt intézményben volt párhuzamos jogviszonya.
Kiemelte:
van 20 olyan rendkívüli teherbírású dolgozó, akinek egyszerre két főállása is van.
Az egyes kórházi gyakorlatokkal kapcsolatban kiemelte,
volt olyan kórház, ahol a főigazgató mellett hét igazgató, és négy orvosigazgató-helyettes is dolgozott, máshol meg csak 4-5 felső vezető van, ezeknek a metódusoknak az összehangolására szükség van.
Friss
- Hoppá, most éppen Szájer József gabalyodott Juszt László hálójába
- Vidéki prókátor: mától a szájeri tákolmány már biológiatankönyvnek sem jó, legfeljebb hittankönyvként használható
- A ‘bátrak’ az újdonságok gránitba vésése után sem tétlenkedtek, maradt még feladatuk….
- Újabb cikis ’emberarcúsítási’ kísérlet tett nevetség tárgyává két fideszes közszolgát
- Gábor György: szinte látjuk magunk előtt, amint Orbán épp most jön a templomból és tart a kocsmába
- Miska kancsó Japánban, avagy ha csinálunk valamit, csináljuk jól!
- 140 igen, 21 nem – Elfogadták az Alaptörvény újabb, 15. módosítását
- Mennyit ér egy petíció, amit még ‘Pókember is aláírhatna – Ez nem népi támogatás, hanem egy digitális maszkabál’
- Blokád a parlamentnél, ami most a fotelből élőben követhető
- Mínusz 1 fő, távozott az amerikai kormányból Peter Marocco, Orbán nagy barátja