Kerítésen innen
Nagy Márton, a rém tudatlan miniszter, vagy csak játssza az ostobát?
Hétfőn arra a kérdésre, hogy a Mere orosz üzletlánc már a „spájzban van-e” Magyarországon Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter azt mondta: “én erről nem tudok, lehet, hogy van ilyen szándék, de hogy konkrét döntés lenne, arról nem tudok”. Másnapi hír: nemcsak tervezi a terjeszkedést az „orosz Lidl”, de már céget is bejegyeztetett, dolgozókat toboroz és 11 alkalmazottja már van.
Nagy Márton elbambult?
Nagy miniszter hozzátette még a fentiekhez:
Ha majd ez “élesedik”, akkor majd foglalkozik az üggyel a megfelelő hatóság, minisztérium. A pletykákra, médiainformációkra nem szoktak reagálni.
Azt Nagy Márton hangsúlyozta: az uniós szankcióknak meg kell felelni, ha lesznek konkrétumok – ha egyáltalán lesznek -, akkor kell a jogi és gazdasági feltételeket megvizsgálni. Az egészről
csak a sajtóból értesült.
Figyeljen, Márton!
Nemcsak tervezi a terjeszkedést, de már céget is bejegyeztetett, toboroz és 11 alkalmazottja van az oroszországi Mere diszkontláncnak Magyarországon
– tudta meg a Telex. A cég
nettó félmillió forintos fizetésért és eladási mennyiségtől függő jutalékért keres magyarországi beszerzési menedzsereket.
A Mere érkezését a haszon.hu egy, a potenciális beszállítóknak kiküldött email alapján írta meg, a cégnek arról hivatalos bejelentése nem volt. A hír megjelenése után emiatt a sajtóban azonnal elindul a spekuláció arról, hogy vajon tényleg jönnek-e, vagy csak tapogatóznak a lehetőségek iránt, esetleg teljes félreértésről van szó.
Miért kell „megtaláln”, miért nem lehet bejelenteni?
Most azonban megtaláltunk a LinkedInen egy álláshirdetést, amelyben a Mere már két hónappal ezelőtt dolgozókat keresett Magyarországon. Ebben beszerzési menedzser pozícióra keresnek munkatársakat, akiknek a beszállítók és gyártók felkutatása, a beszállítói szerződések előkészítése és gondozása, és a versenytársak folyamatos figyelemmel kísérése lenne a feladata.
Ezért cserébe jól megközelíthető munkahelyet, és 9 és 17 óra között munkavégzést ígérnek. 1300 eurós (vagyis félmillió forintos) nettó fizetéssel, plusz az eladásoktól függő jutalékrendszerrel.
TS Retail Kft.
A hirdetést a Magyarországon bejegyzett TS Retail Kft. adta fel, a céget tavaly januárban alapítottak. A vállalat az Opten szerint tavaly december és idén február között 11 munkatársat vett fel, ami arra utal, hogy komoly gazdasági tevékenységre készül. Az álláshirdetésre a jelentkezéseket egy orosz emailcímre várják. A TS Retail Kft. tulajdonosa a szerbiai Belgrádba bejegyzett Hung Trade DOO Beograd, amit szintén tavaly alapítottak. A cég tulajdonosai pedig ugyanazok, mint az oroszországi Mere tulajdonosai:
- 79 százalékban Szergej Schneider;
- 15 százalékban Andrej Schneider;
- 6 százalékban pedig Valerij Jakovlev.
Vagyis a Mere tulajdonosai egy szerbiai cégen keresztül jegyeztették be magyarországi leányvállalatukat, ami most toboroz és beszállítókat keres.
Spártai diszkontálás
Ahogy korábban írtuk, a Mere márkanéven működő hálózat a Torgservis nevű orosz vállalat tulajdona, ami a szibériai Krasznojarszkból indult 2009-ben. A cég egy befektető-testvérpár, a német származású orosz Szergej és Andrej Schneider tulajdona. Schneiderék kerülik a nyilvánosságot, interjúkat nem szoktak adni, az üzletépítést viszont komolyan gondolják. A cég Oroszországban (ahol nem Mere, hanem Svetofor, vagyis közlekedési lámpa néven fut) nagyjából háromezer boltot üzemeltet, amelyek leginkább kisebb orosz városokban találhatók Szibériában és azon kívül. Az orosz piacon kívül többek között Kazahsztánban, Belaruszban és Kínában is vannak üzletei, pár éve pedig az EU-ban is elkezdett terjeszkedni, ahol eddig Lettországban, Litvániában és Romániában tudott jelentősebb hálózatot nyitni. De Nyugat-Európában is próbálkozott a cég: Németországban, Spanyolországban, Belgiumban és Nagy-Britanniában is nyitott üzleteket. Oroszországban, ahol a legtöbb bolt található, 2023 első felében 9,8 százalékos növekedéssel már 2 milliárd eurós árbevételt ért el.
A Mere a nyugati piacon egy nagyon határozott üzenettel igyekszik berúgni az ajtót: 20-30 százalékkal alacsonyabb árakat ígér, mint más diszkontláncok, például a Lidl vagy az Aldi.
A Mere spanyol leányvállalatának ügyvezetője a „spártai” és a „sallangmentes” kifejezésekkel írta le, hogy hogyan néznek ki a Mere boltjai:
nincs semmi olyan, ami növelné a költségeket, se dekoráció, se polcok, semmi felesleg.
Szerző
Friss
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….
- Karácsony Gergely: győztünk!
- 4 ok, amiért megéri zöld energiára váltani
- Karácsony Gergely: ez nettó hazaárulás!
- Ezért állt le a reggeli csúcsban a 2-es metró
- Fiúk a szélről: Fico és Orbán – Jó étvágyat
- Nagy Ervin: tisztelettel kérdezem, Hankó úr, maguk gyengeelméjűek?