Connect with us

Kerítésen túl

Nem várt fordulat jöhet az orosz-ukrán háborúban – Zelenszkij megszólalat és nem akármit mondott

zelenszkij
Megosztás

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hajlandó lenne közvetlen tárgyalásokat folytatni Vlagyimir Putyinnal, valamint az Egyesült Államokkal és az EU-val is a háború befejezéséről. Az optimista forgatókönyv szerint idén lezárulhatna az orosz-ukrán háború, ám Donald Trump amerikai elnök az EU-ra tolná a kötelezettségvállalást. Így fogalmazott a Blikknek Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő.

Jöhet a közvetlen  tárgyalás?

„Ha ez az egyetlen olyan felállás, amelyben békét hozhatunk Ukrajna polgárainak, és nem veszítünk embereket, akkor mindenképpen ezt a megoldást választjuk. Ha az emberek úgy gondolják, hogy a tárgyalások útjára kell lépnünk, és én is úgy gondolom, hogy készen vagyunk erre, akkor az Egyesült Államoknak, EU, Ukrajnának és Oroszországnak is jelen kell lennie a tárgyalásokon”

– mondta Zelenszkij a Guardiannek adott interjújában. Bár az ukrán elnök már korábban is hajlandónak mutatkozott a tárgyalásokra, mostani szavai arra utalnak, hogy az ukrán veszteségek sürgetik a folyamatok felgyorsítását. Az is jelzi a komolyodó szándékot, hogy többoldalú konzultációt szeretne. Ráadásul kifejezetten amerikai és európai biztonsági garanciákkal látja csak megvalósíthatónak a háború lezárását, amelyre egyébként nagy valószínűség szerint idén sor kerülhet – vázolt egy optimista forgatókönyvet a Blikknek Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő.

Trump a „béke barátja”

Ám Putyinék erre nem fognak azonnal rábólintani

– tette hozzá, de az Egyesült Államok elnökét (és adminisztrációját) nem olyan fából faragták, hogy ebbe belenyugodjon. Fokozni fogják a szankciós politikát Oroszország ellen, emellett tűzön-vízen keresztül rá fogják venni Zelenszkijt, hogy mindenképpen beadja a derekát.

Nyilván abba nem fog beleegyezni az ukrán elnök, hogy az oroszok által elfoglalt területeket jogilag is elvegyék, de egy ideiglenes és nemzetközi ellenőrzés alatt álló zóna még beleférhet a megegyezés kereteibe

– fogalmazott a szakértő.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Na és az egyesség?

Ukrajna és persze Európa számára a legfontosabb, hogy erősek legyenek a biztonsági garanciák, amelyek elrettentik egy újabb támadástól Putyin elnököt. A NATO-tagság nem reális lehetőség, ám az EU lisszaboni szerződése keretet adhat egy, a mainál jóval erősebb európai védelmi unió kialakítására – emelte ki Gyarmati István, aki jó példaként hozta fel, egy, a koreai háborút lezáró fegyverszünethez hasonló szerződés lehetőségét.

Hét évtizeddel ezelőtt a statikus csatatér és a megoldhatatlan politikai nézeteltérések olyan tűzszünetet követeltek meg, amely megállította az erőszakot, miközben elhalasztotta a kényes politikai kérdések megoldását. A koreai fegyverszünet lehetővé tette Dél-Korea számára, hogy az amerikai biztonsági garanciák és védelem alatt virágozzon, most ezt a szerepet Európa tölthetné be.

Egy hasonló fegyverszünet lehetővé tenné, hogy Ukrajna – vagy akár csak az ország 80 százaléka – hasonló módon levegőhöz jusson, és ez győzelmet jelentene a háborúban

– véli Gyarmati.

Európa viselné a fő felelősséget

Hosszú távon is kitapinthatóak Donald Trump szándékai: az USA mindenképp Európára tolná a fő felelősséget, merthogy az amerikai elnök szándékai szerint az Egyesült Államoknak minden erőforrást a Kína elleni fellépésre kívánja fordítani. A biztonsági garanciák és a területi kérdések mellett még számtalan nyitott probléma marad, amelyben többek között dűlőre kell jussanak a harcban álló felek és a nagyhatalmak: ilyen

  • az újjáépítés és annak finanszírozása,
  • a kárpótlás és jóvátétel, valamint
  • a fogolycsere

– sorolta a szakértő a hosszú folyamat állomásait.

Szerző