Kerítésen túl
Netanjahu Golda Meir-pillanata: most tart ott az Izrel-Irán háború, mint a jom kipuri háború idején, amikor Reagan elnök sikertelenül akarta lefogni Golda Meir kezét

Mint Golda 1973-ban – most Netanjahunak is itt az ideje, hogy szilárdan ellen álljon az USA elnöke nyomásának. A jom kipuri háború alatt Golda Meir elutasította a korai tűzszüneti felhívásokat. Most a globális nyomás és a növekvő fenyegetések közepette, Netanjahu hasonló választással néz szembe Iránnal való konfliktusában – írja elemzésében az izraeli Ynet news com.

Trump és az ő gyeplője
A jelentések, miszerint a Fehér Ház megvétózta Jeruzsálem Ali Khamenei legfelsőbb vezető eltávolítására vonatkozó tervét. A tűzszünetre irányuló nemzetközi követelések növekedése arra utalnak, hogy az élvezett zöld lámpa sárgába, talán pirosba is átváltozhat.
Golda útján?
Izraelnek tovább kell lépnie. Benjamin Netanjahu számára ez az ő Golda Meir-pillanata. Ötvenkét évvel ezelőtt, abban a döntő pillanatban, amely fordulatot hozott a jom kipuri háborúban, Ariel Sharon ejtőernyősöket és tankokat vezetett a Szuezi-csatornán át „Afrikába”, készen arra, hogy bekerítse Egyiptom ostromlott Harmadik Hadseregét. Ekkor Richard Nixon, az USA akkori elnöke és Henry Kissinger külügyminiszter közbelépett, hogy megállítsa Izraelt: azt akarták, hogy Anvar Szadat elég győztesnek érezze magát a háború befejezéséhez, ahhoz, hogy békét kössön és attól tartottak, hogy Amerikát egy szélesebb közel-keleti konfliktusba – talán egy szuperhatalmi összecsapásba rántsák bele.
<< Olvassa cikkeinket a Facebookon, az Instagramon, a Linkedinen, és a Google hírei között is! >>>
Izraelnek akkor is kellett a diadal
Golda Meir miniszterelnök megértette, hogy egy meglepetésszerű támadástól megrázott nemzetnek diadalmasan kell kikerülnie a helyzetből; csak ez állíthatja helyre a túléléshez létfontosságú elrettentő pajzsot. Gyötrelmes napokon át ellenállt a kérlelhetetlen amerikai nyomásnak és az egyre fokozódó szovjet fenyegetéseknek, mozdulatlanul állva, amíg Sáron erői be nem fejezték a bekerítést. Végül Kairó és nem Jeruzsálem – könyörgött fegyverszünetért.
Így látják Izraelben a jövőt
Egy újabb győzelem – ezúttal Irán felett – nemcsak a nukleáris fenyegetést szüntetné meg, hanem megnyitná a kaput a közel-keleti béke új korszaka előtt. Egy döntő győzelem Irán ellen elhárítaná az egzisztenciális fenyegetést és egy olyan regionális átrendeződés lehetőségét nyitná meg, amely néhány hónappal ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna. Izraelben abban szinte mindenki egyetért, hogy végül, ahogy 1973-ban, ez a háború is tárgyalóasztalnál fog véget érni – és ismét győztesként akarnak oda érkezni.
Szerző
További cikkek olvasása a szerzőtől, a nevére kattintva.

Friss
- A rengeteg, 78 halálos áldozat száma biztosan emelkedni fog
- Vitézy: a Közlekedési Múzeum Lázár álmai szerint eljutott vidékre – Vonatpótlásban a nosztalgia Ikarusok álltak helyt a hétvégén
- Hiszi, nem hiszi? Napi horoszkóp, 2025. július 7., hétfő
- A csillagjóslás múltja és jövője egy asztrológus szemével
- Juszt László: ennyi zagyvaságot még Orbántól sem vártam
- Radics fideszes „városatya” éjszakai esete egy meg nem nevezett TISZA-„honanyával”
- Magyar turistabusz-szerencsétlenség Szerbiában, sok a sérült
- Nősülnél? Ez a 4+1 csillagjegy a legjobb „feleség-alapanyag”
- Jégeső és zivatarok csapnak le még ma – Figyelmeztetés van érvénybe
- Szűcs R. Gábor: egyszer végük lesz, de csakis törvényes úton. Különben nem tudunk meg semmit és akkor mit írunk a jövő tankönyveibe?