Connect with us

Kerítésen innen

Orbán az EU uniós ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottságait lecserélte a grúz Irakli Kobakhidzere

Orbán az EU uniós ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottságait lecserélte a grúz Irakli Kobakhidzere
Megosztás

Lehet találgatni, hogy mi vehette rá a szónokolni igencsak szerető Orbán Viktort arra, hogy kihagyja hivatalos programját az EU uniós ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottságainak (COSAC) LXXII. plenáris ülésén és helyette Irakli Kobakhidze grúz miniszterelnök meghívására a kaukázusi köztársaságba „hivatalos látogasson„, ahol hétfőn és kedden folytat hivatalos tárgyalásokat.

Elsőként….

Minden jel arra mutat, hogy sietve, valószínűleg az elmúlt napokban szervezték meg Orbán Viktor grúziai látogatását. A miniszterelnök hivatalos programja szerint hétfő délelőtt beszédet mondott volna a magyar Országgyűlésben, az EU uniós ügyekkel foglalkozó parlamenti bizottságainak (COSAC) LXXII. plenáris ülésén, ezt azonban az utolsó pillanatban lemondta, maga helyett pedig Bóka János uniós ügyekkel foglalkozó minisztert küldte. Erről nyitóbeszédében Kövér László házelnök tájékoztatta az ülés résztvevőit, külön kitérve arra, hogy Orbán a grúziai út miatt nem tud rajta részt venni.

A magyar kormányfő a magyar elnökség programjáról és eredményeiről tartott volna előadást.

Mint korábban megírtuk, a miniszterelnök Irakli Kobakhidze grúz miniszterelnök meghívására érkezik hétfőn a kaukázusi köztársaságba, ahol hétfőn és kedden folytat hivatalos tárgyalásokat. A magyar delegáció tagja lesz Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, Varga Mihály pénzügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

A helyzetet bonyolítja,

hogy jelenleg Orbán Viktor tölti be az unió soros elnöki tisztségét, mégis

úgy megy Grúziába, hogy az EU hivatalosan még nem ismerte el a grúziai választások eredményét. Sőt, az Európai Bizottság és Josep Borrell külügyi főképviselő közös nyilatkozatában emlékeztetett az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) által vezetett Nemzetközi Választási Megfigyelő Misszió előzetes megállapításaira és következtetéseire.

E szerint a választás napja általában jól szervezett és szabályosan lebonyolított volt, de feszült környezet jellemezte. Nem sokkal azt követően, hogy Orbán tbiliszi útjáról megjelentek az információk, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az X-en jelentette be, hogy

a november 7-i, budapesti informális EU-csúcs napirendjére tűzi a grúziai helyzetet és „meghatározza a következő lépéseket Grúziával való kapcsolatunkban”.

A választást a hivatalos adatok szerint 54 százalékos támogatottsággal a kormányzó Grúz Álom nyerte, ám az exit poll adataira hivatkozva az ellenzék is győzelmet hirdetett. Grúzia elnöke, Szalome Zorubasvili vasárnap este bejelentette, hogy nem fogadja el a választási eredményeket, és felszólította az állampolgárokat, hogy hétfő este vonuljanak az utcára.

Forrás

Szerző