Connect with us

Kerítésen innen

Orbán Viktor és nagykövete a negatív VIP-listán – Lengyelországban nem kívánatos személyek

Orbán Viktor és nagykövete a negatív VIP-listán - Lengyelországban nem kívánatos személy
Megosztás

Hol van már a „lengyel-magyar két jó barát” – szlogen! Úgy tűnik, mégsem lehet mindent megúszni következmény nélkül. Orbán Viktornak és kormányának lassanként szembesülnie kell azzal, hogy a hívőin kívül másoknak nem jön be  „ki, ha én nem?”-stílus.

Rogánék már törpölnek a „miért nem is mentek volna…” tipusú válaszon…

Lengyelország nem hívta meg Magyarország varsói nagykövetét, Íjgyártó Istvánt a pénteken tartott ünnepségre, amelyen hivatalosan is elindították Lengyelország soros EU-elnökségét

– írja a Reuters. A lengyel kormány a hírügynökség szerint ezzel arra reagált, hogy Magyarország menedékjogot adott Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek, akit hazájában közpénzek hűtlen kezelésével vádoltak meg.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, az európai ügyekért felelős lengyel helyettes államtitkár megerősítette, hogy Orbán Viktor miniszterelnök sem kapott meghívót a varsói Nagyszínházban tartott eseményre.

„Amikor közel egy hónapja kiküldtük a meghívókat, a teljes diplomáciai testületet invitáltuk”

– mondta Sobkowiak-Czarnecka.

„Azonban Romanowski ügyét követően Sikorski külügyminiszter úgy döntött, hogy a magyar nagykövet nemkívánatos vendég a mai eseményen.”

Az ünnepségen Donald Tusk lengyel miniszterelnök és António Costa, az Európai Tanács elnöke is beszédet mondott. Lengyelország az elkövetkező hat hónapban látja el az EU soros elnökségét, amelyet minden tagállam rotációs alapon tölt be. Magyarország az elnökséget 2024 második felében vezette.

Szijjártó-válasz

„A lengyel külügyminiszter-kolléga döntése kapcsán két kifejezés versenyképes: szánalmas és gyerekes”

Emlékeztetőül: Romanowskit tavaly júliusban vették őrizetbe közpénzek szabálytalan felhasználása miatt, de gyorsan szabadon engedték, miután az Európai Emberi Jogi Közgyűlés egyik tisztviselője jelezte, hogy mentelmi jog illeti meg. A volt miniszter tagadja a vádakat. Andrzej Szejna úgy véli, hogy a menedékjog megadásával

„Magyarország egyértelműen megsértette az őszinte együttműködés elvét”,

amelyet az Európai Unióról szóló szerződés rögzít, és amely előírja a tagállamok számára, hogy

„egymás teljes kölcsönös tiszteletben tartása mellett” biztosítsák az európai jog betartását.

Ezért – tette hozzá a külügyminiszter-helyettes – a Bíróság elé citálják Magyarországot. Ehhez először az Európai Bizottsághoz kell fordulniuk, amely véleményt ad ki az ügyről, és utána mehetnek a bíróságra. Marcin Romanowskit, a ma már ellenzékben lévő Jog és Igazságosság politikusát, a harmadik Morawiecki-kormány igazságügyi miniszterhelyettesét több tízmilliárd forintnak megfelelő közpénz ellopása mellett azzal vádolták meg, hogy részt vett egy szervezett bűnözői csoportban, a bűnözést jövedelemforrásként használta és visszaélt hatalmával.

Tompos Márton szerint….

„Kuss, én így szállok le a bicikliről!  Orbán szerint 2025 egy fantasztikus év lesz és repülőrajtot fog venni az ország. Nos, a külpolitikában már sikerült is repülőrajtot venni, csak éppen a zuhanáshoz. Magyarország után Lengyelország lett az EU soros elnöke. A nyitóünnepségre minden uniós országot meghívtak, de Magyarország nagykövetének jelezték a lengyelek, hogy nem látják szívesen sem őt, sem Orbánt a rendezvényen. A lengyel-magyar kapcsolatok talán történelmi mélypontra zuhantak az elmúlt 3 évben, mivel az Orbán-kormány egyértelműen az ukránok ellenében, az oroszok érdekében tevékenykedik a háború kitörése óta. Már a PiS-kormánnyal is összerúgták a port a színfalak mögött emiatt, de mióta Donald Tusk visszatért Lengyelország élére, azóta egyre jobban romlik a két ország kapcsolata.

Ez az újabb, egyértelmű diplomáciai jelzést az váltotta ki, hogy az év végén Orbánék menedékjogot adtak Marcin Romanowskinak, a PiS-kormány Völner Páljának, akit 11 bűncselekménnyel, közpénzzel való visszaéléssel vádolnak.

A külpolitikában tehát sikerült „repülőrajtot” venni azzal, hogy az elmúlt évtizedekben biztos támasznak tekintett lengyel-magyar barátság eltört. Ennek pedig egyértelműen Orbán Viktor és Szijjártó Péter a felelőse. A történelem ezt sem felejti el…”

Szerző