Connect with us

Kerítésen túl

Orbántól Orbánig, hírünk a nagyvilágban

orbán
Megosztás

Még soha nem figyelt fel ennyire a nemzetközi sajtó Orbán Balázsnak, a magyar miniszterelnök politikai igazgatójának a szavaira, mint most  amikora kiderült, hogy kormányfő főideológusa felelőtlenségnek tartja, hogy Ukrajna meg akarja védeni magát az orosz agresszióval szemben, és hogy „56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált”. – Belenéztünk a világsajtóba Kijevtől Lyonig , New Yorkig és Párizsig.

Zelenszkij, a „felelőtlen”

A párizsi Agence France-Press hírügynökség ezt írja:

„Kritikát kapott Orbán Viktor magyar nacionalista miniszterelnök főtanácsadója csütörtökön, miután azt sugallta, hogy  nem védekezett volna egy orosz invázió ellen, mint ahogy azt Ukrajna tette.

Orbán az egyetlen uniós vezető, aki szoros kapcsolatot ápol a Kremllel Oroszország 2022-es, teljes körű Ukrajna elleni inváziója óta is. Kormánya megtagadta, hogy fegyvereket küldjön Kijevbe.

A miniszterelnök politikai igazgatója elmondta, hogy Magyarország megtanulta az óvatosságot az 1956-os szovjetellenes felkelés után, amelyet Moszkva elsöprő katonai erővel vert le.

„’56 alapján valószínűleg nem tettük volna azt, amit Zelenszki elnök tett két és fél éve, mert ez felelőtlenség”

„Nyilvánvaló, hogy Zelenszkij védelmi háborúba vezette országát, nagyon sokan meghaltak, és sok terület veszett el. Ez az ő joguk, az ő szuverén döntésük, megtehetik. De ha megkérdezték volna, nem tanácsoltuk volna, hogy ezt tegyék”, mondta  a nyilatkozó.

„56-ban… megtanultuk, hogy óvatosnak kell lennünk, és vigyázni kell a nagyon értékes magyar életekre” – tette hozzá.

Kijelentése felháborodást váltott ki a közösségi médiában. Stumpf András konzervatív kommentátor azzal vádolta Orbán Balázst, hogy hülyéknek nevezte 1956 hőseit.

Egy állandóan háborúzó kormány embere, amely csatákat vív (Brüsszellel), azt mondja, hogy ha megtámadnak, ne védekezz, hanem add meg magad, és ez rendben van – mondta Stumpf.

Magyar Pétermagyar ellenzéki vezető lemondásra szólította fel a kormányfő közeli segédjét.

„Orbán Balázs több ezer magyar szabadságharcos emlékét alázta meg, akik közül több százan – Orbán Balázstól eltérően – hajlandóak voltak életüket áldozni hazájuk szabadságáért és függetlenségéért” – írta Magyar a Facebookon.”

Defenzíva?

Orbán miniszterelnök tanácsadója forró vízbe sodródott, amiért azt mondta, hogy Oroszországnak ellenállni felelőtlenség, írja a lyoni Euronews című, többnyelvű, páneurópai hírcsatorna, amelyet az Európai Bizottság azzal bízott meg, hogy többségében EU-val kapcsolatos műsorokat sugározzon:

Orbán Balázs összehasonlította az 1956-os magyar felkelést az Oroszország 2022 eleji teljes körű Ukrajna-inváziójával, ami nem állt jól a hazai ellenzéknek.

A magyar miniszterelnök politikai tanácsadója szerint, ha Oroszország úgy gurítaná be tankjait Magyarországra, mint 1956-ban, akkor Budapest kétszer is meggondolná, hogy megvédje magát az inváziótól, Kijevvel ellentétben.

Defenzívába helyezte országát egy háborúban, amelynek során rengeteg ember halt meg, és rengeteg terület veszett el – magyarázta Orbán a Mandiner című konzervatív lapnak.

„Megismétlem, ez az ő joguk, ez az ő szuverén döntésük, megtehették, de ha megkérdezték volna, ezt nem tanácsoltuk volna, mert 56-ban megtörtént, ami történt, mondta.”

Magyarország engedett volna Oroszországnak – mondja Orbán Viktor fősegédje, írja a brüsszeli Politico című amerikai hírlap európai változata:

Ha Ukrajna helyében lett volna, Budapest nem harcolt volna az oroszok ellen – mondta Orbán Viktor miniszterelnök legfőbb munkatársa.

A névrokona (de nem rokona) politikai igazgatója szerdán egy podcast vendége volt, ahol Ukrajna önvédelméről beszélt az orosz agresszióval szemben.

»Minden országnak joga van dönteni a sorsáról, a vezetők pedig ezért felelősséget vállalnak« – mondta Orbán. Hozzátette azonban, hogy ha ugyanez a helyzet Magyarországgal is megtörtént volna, akkor nem vették volna fel a harcot az agresszorokkal – ez a tanulság abból, hogy Magyarország 1956-ban sikertelenül támadt az oroszok ellen.”

Az Orbán-kormányzat arra utal, hogy Magyarország nem védekezne egy támadás esetén úgy, mint Ukrajna teszi, írja a kijevi Ukrajinszka Pravda című, a kormányhoz közel álló online napilap:

„Zelenszkij »védekező háborúba sodorta országát, amelynek során rengeteg embert öltek meg, és rengeteg területet veszítettek el« – mondta  a magyar politikus..

Hozzátette: ez az ukránok szuverén döntése, amelyhez minden joguk megvan. »De ha megkérdezték volna, ezt nem tanácsoltuk volna« – tette hozzá.

»Mert rájöttünk, hogy itt óvatosnak kell lenni, és vigyázni kell a nagyon értékes magyar életekre. Ezeket nem lehet csak úgy eldobni mások előtt« – mondta  a magyar miniszterelnök politikai igazgatója.

A Bloomberg című New York-i gazdasági lap szerint „Orbán tanácsadója felháborodást keltett, amikor arra utalt, hogy Ukrajnának rögtön meg kellett volna adnia magát”, majd így folytatja:

“A határvédők erről kérdést is küldtek a kormánynak, de a cikk megjelenéséig nem kaptak rá választ. A Telex Schmidt Máriát, a Terror Háza Múzeum igazgatóját is megkérdezte, aki azt mondta, »az 1956-os forradalmat és szabadságharcot nem lehet összehasonlítani Oroszország Ukrajna elleni agressziójával«. A 444.hu Menczer Tamást, a Fidesz kommunikációs igazgatóját is megkérdezte, de ő nem akart reagálni az elhangzottakra.”

Tovább is van, mondjuk még

Orbán Balázs a párizsi Le Monde című liberális-szocialista napilapnak adott interjújában ezt mondta: „Az ukrán konfliktus nem a mi konfliktusunk”, majd a lap így folytatta cikkét:

A magyar miniszterelnök politikai igazgatója a Le Monde című francia lapnak adott interjújában az Európai Tanács soros magyar elnöksége alatti legfontosabb témákról beszélt. A beszélgetésen szó esett Magyarország álláspontjáról az orosz-ukrán háborúról, az ország soros EU-elnökségi prioritásairól, valamint a tágabb geopolitikai összefüggésekről.

A politikus  hangsúlyozta Magyarország álláspontját az orosz–ukrán konfliktussal kapcsolatban és kijelentette: »A magyarok túlnyomó többsége nem oroszbarát és nem is ukránbarát, hanem magyarbarát: ez a konfliktus nem a mi konfliktusunk, és mi ki akarunk maradni belőle. Ez az eszkaláció spirálja.« Biztosította, hogy Magyarország kötelezettségvállalást kapott Jens Stoltenberg leköszönő NATO-főtitkártól és Matt Rutte új NATO-főtitkártól is, hogy Magyarország tartózkodhat attól, hogy katonai segítséget nyújtson Ukrajnának. Magyarország álláspontja ellenére továbbra is elkötelezett NATO-szövetséges, aki eleget tesz a szövetséggel szembeni valamennyi kötelezettségének.

Orbán Balázs elismerte Magyarország elszigeteltségét az ukrajnai béketárgyalások során. Szlovákia hajlandóságot mutatott a diplomácia folytatására, de a Fico miniszterelnök elleni merénylet megzavarta a Pozsony és Budapest közötti tárgyalásokat. Orbán reményét fejezte ki Donald Trump győzelméhez a 2024-es amerikai elnökválasztáson és kijelentette: »Ha Trump elnök visszatér, nagyon átlátható a politikája: békét akar kötni«, humorosan hozzátéve: »Azt mondja, 24 óra alatt megteheti… Ha 36 óra alatt meg tudja csinálni, az nekünk is jó«.”

A bécsi Der Standard című szociál-liberális napilap így ír erről:

A magyar miniszterelnök »visszafüttyentette« politikai igazgatóját, aki vitatható kijelentést tett az Ukrajna elleni invázióról, illetve ’56-ról. A fideszes »tudatipar« kulcsfigurájáról van szó, Orbán Balázs áll például az eurómilliókkal kistafírozott Matthias Corvinus Collegium (MCC) élén, amelynek feladata többek közt az, hogy nemzetközi hálózatot építsen a konzervatív jobboldaliság, illetve a neokon értelmiségi támogatóiból.

A politikai igazgató általában igen ékesszólóan szokott beszélni, de most nagy hibát követett el. Hiszen a Szovjetunió annak idején vérbe fojtotta a forradalmat, kommunista rendszert emelt hatalomra és további 33 évre az uralma alatt tartotta az országot.

Ugyanakkor ‘56 a demokratikus Magyarország és a Fidesz alapmítosza. Az immár autokrata miniszterelnök egykor úgy lett közismert, hogy Nagy Imre és társainak újratemetésén gyújtó hatású beszédet mondott.

Az egykor liberális, nyugatbarát, urbánus párt főnöke mára meleggyűlölő és oroszbarát kliensrendszert alakított ki. Az orosz invázió ügyében Orbán egyre-másra úgy táncol, ahogy a Kreml fütyül – állapítja meg a budapesti tudósító, Gregor Mayer.

(Cikkünk a Szabad Magyar Szó szemléje alapján készült)

Kapcsolódó

orbán

 

Szerző