Kerítésen innen
Orvosi Kamara: a Pintér Sándor vezette belügyminisztérium etikai rendszere nem szolgálja a közbizalmat
A Magyar Orvosi Kamara jelenleg nem tud többet tenni, mint leírja, hogy valami nincs rendben. Ennek oka, hogy 2023-ban a kormányzat politikai okból, egy gyors koncepciós eljárás végén, egy nap alatt átvitt törvénykezéssel a MOK-tól elvette és 𝐛𝐞𝐥𝐮̈𝐠𝐲𝐦𝐢𝐧𝐢𝐬𝐳𝐭𝐞́𝐫𝐢𝐮𝐦𝐢 𝐢𝐫𝐚́𝐧𝐲𝐢́𝐭𝐚́𝐬 𝐚𝐥𝐚́ 𝐡𝐞𝐥𝐲𝐞𝐳𝐭𝐞 𝐚𝐳 𝐞𝐭𝐢𝐤𝐚𝐢 𝐮̈𝐠𝐲𝐞𝐤 𝐤𝐞𝐳𝐞𝐥𝐞́𝐬𝐞́𝐭. (…) Azóta nem ez az első eset, amikor nagyon súlyos etikai problémákat kell néznünk passzív szemlélőként – írta a kamara közösségi oldalán.
Pintér Sándor, a miniszterség-halmozó
„Néhány nappal ezelőtt jelent meg a hír, hogy egy orvos ittasan vezetve majdnem elgázolt egy rendőrt a húsvéti hétvégén. Az illetőt korábban már hat alkalommal tiltották el a vezetéstől, a bíróság mégis úgy döntött, hogy az orvos letartóztatását nem rendeli el, mert közérdek fűződik ahhoz, hogy munkáját tovább végezhesse.
Ez az eset súlyos 𝐞𝐭𝐢𝐤𝐚𝐢 𝐤𝐞́𝐫𝐝𝐞́𝐬𝐞𝐤𝐞𝐭 vet fel.
Az orvosokra a világ szinte minden országában speciális hivatási etikai szabályok vonatkoznak.
E szabályok azt a célt szolgálják, hogy azt 𝐚 𝐡𝐢𝐯𝐚𝐭𝐚́𝐬𝐭, 𝐚𝐦𝐞𝐥𝐲 𝐞́𝐥𝐞𝐭𝐞𝐤𝐫𝐨̋𝐥 𝐝𝐨̈𝐧𝐭, és ezáltal nagyfokú bizalmat igényel a társadalomtól, 𝐜𝐬𝐚𝐤 𝐨𝐥𝐲𝐚𝐧𝐨𝐤 𝐮̋𝐳𝐳𝐞́𝐤, 𝐚𝐤𝐢𝐤 méltóak a köz bizalmára és mindenkor 𝐟𝐞𝐥𝐞𝐥𝐨̋𝐬𝐬𝐞́𝐠𝐞𝐭 𝐢𝐬 𝐯𝐚́𝐥𝐥𝐚𝐥𝐧𝐚𝐤 𝐭𝐞𝐭𝐭𝐞𝐢𝐤𝐞́𝐫𝐭.
Az orvosi etika túlmutat a rendelő falain, és magánéletében is kereteket szab egy orvos viselkedésének. Egy orvos magánéleti viselkedése ugyanis nem teljesen választható el a hivatásától. Különösen érvényes ez, ha a magatartás alkalmassági kérdéseket vet fel és súlyos társadalmi kockázatot hordoz, mint az az újsághír alapján ebben az esetben is feltételezhető.
A jogszerűség megállapítása a bíróság dolga, ugyanakkor 𝐚 𝐭𝐚́𝐫𝐬𝐚𝐝𝐚𝐥𝐨𝐦 (𝐛𝐞𝐥𝐞𝐞́𝐫𝐭𝐯𝐞 𝐚𝐳 𝐨𝐫𝐯𝐨𝐬𝐭𝐚́𝐫𝐬𝐚𝐝𝐚𝐥𝐦𝐚𝐭 𝐢𝐬!) 𝐨𝐤𝐤𝐚𝐥 𝐥𝐞𝐡𝐞𝐭 𝐦𝐨𝐬𝐭 𝐟𝐞𝐥𝐡𝐚́𝐛𝐨𝐫𝐨𝐝𝐯𝐚.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Sajnos a Magyar Orvosi Kamara jelenleg nem tud többet tenni, mint leírja, hogy ez így nincs rendben
Ennek oka, hogy 2023-ban a kormányzat politikai okból, egy gyors koncepciós eljárás végén, egy nap alatt átvitt törvénykezéssel a MOK-tól elvette és 𝐛𝐞𝐥𝐮̈𝐠𝐲𝐦𝐢𝐧𝐢𝐬𝐳𝐭𝐞́𝐫𝐢𝐮𝐦𝐢 𝐢𝐫𝐚́𝐧𝐲𝐢́𝐭𝐚́𝐬 𝐚𝐥𝐚́ 𝐡𝐞𝐥𝐲𝐞𝐳𝐭𝐞 𝐚𝐳 𝐞𝐭𝐢𝐤𝐚𝐢 𝐮̈𝐠𝐲𝐞𝐤 𝐤𝐞𝐳𝐞𝐥𝐞́𝐬𝐞́𝐭. Azóta nem ez az első eset, amikor nagyon súlyos etikai problémákat kell néznünk passzív szemlélőként.
A Belügyminisztérium irányítása alatt álló etikai rendszer mellett ugyanis
- 𝐬𝐚𝐫𝐥𝐚𝐭𝐚́𝐧𝐨𝐤 𝐩𝐫𝐚𝐤𝐭𝐢𝐳𝐚́𝐥𝐡𝐚𝐭𝐧𝐚𝐤 𝐮́𝐣𝐫𝐚, akik például nőket beszélnek le a méhnyakrákszűrésről,
- csaló, 𝐤𝐮𝐫𝐮𝐳𝐬𝐥𝐨́ 𝐤𝐞𝐳𝐞𝐥𝐞́𝐬𝐞𝐤 𝐭𝐞𝐫𝐣𝐞𝐝𝐧𝐞𝐤, például bőrbetegségek „székletbaktériumos” gyógyítása,
- súlyos 𝐛𝐞𝐭𝐞𝐠𝐞𝐤 𝐬𝐳𝐞𝐧𝐯𝐞𝐝𝐞́𝐬𝐞́𝐯𝐞𝐥 𝐞́𝐬 𝐫𝐞𝐦𝐞́𝐧𝐲𝐞́𝐯𝐞𝐥 𝐞́𝐥𝐧𝐞𝐤 𝐯𝐢𝐬𝐬𝐳𝐚, üzleti haszonszerzés céljából.
Megdöbbentő, de 𝐚𝐳 𝐮́𝐣 𝐫𝐞𝐧𝐝𝐬𝐳𝐞𝐫𝐛𝐞𝐧 𝐚𝐳 𝐞𝐭𝐢𝐤𝐚́𝐭𝐥𝐚𝐧 𝐯𝐢𝐬𝐞𝐥𝐤𝐞𝐝𝐞́𝐬𝐭 𝐩𝐞́𝐧𝐳𝐳𝐞𝐥 𝐦𝐞𝐠 𝐥𝐞𝐡𝐞𝐭 𝐯𝐚́𝐥𝐭𝐚𝐧𝐢, etikai alapon az orvosi tevékenység felfüggesztésre nincs többé lehetőség. Ez teljesen ellentétes az orvosi hivatás alapelveivel, és 𝐯𝐞𝐬𝐳𝐞́𝐥𝐲𝐛𝐞 𝐬𝐨𝐝𝐨𝐫𝐣𝐚 𝐚 𝐛𝐞𝐭𝐞𝐠𝐞𝐤𝐞𝐭. Jelenleg az orvostársadalomnak nincs lehetősége kivetni magából az oda nem valókat – nem tudjuk szakmánk tisztaságát megőrizni és garantálni.
𝐄𝐳 𝐢́𝐠𝐲 𝐧𝐢𝐧𝐜𝐬 𝐫𝐞𝐧𝐝𝐛𝐞𝐧
A Magyar Orvosi Kamara továbbra is azt kéri a Kormánytól, hogy az orvosi hivatás méltóságát, tisztaságát és így a betegek biztonságát független, szakmai alapokon álló etikai rendszer védje. 𝐀 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐢𝐤𝐚 𝐯𝐨𝐧𝐮𝐥𝐣𝐨𝐧 𝐤𝐢 𝐚 𝐬𝐳𝐚𝐤𝐦𝐚𝐢 𝐮̈𝐠𝐲𝐞𝐤𝐛𝐨̋𝐥, 𝐚𝐝𝐣𝐚 𝐯𝐢𝐬𝐬𝐳𝐚 𝐚𝐳 𝐨𝐫𝐯𝐨𝐬𝐞𝐭𝐢𝐤𝐚𝐢 𝐫𝐞𝐧𝐝𝐬𝐳𝐞𝐫 𝐬𝐳𝐞𝐫𝐯𝐞𝐳𝐞́𝐬𝐞́𝐭 𝐚 𝐌𝐚𝐠𝐲𝐚𝐫 𝐎𝐫𝐯𝐨𝐬𝐢 𝐊𝐚𝐦𝐚𝐫𝐚́𝐧𝐚𝐤
-zárul a közlemény.
Csak úgy…
„Az új orvosetikai kódex? Visszamegyünk vele 30–40 évet a szocializmusba”. Az európai jó gyakorlatokat figyelmen kívül hagyja, a fejlődést nem szolgálja, a betegek orvosokba vetett bizalmát nem növeli, az őszinteséget nem támogatja, ráadásul nem is transzparens az új orvosetikai kódex és ügyrend
– állította már 2023 júliusában Hegedűs Zsolt, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Etikai Kollégiumának vezetője.
Új etikai szabályozás azért készül, mert a kötelező tagság felszámolásával a MOK-tól az etikai ügyek lefolytatásának feladatát is elvették. Az etikai eljárások lebonyolításával az eddig az egészségüggyel kapcsolatban csak véleményező feladatot ellátó, jelenleg a Belügyminisztérium alá tartozó Egészségügyi Tudományos Tanácsot (ETT) bízták meg, amihez új orvosetikai kódexet is írnak.
Az ETT által elkészített orvosetikai kódex a testület honlapján is elérhető, amiről Mandl József elnök akkor azt írta,
a kódex összeállítói és írói a tanács elnökségének tagjai, bizottsági elnökei és titkárai voltak. A készülő szöveget a kamara véleményezhette, de a megírási folyamatban tevékenyen nem vehetett részt.
Nem ördögtől való, hogy egy országban függetlenítik a kamarától az etikai eljárásokat, éppen azért, hogy a testület ne legyen egyszerre ügyvéd, ügyész és bíró. Csakhogy a készülő kódexben nem látszik, hogy nyíltabb, átláthatóbb és a politikától teljesen független etikai bizottságok jönnének létre, hanem még zártabb, a kórházigazgatók által kijelölt és jóváhagyott bizottsági tagok járnak majd el az etikai ügyekben – zömében szubjektív alapon. Az orvos súlyos véleményt fogalmazott meg:
Az új orvosetikai kódex? Visszamegyünk 30–40 évet. Vissza a szocializmusba.
Főkép: Cseri László
Szerző
Friss
- Magyar György: nyakló nélkül bünteti a képviselőket Kövér László – de hová lett a szükségesség-arányosság elve?
- Már csak egy visszavágó választja el a BL döntőtől a PSG-t elütve ettől az Arsenalt
- Orvosi Kamara: a Pintér Sándor vezette belügyminisztérium etikai rendszere nem szolgálja a közbizalmat
- Újdonságmentes Lázár-infó: arra nem lehet közösséget szervezni, hogy „minden sz&r Magyarországon”
- Konfucius intelmei a csillagjegyeknek
- Schmidt Mária -történész(!!!!) és Orbán-barátnő- szerint a bucsai mészárlás ukrán egységek büntetőakciója lehetett
- Keddi Fidesz-rettegtetnivaló: támad az ellenzéki, sötétben bujkáló ‘politikai postaláda-fosztogató’
- Orbán Viktor utódlása, avagy „a népnek joga van elkergetni a kormányt”
- Vidéki prókátor: aki illiberális, az legyen illiberális minden körülmények között, ugye Balázs?
- Ha mást nem, ezt elérte Magyar Péter: újabb ‘isti-bizi’, hogy nem változtat a 2/3-ad a válsztás feltételein