70 millió forintos támogatást kapott a Földművelésügyi Minisztériumtól a Pálinka Nemzeti Tanács (PNT) feladatai ellátására, amiről sejtelmesen annyit találni a honlapjukon, hogy véleményező és javaslattevő jogkörrel működő konzultatív testület.
Az MTA és a PNT egy rangban
A tanácsot annyira komolyan gondolja a kormányzat, hogy a PNT olyan köztestületi rangot kapott három éve, mint a Magyar Tudományos Akadémia (MTA). 2016-ban pedig elkezdődött a Nemzeti Pálinkastratégia kidolgozása.
A Pálinkafőzés.com a Magyar Idők cikke alapján arról ír, hogy 2017-ben több mint egymillió hektoliterfok pálinka került kereskedelmi forgalomba, ez mintegy 7,2 millió palack 0,35 literes, 42 százalékos alkoholtartalmú pálinkának felel meg. A bérfőzött párlat mennyisége tavaly meghaladta a 4,48 millió hektoliterfokot. A pálinka 99 százaléka belföldön fogy el, csak elenyésző mennyiség kerül külföldre.
A honlap tanulsága szerint mottójuk:
A pálinkafőzés szabadsága, a pálinkafőző csillogása, a pálinka magyarsága, szívünk büszke boldogsága.
Pálinkakiválóságok könyve
Gál Péter, a tárca eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten elmondta, hogy a Nemzeti pálinkakiválóság program honlapja az aktuális Pálinkakiválóságok könyvének tartalmát jeleníti meg az interneten. A honlap a magyar mellett angol nyelven is elérhető, hogy a magyar pálinkát a külföldi fogyasztókkal és potenciális piacokkal is megismertessék. A weboldalt a PNT költségvetéséből finanszírozzák mintegy 1,2 millió forintból .
A magyar alkoholisták pontos számáról nincsenek adatok, 2016-ban Zacher Gábor toxikológus az M1 műsorában arról beszélt, hogy pár éven belül egymillióra nőhet az alkoholisták száma az akkori 800 ezerről, mert Magyarországon
olyan utánpótlás-nevelés van, hogy a Puskás Ferenc Akadémia ahhoz képest kutya füle.