Tech - Tudomány
Probiotikum-kereső – Legalább olyan fontos, mint az antibiotikum
A probiotikumok egy antibiotikum-kúra alatt és után is egy ideig, vagy bizonyos betegségek esetén is segíthetnek a bélflóránk egyensúlyának helyreállításában.
A probiotikumok egy antibiotikum-kúra alatt és után is egy ideig, vagy bizonyos betegségek esetén is segíthetnek a bélflóránk egyensúlyának helyreállításában. Ezen felül számos további pozitív élettani hatásuk van: támogatják az immunrendszert és az agy megfelelő működését, továbbá az emésztőrendszeri fertőzésekkel szemben is védelmet nyújtanak. De milyen szempontokat kell figyelembe vennünk ahhoz, hogy kiválasszuk a számunkra ideális probiotikum-készítményt?
Mik azok a probiotikumok?
A probiotikumok olyan baktériumokból és gombákból álló, élő mikroorganizmusok, amelyek a bélrendszer mikroflóráját felépítő, jótékony, azaz probiotikus baktériumokhoz hasonlóak. Ha felborul a bélflóránk egyensúlya, akkor a probiotikumok bevitelével pótolhatjuk, „újratelepíthetjük” az egészséges emésztéshez szükséges baktériumállományt, a bélflóra egyensúlyi állapotának fenntartásával pedig erősítik az immunrendszert, valamint hozzájárulnak az agyi működés normalizálásához is.
Milyen esetekben javasolt probiotikumot szedni?
A probiotikumokra a leggyakrabban antibiotikum-kúra közben és után, megelőzés céljából van szükségünk. Az antibiotikumok hatóanyagai ugyanis nem válogatnak a jótékony és a káros baktériumok között, ennek következtében pedig a bélflórát alkotó organizmusokat is károsítják. Ennek érdekében javasolt az antibiotikumok szedésének időtartama alatt, illetve azt követően, nagyjából egy hétig szedni probiotikumot, hogy helyreállítsuk emésztőrendszerünk működését. A probiotikumokat ezen felül terápiás céllal is szedhetjük többek között gyulladásos bélbetegségek, felső légúti allergiás megbetegedések, hosszan tartó hasmenés vagy székrekedés, ízületi problémák, illetve húgyhólyag- vagy nőgyógyászati gyulladások esetén is.
Hogyan válasszunk probiotikumot?
A probiotikumoknak számos természetes forrása van, úgymint a joghurt, a kefir, a lágy sajtok és egyéb fermentált tejtermékek, a kovászos kenyér, a savanyú káposzta, a kovászos uborka és más sós savanyúságok. Ezen élelmiszerek fogyasztásával felturbózhatjuk az immunrendszerünket, ugyanakkor fontos tisztában lenni azzal, hogy az egyes probiotikus baktériumtörzsek szervezetre gyakorolt hatása eltérő lehet, ezért az alkalmazás céljának megfelelően más és más típus lehet számunkra az optimális. Éppen ezért érdemes probiotikus étrend-kiegészítőket választani, amelyeken jelölve vannak a baktériumtörzsek, illetve a készítményben található baktériummennyiség is.
De mégis, hogyan tudjuk kiválasztani a megfelelő készítményt?
A legfontosabb szempont, hogy minél több törzset tartalmazzon: mivel a bélbaktériumok sokrétű kultúráját kívánjuk helyreállítani, a probiotikum hatékonysága is leginkább azon múlik, hogy minél többféle baktériumtípust tudjunk vele visszapótolni.
Probiotikum gyerekeknek: mire figyeljünk?
A csecsemőknek és kisgyermekeknek csakis a számukra kifejlesztett probiotikum-készítményeket adjuk! Ezek jellemzően olyan baktériumtörzseket tartalmaznak, amelyek természetesen is megtalálhatóak a bélrendszerben, és amelyekről kutatások során bebizonyosodott, hogy garantáltan biztonságosak és hatékonyak.
Fontos tehát odafigyelnünk az általunk kiválasztott készítmény jellemzőire, minőségére, hogy ezzel biztosítsuk a kúra hatékonyságát. Mindemellett ajánlott egyeztetni kezelőorvosunkkal is a probiotikus étrend-kiegészítők fogyasztása előtt, különösen legyengült immunrendszer vagy krónikus egészségügyi kondíció esetén.
-írja a Ketkes.
Friss
- Nagy úr, ha ‘a kiskocsma mindig is a falu lelke’, akkor az italbolt micsoda és miért támogatandóbb, mint az orvosi rendelő, az iskola és a ‘kultúr’?
- ‘Chanel és Dior ruhákat, Bulgari vagy Cartier ékszereket úgy lehet bérelni a jelmezkölcsönzőből, mint egy Superman vagy unikornis-gúnyát’?
- Juszt László kérdései ‘a szeretett vezérhez’ a pénteki igehirdetésen – Ez a mostani ellenkampány már a beindult öregkori szenilitás jele?
- Trump alfelében, avagy jó kis „deal”-eket kötünk mi majd Amerikával
- Ha OTP-s, nem az Ön készülékében van a hiba – Leállt a bank szolgáltatása – Frissítve!
- Ég a tiszaújvárosi gyógyfürdő tetőszerkezete – videó a helyszínről
- Gulyás -vagy irányított kormány- összeesküvés-elmélete: szándékosan fertőzték meg a magyar marhaállományt a száj- és körömfájás vírussal?
- Rétvári: a TISZA ‘fotókon látható tömeg sosem akkora, mint amekkorának látszik’ – Megmutatta, Ő mit tud összehozni…
- A telekommunikációs szolgáltatók igyekeznek vörös szőnyeget teríteni Orbán Viktor 2026-os győzelme elé
- 83 éves korában szabadul Gyárfás Tamás – Jogerős ítélet született