Tech - Tudomány
Snoopy útban a Hold felé!
Az Orion első holdutazásán a legénység három, szenzorokkal – köztük magyar fejlesztésű sugárzásmérőkkel – felszerelt tesztbábuból és egy plüss Snoopyból áll.

Az amerikai űrügynökség (NASA) Orion űrhajója – ezúttal csak háromnegyed órás késéssel – magyar idő szerint reggel 7:48-kor indult útnak a floridai Cape Canaveral űrközpontból, a valaha épített egyik legnagyobb rakéta, a Space Launch System (SLS) tetején.

Az űrhajó a 98 méter magas Space Launch System hordozórakétán emelkedett a magasba, az Apollo-programban és más űrrepülőgép-kilövésekre használt 39B indítóállásról
Az Artemis–1 tesztrepülésnek hatalmas a tétje a NASA szemszögéből, mivel ez jelenti a Holdra űrhajósokkal történő visszatérés főpróbáját. Másfél órával a kilövés után az Orion űrhajó sikeresen elvégezte azt a kulcsfontosságú rakétamanővert, ami Föld körüli pályáról a Holdhoz indította.
Ha most minden rendben megy, két év múlva, az Artemis–2 űrutazáson már űrhajósokkal a fedélzetén indulhat a Hold közelébe az Orion, az újbóli Holdra szállásra pedig egy évvel később, 2025-ben kerülhet sor, az Artemis–3 misszióval.
Az Orion első holdutazásán a legénység három, szenzorokkal – köztük magyar fejlesztésű sugárzásmérőkkel – felszerelt tesztbábuból és egy plüss Snoopyból áll. A tesztbábuk adatokat gyűjtenek az űrhajósokat érő sugárzásról, gyorsulásról és vibrációról, a kabinban lebegő Snoopy pedig jelzi, mikor éri el a súlytalanságot az űrhajó a kilövés után.

Az odaút 5 napig tart, amely alatt az Orion szükséges pályamódosításokat hajt végre, a hatodik napon pedig 97 kilométerre közelíti meg a Hold felszínét. A következő három napban pályára áll az égitest körül. Ez egy nagyon stabil, a Holdtól 64 ezer kilométerre található, úgynevezett távoli retrográd pálya lesz, ahol az űrhajó egy-két hetet tölt majd.
Az Artemis–1-et 2024 májusában követheti az Artemis–2 küldetés, amelyben három amerikai és egy kanadai űrhajós repülhet el a Hold mellett
A 2025-re tervezett Artemis–3 misszióban négy űrhajós utazhat a Holdhoz, ahol az Orion a SpaceX holdkompként funkcionáló Starship HLS űrhajójához csatlakozik majd. Az Orionról két űrhajós, köztük a Holdra szálló első nő átszáll majd a Starship HLS-re, amely a Hold felszínére szállítja őket egyhetes tartózkodásra. A NASA ebben a hónapban választotta ki azt a 13 leszállóhelyjelöltet, amelyek egyikén landolnak majd a Holdat több mint 50 év után elsőként meglátogató űrhajósok.
Elindult az Artemis–1, az ember Holdra való visszatérésének főpróbája
Forrás: Qbit.hu
Szerző
Friss
- Tarjányi Péter: miben csúsztanak orbánék?
- Amit Hadházy Ákos a Rogánnéknak, Matolcsynénak és Orbán Ráhelnek köszönhet….
- Kuncze Gábor: a rendőrségnek van egy „énje” és van egy „felettes énje”
- Havas Henrik kis nyári elégtétele: az aranyszínű gomb Acapulcoban
- Messze még a kánikula vége, de még mennyire + orvosmereorológiai figyelmeztetés
- Amíg Ön aludt: Budapestnek lett költségvetése és jelentős megszorításokról döntött a kormány
- Hiszi, nem hiszi? – Napi horoszkóp 2025. július 1., kedd
- Bruck András: Pride – gyáva volt-e Magyar Péter?
- Ezt is mi fizetjük: a kormány ingyenesen biztosítja a gazdák számára az öntözővizet
- Karácsony: ez nem az a pillanat, amikor pártpolitikai érdekeket vagy kommunikációs szempontokat mérlegelhetnek a budapestiek bizalmából a Közgyűlésben ülő képviselők