Bulvár
Sokat szédül a kamasz? – Szülők, nagyszülők figyelem!
Nagyon sok kamasz panaszkodik arra, hogy gyakran szédül, ilyenkor két fajta szülői reakció létezik.
Nagyon sok kamasz panaszkodik arra, hogy gyakran szédül, ilyenkor két fajta szülői reakció létezik, az egyik: „Nem kell vele törődni, majd elmúlik.” A másik és már cikkünk elején szögezzük le a helyes, ha azonnal orvoshoz fordulunk, hiszen ne feledjük a nagy igazságot: nem azért visszük orvoshoz a gyereket, hogy azt mondja beteg, hanem éppen ellenkezőleg.
Vérnyomás
A tinédzsereknél gyakran előfordulhat, hogy a rohamosan változó testben nem tud a megfelelő nyomással elegendő vér jutni a központi idegrendszerbe, így szédülés, illetve ájulásközeli állapot alakulhat ki. Az alacsony vérnyomás miatt jelentkező panasz különösen a vékonyabb testalkatú gyerekeknél fordul elő sűrűn.
Így kell!
Gyakori a kamaszok körében a szédülés és az ájulás, és ha ilyen panaszok jelentkeznek, mindenképpen indokolt egy orvosi kivizsgálás, hogy valóban ki tudják zárni a vérnyomásproblémákat. Fontos például, hogy álló és fekvő helyzetben is megmérjék a vérnyomást és a pulzust. Ha pedig felmerül a magas vérnyomás gyanúja, akkor 24 órás vérnyomásmérést is elrendelhet az orvos. Csak így lehet elkülöníteni egymástól a tinédzserekre jellemző adaptációs zavart a valódi magasvérnyomás-betegségtől. Míg ugyanis korábban főként a felnőttek és az idősek betegsége volt a magas vérnyomás, addig manapság egyre több gyereket érint ez a probléma. Ennek hátterében a mozgásszegény életmódot és az elhízást sejtik a szakemberek.
Ilyen a normál vérnyomásérték
A gyerekek és fiatalok normális vérnyomását nem lehet egyetlen általános értékben meghatározni. A vérnyomás ugyanis nagyban függ a kortól, a nemtől, a testmagasságtól és a rassztól is, ezért ezeket a paramétereket mindig figyelembe kell venni.
Egy 1-2 éves kisgyermeknél például normál esetben nem haladja meg a 90-100/50-60 higanymillimétert (Hgmm) a vérnyomás, a serdülőknél viszont már a felnőttkori 120/80-as értékhez közelít. Egy 17-18 éves, 160 centiméter magas tornász és egy 195 centiméteres kosárlabdázó esetében is teljesen más a normál érték. A vérnyomásnak a szervezet minden pontjára el kell juttatnia a vért, ezt viszont egy majdnem kétméteres fiú esetében csak nagyobb nyomással tudja megtenni a szív-érrendszer. A magas sportolók normál vérnyomásértéke tehát mindig magasabb, mint alacsonyabb társaiknak.
-írja a Házipatika.
Szerző
Friss
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár
- Orbán Viktor: Nem elég már oldalvizezni
- Elfüstölt egy villamos – Óriási közlekedési káosz Budapesten