Connect with us

Állati

Mitől forrt a torkukra a bőgés?

Megosztás

Portálunkon eddig leginkább Semjén-zűrök kapcsán szóltunk szarvasokról, dámvadakról. Ezúttal essék szó másféle szarvas-hírekről is.

dámvad
Megosztás

Portálunkon eddig leginkább Semjén-zűrök kapcsán szóltunk szarvasokról, dámvadakról. Ezúttal essék szó másféle szarvas-hírekről is.

A fehér dámvadat védi a titkolózás

A magyar erdők csodálatos és titokzatos lakói a Kárpát-medencében élő, változatos fajtájú szarvasok és őzfélék. Nemrég nagyon ritka jelenség, egy fehér dámvad felbukkanása hozta lázba az erdőjárókat. Az egészen különleghes példányt egy amatőr fotós fedezte fel, és hónapokon át több felvételt is sikerült készíteni róla. Nem árulta el, hogy pontosan hol találkozott a fehér dámvaddal, nehogy valaki felkutassa és kilője.
http://rtl.khu/rtlklub/hirek/ritka-mint-a-feher-szarvas Egy másik, hasonlóan ritka jelenségre is emlékezhetünk a közeli múltból: erdeink megdöbbentő elnémulására.

Amikor elnémultak a hazai erdők bikái!

Megszoktuk, hogy az ősz a hazai erdőkben a fenséges szarvasbőgés időszaka. Éppen ezért okozott megdöbbenést az az esztendő, amikor a szarvasbőgés időszakában, vadászok és erdőjárók egybehangzó beszámolói szerint némák maradtak a belső-zempléni területek erdei, rétjei. Nem véletlen persze, ami akkor történt. Ott maradt el a szarvasbőgés, ahol egy hosszú háborítatlan korszak után újra felbukkantak – a farkasok!

Kipusztítottuk őket, de visszatértek!

Ezek a nagyragadozók intelligens, etológusok beszámolói szerint irigylésre méltó családi közösségben élő ragadozóink, de egészen a legutóbbi időkig Európából szinte teljesen kipusztítottuk a farkasnépet. A magyar tájakról sokáig teljesen eltűntek. Eleinte nem is falkákban jelentek meg. Persze ahhoz, hogy frászt kapjanak a szarvasok, elég volt egy-egy magányosan portyázó nagyragadozó is. A szarvasok ezután messze el is kerülték a farkasok csapásait, a muflonok pedig nagyobb nyájakba verődtek, és szintén elhagyták azokat a területeket, amelyeken máskor olyan jól érezték magukat.

Árulkodó nyomok

A farkasok persze nem hirtelen ötlettel bukkantak fel északi erdős hegységeinkben. Az Aggteleki-karszton már egy évtizede jelen vannak a farkasok, majd a Bükk-hegységben is megjelentek. A rejtőzködő állatokkal szinte lehetetlen találkozni, de erdészeti dolgozók és kutatók a farkasok friss lábnyomait, vizeletét és ürülékét, sőt, egy-egy farkas zsákmányának maradványait is megtalálták…. A prédaállatok finom ösztönei pedig sokkal jobban működnek, mint az emberi érzékek. Ők sokkal gyorsabban észlelték az új jövevényeket, mint mi…

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük