Kerítésen innen
Szemét ügy Budaörsön – a nemzeti kormány betart a szolgáltatónak
A kormányzatnak sikerült pénzügyileg teljesen kilátástalan helyzetbe hoznia azt a helyi céget (BTG Kft.), amelyik 27 éven át, közmegelégedésre végezte a hulladékgazdálkodási feladatokat Budaörsön – tudatta a város önkormányzata.
Lassan egy éve nem utal
az elvégzett munkájukért egyetlen fillért sem az állami kukaholding (Nemzeti Hulladékgazdálkodási és Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.), sem a regionális szolgáltató, az Érd és Térsége Regionális Hulladékgazdálkodási Társulás. Ráadásul a törvényi szabályozás azt is lehetetlenné teszi, hogy az önkormányzat előlegezze meg a hiányzó pénzt.
Május utolsó napjaiban vagyunk, és a Budaörsi Településgazdálkodási Nonprofit Kft. (BTG Kft.) ebben az évben még egyetlen fillért sem kapott az elvégzett munkájáért. Felélte utolsó tartalékait a cég, és immár képtelen megelőlegezni a pénzt arra a feladatra, amelyet az állam elvett az önkormányzatoktól – közölte a május 30-án tartott képviselő-testületi ülésen a polgármester.
Tudatos tönkretétel?
Wittinghoff Tamás szerint sokakban akár az is felmerülhet, a kormányzat tudatosan teszi tönkre a helyi szolgáltató cégeket, hogy aztán ezt az ágazatot is hozzá közelálló vállalkozóknak játssza át.
Első lépésként még tavaly megszüntették a BTG Kft. közszolgáltatói státuszát, így a helyzetet mentendő csak az a lehetőség maradt, hogy alvállalkozója lett a térség Érden működő regionális társulásának. Vagyis továbbra is ők végezhették a feladatokat, de pénzt azóta sem kaptak érte.
A „Nemzeti Kukaholding”
tavaly június óta egyetlen számlát sem állított ki a Budaörsön élőknek, így innen nem is folyhat be pénz, de nem fizet az érdi társulás sem az alvállalkozójának.
A BTG Kft. elérkezett teljesítőképessége határához: tovább már nem tudja megelőlegezni munkája ellenértékét, mert különben a többi szolgáltatási ága is összeomlik. A bizonytalan helyzetben kollégáik tömegesen lépnek ki, így a maradóktól már most is emberfeletti teljesítmény szükséges a szolgáltatás fenntartásához.
A jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy az önkormányzat segítse ki a saját cégét, mert az szabálytalan finanszírozásnak minősülne, és így az állam elvonhatná az átutalt pénzt.
Vagyis a város csapdahelyzetbe került.
A BTG Kft. a június végén lejáró alvállalkozói szerződését nem tudja meghosszabbítani, mert képtelen tovább ingyen dolgozni. Ugyanakkor teljesen bizonytalan, hogy az érdi társulás, amelyé az ellátási kötelezettség, képes lesz-e elvégezni a feladatot.
A polgármester attól tart, szándékosan idéznek elő káoszt a településen, hogy aztán az önkormányzatra mutogathassanak, amelyik nem tud ellátni olyan alapvető feladatokat sem, mint a szemétszállítás.
A város anyagi kivéreztetése egyébként már másfél éve tart
– emlékeztetett rá a polgármester, hiszen az állam úgynevezett szolidaritási hozzájárulás címén évente 2,1 milliárd forintot von el az önkormányzattól, saját bevételei terhére.
Wittinghoff Tamás cinikusnak nevezte a helyi fideszes képviselők magatartását, akik némán asszisztálnak a saját városuk tönkretételéhez. Frakciójuk egyetlen hozzászólója is csak annyit mondott, hogy egyébként
„el lehet innen menni”.
(forrás: mti)
Szerző
Friss
- Csak a szikár tények: gyilkosság áldozata lett a bulinegyedben eltűnt amerikai nő
- Vége a menekülésnek, hazahozták a magyar drogbárót
- Bezzeg a Habony-érában ilyen nem volt! – Bekrepált a Szent Korona vitrinje
- Körbolond – a zsidó színész képzés körül
- Még van mit? Újabb balatoni ingatlanoknak ver a kormány a hátsójára, méghozzá „közfeladat ellátása érdekében”
- Időjárás: fagyos hajnalok, simogató nappalok
- A minőségi -olvasatában a szó gazdagot jelent- Orbán Ráhel minőségi turistákra vágyik
- Orbán-észosztás a Kossuthon vázlatpontokban
- Lehet tiltakozni a terézvárosi lakókra kivetendő évi 36 ezer forint parkolási díj miatt, de a közterületen autót tartani nem alkotmányos alapjog
- Juszt-matek az év 45. hetében: az Unio Bírósági ítélete szerint 126.200.000.000 forint a befizetendő bírság összege