Connect with us

Kerítésen innen

Tisza Sziget az új Polgári kör? – Magyar Péter újrahasznosítja a Fidesz-écát

magyar péter, budapest
Megosztás

Nem kell mindig feltalálni a csőben a lyukat, bár azért van annak némi bája, ha nem másolja az éppen aktuális „népszerűséggel suttogó” azok ötletét, akiket megbuktatni kíván, hanem megdolgoztatva saját- és stábja embereit újdonsággal rukkol elő. Egyelőre erre futotta….

Tisza Sziget…

Magyar Péter  jó tanuló, figyelt a Fidesz-órákon. Most arra biztatja a Tisza Párt közösségét és követőit, hogy hozzanak létre úgynevezett Tisza Szigeteket. Csütörtök reggeli facebookos posztjában arra biztatta Magyar Péter követőit és a Tisza Párt közösségét, hogy hozzanak létre úgynevezett Tisza Szigeteket.

Szerveződjetek, hozzatok létre Tisza Szigeteket, közösségeket, és küldjétek meg nekünk a csoport nevét, a tagok létszámát és persze a települést, amelyet képviseltek

– írta Magyar Péter, miután megköszönte Rost Andrea operaénekesnek, hogy ő is létrehozott egy ilyen Tisza Szigetet.

2002 után 2024?

A Tisza Sziget koncepciója hasonlónak tűnik a Fidesz polgári köreihez, amelyek alakítására 2002-ben, az elveszített országgyűlési választások után hívta fel követőit Orbán Viktor. A Szövetség a Nemzetért Polgári Kör vezette Hajrá, Magyarország! mozgalom az első Gyurcsány-kormány ideje alatt volt a legaktívabb, azonban

a fideszes polgári körök 14 év Orbán-kormányzás után mostanra gyakorlatilag teljesen elsorvadtak.

A Fidesz mára mostohán hagyott civil hálózata megteremtette a párt mozgalmi bázisát, komoly konfliktusok árán felfrissítette annak tagságát, és olyan tapasztalatokat hozott a szervezetépítés terén, melyek a mai napig a Fidesz-hatalom támaszául szolgálnak.

Emlékeztetőül…

Orbán Viktor bő harmincéves pályafutása során egyetlen alkalommal veszített el kormányon választást, ami után 2002-ben nem pártelnökként, hanem a pozíciójából távozni kényszerülő miniszterelnökként szervezte át a pártját.

A haza soha nem lehet ellenzékben

– jelentette ki Orbán az egyik legtöbbet idézet beszédében, 2002. május 7-én. A Fidesz az első kormányon töltött ciklusa után bízott az újrázásban: úgy gondolták, hogy az ország javuló gazdasági helyzetére építő kampány elegendő lesz ahhoz, hogy ellenzékben tartsák a baloldalt. Orbánnak így mindössze néhány héttel a jobboldalt sokkoló választási eredmény után kellett hitet adnia a Dísz téren összegyűlt tömegnek és persze tágabban az addigra az MDF híján egységesülő jobboldali tábornak. A megoldást a Polgári körök jelentették. Egy elvileg önszerveződő, pártok fölött álló, értékalapon létrejövő tömegmozgalom, amelynek köszönhetően a hasonlóan gondolkodó, csalódott, de tenni akaró konzervatívok egymásra találhattak.

A következő három hónapban hozzanak létre kis, néhány emberből álló csoportokat, baráti csapatokat, polgári köröket. (…) Arra van szükség, hogy százszámra alakuljanak polgári körök és társaságok (…) Erőnk csak akkor valódi erő, ha képesek vagyunk megteremteni és megszervezni a polgári Magyarország nyilvánosságát

– jelölte ki az irányt Orbán.

Ez sem saját kútfőből született….

A Silvio Berlusconi Forza Italia nevű kezdeményezése mintájára létrehozott polgári körös mozgalom olyan politikai termék volt, mely megágyazott a Fidesz hosszútávú sikerének. Orbán

  • egyszerre hajtott végre vérfrissítést és jelentős bővítést a tagság körében,
  • majd alakította át a számára kedvező módon a Fidesz szervezeti rendszerét,
  • erősítette meg saját vezető szerepét,
  • végül gyűrte a Fidesz alá az összes többi jobboldali pártot.

Az orbáni jobboldal emellett olyan tudásokat szerzett a szervezetépítés terén, amik máig hatalma fontos támaszát jelentik.

„Mi az, amit csináljunk?”

Az első polgári kört maga Orbán hozta létre Szövetség a Nemzetért Polgári Kör néven, ehhez Makovecz Imre Kossuth-díjas építész és a Jobbik későbbi elnöke, Vona Gábor is csatlakozott.

„Készenlét és mozdulás, ha eljön az idő”

– fogalmazta meg a volt kormányfő a polgári körök krédóját, miután gombamód szaporodni kezdtek ezek a társulások:

a hírek szerint egy hónap alatt hétezer polgári kör született, 2002-ben összesen 11 300-at regisztráltak, ezekhez összesen csaknem 16o ezren csatlakoztak. (forrás)

Szerző