Connect with us

Kerítésen innen

Törvény született róla: a minősített emberülés fiatalkorúak esetében sem évülhet el – Na, de visszamenőleg?

Törvény született róla: a minősített emberülés fiatalkorúak esetében sem évülhet el - Na, de visszamenőleg?
Megosztás

Az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmények soha nem évülnek el, függetlenül attól, hogy azokat felnőttkorúak vagy fiatalkorúak követték el – ez a lényege a Büntető törvénykönyv (Btk.) mostani módosításának, amit az Országgyűlés kedden délután egyhangúan fogadott el.

Nem visszamenőleg, tehát marad az értelmezés-bruszt

A Fidesz-frakció az általa benyújtott javaslattal egyértelműen a 2000-ben tizenegy évesen meggyilkolt Till Tamás ügyében tapasztalható jogértelmezési vita körüli botrányt akarja tompítani. Kiderült ugyanis, hogy a mostani jogszabályok szerint a kisfiú meggyilkolásával gyanúsított F. Jánost a rendőröknek szabadon kellett engedniük, mivel ő 2000 májusában, a tett elkövetésekor csak 16 éves volt.

Mivel akkor fiatalkorú volt, büntethetősége mára elévült. F. Jánost végül mégiscsak letartóztatták, de az ide vezető út meglehetősen göröngyös volt.

A most 40 éves F. János először tanú volt az ügyben, majd miután ráterelődött a gyanú, beismerő vallomást tett – tudván, hogy ezért nem büntethető. A rendőrök ezért kénytelenek is voltak elengedni. Mindezt arra alapozták, hogy F. János a gyilkosság idején 16 éves volt, márpedig a fiatalkorú elkövetők esetén a minősített emberölésért is legfeljebb csak 15 év szabadságvesztés szabható ki. Ebből vezették le azt is, hogy ha F. János 2000 májusában ölt, akkor a büntethetősége 2015. május végére elévült.

Nem mellékes, hogy a rendőrség évtizedeken át eltűnésként kezelte Till Tamás ügyét, és csak idén nyáron kezdtek el emberölés miatt nyomozni, miután előkerültek a fiú földi maradványai.

Az, hogy a rendőrök szabadon engedték a gyilkosságot egyébként beismerő F. Jánost, óriási felháborodást keltett: előbb ellenzéki politikusok, Magyar Péter, Gyurcsány Ferenc, Jakab Péter követeltek valamilyen lépést a kormánytól. Végül tőlük néhány ütemmel lemaradva a Fidesz benyújtott egy törvénymódosítást. Aztán jött az újabb fordulat: az ügyészség – felülbírálva a rendőröket – úgy ítélte meg, hogy F. János esetében mégsem évült el a büntethetőség, így a férfit őrizetbe vették. Az ügyészségnek adott igazat aztán a bíróság is, merthogy első fokon elrendelték a férfi letartóztatását. F. János ekkor már tagadta, hogy elkövette volna gyilkosságot.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Pont az ügy végén, ami csak egy gyenge vessző…

A kormánypárt sietősen pontot akart tenni az ügy végére, ezért villámgyorsan beadott egy törvénymódosítást, amit kedden meg is szavazott a parlament. A törvénymódosítás indoklásából kiderül, hogy ezentúl egy életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető súlyos bűncselekmény – mint például a minősített emberölés esetei – esetében a zéró tolerancia elve érvényesül. A javaslatot a bizottság KDNP-s elnöke, Vejkey Imre jegyezte, és csak három paragrafusból áll. 2025. január elsején életbe is lép. Már a hétfői bizottsági ülésen döntöttek a kivételes, gyorsított eljárásról, ezért tudta kedden elfogadni az Országgyűlés.

Mivel az új rendelkezés nem lehet visszaható hatályú, Till Tamás gyilkosára nem alkalmazható a törvény

– állítják jogászok. A Telexnek egy jogász egy olyan szempontra is felhívta a figyelmet, ami miatt mégis kihathat a mostani törvénymódosítás a Till-ügyre. Röviden arról van szó, hogy

ha elfogadjuk az ügyészség álláspontját (amit első fokon a letartóztatásról döntő bíróság is elfogadott), akkor a gyilkosság elkövetésekor hatályos Btk. szerint nem évült el a bűncselekmény.

Igen ám, de a jelenleg hatályos Btk. szerint elévült. Mivel ezekben az ügyekben mindig az elkövető számára kedvezőbb verziót kellene a bíróságnak figyelembe vennie, amikor majd ítéletet hoz, nem mindegy, hogy az elbíráláskor mi lesz az éppen hatályos Btk.-ban. Márpedig azzal, hogy most egyértelműsítették, hogy a minősített emberölés fiatalkorú elkövető esetén sem évülhet el,

Till Tamás gyilkosa patthelyzetbe kerülhet. Merthogy mind az elkövetés idején, mind pedig az elbíráláskor hatályos törvény szerint sem évült el a cselekménye. És azzal, hogy az ügyészség hatályon kívül helyezte a nyomozást megszüntető határozatot, az elbíráláskori időállapot még nem állt be.

Szerző