Ez a nap
Trump embert küldene a Holdra
Az Egyesült Államok ismét embert küldene a Holdra, az égitestet pedig jövőbeli Mars-küldetések kiindulópontjául használná fel.
Donald Trump amerikai elnök ennek megfelelő politikai irányelvet írt alá hétfőn, amiben utasította az amerikai űrkutatási hivatalt (NASA), hogy összpontosítson újra az emberes űrküldetésekre.
Az irányelv értelmében az amerikai kormány e célok megvalósítása érdekében szorosan együttműködik majd magáncégekkel és más államokkal is.
Az amerikai elnök beszédében kiemelte: 1972 óta ismét amerikai űrhajósok léphetnek a Holdra. Mint mondta:
Ezúttal nem csak zászlónkat és lábnyomaikat hagyják ott, hanem lerakják alapjait egy lehetséges Mars-missziónak, és talán egy nap azon túli számos más világ felé irányuló küldetésnek is.
A dokumentum azonban nem szab határidőt, és a költségekről is hallgat
A Donald Trump által aláírt dokumentum ugyanakkor nem említ időkeretet az ambiciózus tervek megvalósítására, és a költségekről is hallgat.
Trump az irányelvet az utolsó Hold-misszió 45. évfordulója alkalmából írta alá, mások mellett Buzz Aldrin űrhajós társaságában, aki második emberként léphetett a Hold felszínére 1969-ben akkori parancsnokát, a 2012-ben elhunyt Neil Armstrongot követően.
Japán kész aktívan részt venni az amerikai űrkutatási tervek megvalósításában, amelyek keretében ismét embert küldenének a Holdra, illetve a 2020-as évek végére állandó űrállomást hoznának létre az égitesten – jelentette a Kyodo japán hírügynökség kedden, az űrkutatási kérdésekben illetékes stratégiai stáb közleményére hivatkozva, aminek ülésén Abe Sindzó kormányfő elnökölt.
A tokiói vezetés fontolgatja, hogy japán asztronautát küldjön a nemzetközi küldetés keretében a Holdra, emellett a misszió sikeréhez technológiai eszközökkel, egyebek mellett távirányítású teherűrhajókkal és a kozmikus sugárzás ellen védő berendezésekkel járulna hozzá.
Az Egyesült Államok egy a Hold körüli pályán keringő űrállomást tervez, hogy azt a többi között a Marsra tervezett utakhoz egyfajta támaszpontként használja.
Emellett a Holdfelszínen is kialakítanának egy másik állomást, amely projekt felkeltette Japán érdeklődését.
(forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Orbán nem lesz ott, mert majd ott lesz – Értik?
- Nem mini, vagy maxi és nem is Dubaj: Grand Budapest
- Hoppá, miniszterelnök úr, most akkor Majka, vagy Azahriah?
- Már megint egy jó kis országimázs-építés: kisfilm készült Budapesten a korrupcióval vádolt lengyel Romanowskiról
- Tavaszi pénztárca-horoszkóp – Hogy tudd, mit tervezhetsz….
- Szomorú búcsú egy nagy múltú csapattól – Se pénz, se posztó
- Gál Kinga ‘tokától-bokáig…’ öröme: Tucker Carlson rábiccentett és ‘külön erős tapsot’ kapott
- Nekünk van stratégiánk!
- Orbán kanadai embere – Amikor visszanyal a fagyi
- Majka-sziporka a TV2 szerző nélküli cikkére – Jogos az asszociáció a ‘mackósajt és brummogás’-mondásra