Koronavírus
Új tüdeje van a 13 éves Dorkának
Elvégezték az első magyarországi gyermek-tüdőtranszplantációt – jelentették be a témában tartott szerdai, budapesti sajtótájékoztatón.
A kislány már a rehabilitációját tölti
A 13 éves Dorka cisztás fibrózisban szenvedett, igen leromlott egészségi állapotban került fel tavaly a transzplantációs listára.
A Semmelweis Egyetem és az Országos Onkológiai Intézet együttműködésében elvégzett műtétre március végén került sor. A kislány jelenleg rehabilitációját tölti, már nincs steril körülmények között.
Merkely Béla, a SE klinikai rektorhelyettese a műtét kapcsán arról beszélt, hogy ezzel a beavatkozással ismét lépett egyet előre a magyar szervtranszplantáció.
Utalt arra, hogy az egyetem fejlesztési programja kiemelten foglalkozik a szervtranszplantációkhoz kötődő infrastrukturális fejlesztésekkel is. Évente több mint ötven szívátültetést, illetve százhetven vese-, nyolcvan máj- és négy hasnyálmirigy-transzplantációt végeznek – ismertette.
Kásler Miklós, az OOI főigazgató főorvosa azt mondta, rendkívüli öröm számára, hogy a kislány műtétje sikeres volt itthon. Kiemelte, hogy 2015 óta – amióta felnőtt-tüdőátültetést végeznek Magyarországon – csak egy magyar pácienst kellett Bécsben operálni.
Az első magyarországi gyermek-tüdőtranszplantáció hat órás volt
A professzor közlése szerint világszerte igen ritka a gyermekeken elvégzett tüdőátültetés. Az ilyen beavatkozások száma nem haladja meg a százat a világon.
Szabó Attila, a SE I. sz. Gyermekgyógyászati klinikájának igazgatója bravúrosnak minősítette a beavatkozást, és hozzátette, a két intézmény szakembereinek magas színvonalú, összehangolt munkája tette lehetővé a magyarországi gyermek-tüdőtranszplantációt.
Jelenleg az intézményben kétszáz gyermek transzplantációs utógondozását végzik, 2005-2018 között huszonöt magyar gyermek kapott új tüdőt, ám azokat a beavatkozásokat Bécsben végezték.
Elek Jenő, az OOI aneszteziológiai és központi intenzív terápiás osztályának vezetője a kislány műtét előtti állapotáról azt mondta, Dorka veleszületett cisztás fibrózisban szenvedett, és a betegség miatt az egyik oldalon egyáltalán nem volt tüdőfunkció, a tüdő másik oldalán pedig légmell alakult ki.
Ezzel a genetikai betegséggel évente 20-22 gyermek születik, de nem minden beteg állapota fordul nagyon súlyosra – mondta a professzor.
Rényi-Vámos Ferenc, az Országos Onkológiai Intézet (OOI) bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti klinika docense, az OOI osztályvezető főorvosa elmondta, hogy a műtét hat órán át tartott.
Mint fogalmazott, büszke arra, hogy Magyarországon el tudnak végezni egy ilyen horderejű beavatkozást.
Dorka „bakancslistát” készített
MTI Fotó: Balogh Zoltán
Az operáción átesett kislány – akit videóhívás keretében bekapcsoltak a sajtótájékoztató helyszínére – azt mondta, az első levegővétel nehéz volt, „de most itt vagyok fitten”.
„A műtét után annyira sok levegőm volt, hogy úgy éreztem, a hasamban is levegő van”
– mondta jókedvűen a kislány.
Dorka „bakancslistáján” sok terv van. Szeretne megtanulni síelni, eljutni Ausztráliába az unokatestvéreihez és sokat utazni, hogy „bepótolja ezt a 13 évet”.
(MTI)
Szerző
Friss
- Zelenszkij közzétette lekevert beszédét
- Belga miniszterelnök: nagyon szép stadion, ki fizetett érte?
- Hogy verődött össze a Vidnyánszky-Köves Slomó-SZFE triumvirátus? Startol a zsidó színész-osztály
- Vigyázat, a termék kisebb lett! – Újabb termékek mentek össze a mosásban….
- Apa, kezdődik… – Orbán Viktor a Puskás Arénában fogadja az állam- és kormányfőket
- Varga Judit lehet a legújabb nagy visszatérő a politikai temetőből?
- Legtöbb, amit egy politikus pályáján elérhet: Mága Zoltán videó üzenetben gratulált Donald Trumpnak
- Internazionala, Bayer München siker a Bajnokok Ligája negyedik fordulójában
- Az egér-elefánt viccből ismert együtt dübörgés közben Orbán vajon tudja…..? – Napi Lendvaiságok
- Magyar presztizs-erősítés CÖF-módra: Pressman mostantól nemkívánatos személy Magyarországon