Uruguay negyeddöntős, Portugália kiesett

Uruguay, Edinson Cavani

Uruguay válogatottja 2-1-re legyőzte az Európa-bajnok portugál csapatot az oroszországi labdarúgó-világbajnokság szombati nyolcaddöntőjében, Szocsiban.

A portugál válogatott a B csoport második helyezettjeként, veretlenül érkezett a nyolcaddöntőre, míg az uruguayi csapat százszázalékos teljesítménnyel, gólt sem kapva végzett az A jelű kvartett élén. A két csapat első egymás elleni tétmeccsére készült.

Egy rekord már a találkozó előtt megdőlt, ugyanis a dél-amerikaiakat irányító Oscar Tabarez 71, míg kollégája, Fernando Santos 63 évesen ült le a kispadra, és a vb-k történetében még nem fordult elő, hogy két kapitány életkora összesen 135 év és 3 hónap. A csúcsot a német Otto Rehhagel és a svéd Lars Lagerbäck tartotta a 2010-es Görögország-Nigéria mérkőzés óta, akkor ketten együtt 133 évesek és 9 hónaposak voltak.

A portugál kezdőcsapat három helyen változott az előző, Irán elleni összecsapáshoz képest: ezúttal a kispadon kezdett például az ázsiaiak ellen szép gólt szerző Ricardo Quaresma. Az uruguayi kezdő tizenegyben egy változás volt az oroszok elleni csoportmeccshez képest, José Giménez kezdett Sebastian Coates helyett.

Az uruguayiak villámrajtot vettek.

7. perc: Cavani adott pontos keresztlabdát a bal oldalon felfutó Suáreznek, aki befelé tolta azt, majd a tizenhatos sarkáról élesen középre ívelt a berobbanó Edinson Cavani fejére, aki öt méterről nem hibázott (1-0).

Ez volt a Paris Saint-Germain támadójának 44. válogatott találata, s a 12., aminél Suárez adta neki a gólpasszt.

A gyors gólt követően mindkét együttesnek akadtak kisebb lehetőségei – elsősorban szabadrúgásokból -, de ziccerbe egyikük sem került, így a szünetben Uruguay volt előnyben.

A fordulás után hamar egyenlített az Európa-bajnok.

55. perc: A portugálok a bal oldalon kis szögletet végeztek el, Raphael Guerreiro beadására Pepe teljesen egyedül érkezett és hét méterről a kapu közepébe fejelt (1-1).

A dél-amerikai együttes 597 perc után kapott ismét gólt, legutóbb még tavaly novemberben Ausztria talált be Fernando Muslera kapujába.

Sokáig így sem örülhettek az európaiak,

ugyanis egy újabb gyors uruguayi kontra végén Cavani találatával megint hátrányba kerültek.

62. perc: Az uruguayiak villámgyorsan, a kapuskirúgástól számítva négy passzból eljutottak az ellenfél kapujáig, Bentancur lekészített labdáját Cavani a tizenhatos vonaláról jobb belsővel gyönyörűen tekerte a hosszú sarokba (2-1).

Nem sokkal később a duplázó támadót sérülés miatt le kellett cserélni, a csatárt az a Cristiano Ronaldo segítette le a pályáról, akinek ez volt a 38. mérkőzése nagy tornán (vb, Eb), ezzel beállította Bastian Schweinsteiger rekordját.

A hajrában az uruguayiak csak a védekezésre összpontosítottak, s mivel kihúzták újabb kapott gól nélkül a mérkőzést, győztek.

A dél-amerikai együttes legutóbb a 2010-es világbajnokságon játszott negyeddöntőt, akkor a negyedik helyen zárt.