Connect with us

Kerítésen túl

Válás kínai módra

Published

on

válás, kína,
Megosztás

Esküvői- és mára már válási fotósként a kínai Tan Mengmeng megélhetése nagymértékben függ attól, hogy az emberek összeházasodnak-e, megörökítve egy pár szerelmének örömét és boldogságát. De mi van a válótársakkal?

Vége-ünnepség

Kínában a házasságkötések aránya folyamatosan csökken, és a 28 éves lány, aki egy fotóstúdiót vezet Henan tartomány középső részén, késztetést érzett arra, hogy bővítse bevételi forrását,  kihasználva a növekvő tendenciát: a válást. Tan,  a fogadalmat váltó szerelmesek mellett most olyan párokat is fotóz, akik szeretnének megemlékezni, sok esetben pedig megünnepelni házasságuk végét. A kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal adatai  azt mutatják, hogy Kínában a házasságkötések száma zuhan, a 2013-as 13 millióról évente 7 millió alá 2022-re, ami a legalacsonyabb a rekordok 1985-ös kezdete óta. Az országban tavaly enyhe emelkedés tapasztalható, 8 millió felé emelkedett, de a hatóságok továbbra is aggódnak a tendencia miatt. Eközben a válások száma megugrott, 2019-ben rekordmagasságot, 4,7 milliót ért el, ami az adatok szerint több mint négyszerese a két évtizeddel ezelőtti értéknek.

Új szolgáltatói üzletág

Tan azt mondja, hogy szolgáltatásait az elváltak számára ajánlotta, miután látta a hosszú sorokat a különválást válást  intéző kormányhivatalok előtt. Tavaly óta  a szemfüles lány  mintegy 30 párt fényképezett, megörökítve a szívfájdalom és az öröm pillanatait, amint megszakítják házassági köteléküket.

„Ez egy jó üzlet. Végül is az örömet és a bánatot is érdemes rögzíteni kell”

– mondta Tan.

Válás után szabadon

A Xiaohongshu kínai közösségi médiában megosztott fotókon néhány pár a válási papírjukat aláírva, míg mások a válási bizonyítványukkal pózolnak.

„Boldog válást”

– írta az egyik felhasználó a házassági és válási anyakönyvi kivonatairól készült fotó mellé. Az egyik pár, aki Tant kérte fotózni, olyan éttermet választott, ahol az első randevújuk volt. A pár rendelt néhány nosztalgikus ételt, egymással szemben ülve mozdulatlanul.

A fotózás végén mindketten sírtak”

– mondta Tan.

Nem megy minding egyszerűen

Tan elmondta, hogy egyszer egy férfi az egész fotózást a telefonjával babrálta. A nő sírni kezdett. Amikor a nő  megkapta a képeket, észrevette, hogy nem sok látszik a volt férjéből :ű

„Nem mertem elmondani neki, hogy a férfi volt az, aki arra kért, ne készítsek fényképeket az arcáról”

– mondta a fotós. Nem sokkal ezután Tan megtudta, hogy a férfi leszerződtetett  egy másik fotóst, hogy esküvői fotókat készítsen róla és  új párjáról. A legtöbb kérést a női ügyfelek küldik.

Új iparág született: a „válás gyár”

A kínai fővárostól, Pekingtől 60 mérföldre található gyárban Liu Wei és csapata olyan vállalkozást működtet, amely segít az elvált pároknak elpusztítani házasságuk bizonyítékait. A régi esküvői fotókon lévő arcokat lefestik,  hogy biztosítsák a magánélet tiszteletben tartását, mielőtt más emlékekkel együtt a darálóba dobnák őket.

Azok számára, akik kétségbeesetten keresik a lezárást és a továbblépést, az egész folyamatot filmre veszik.

Liu azt mondta, hogy néha úgy érzi magát, mint egy orvos, és úgy kell átvészelnie az elválást, hogy közben nem kell túlzottan érzelgőssé válnia. Gary Ng, a francia Natixis befektetési bank közgazdásza azt mondta, hogy bár nehéz megjósolni a piac méretét és a növekedési lehetőséget, Kínában a válások arányának emelkedése azt jelenti, hogy „biztosan több gazdasági tevékenység veszi körül”. Tan, a fotós már előre gondolkodik, hogyan bővítse vállalkozását. Legújabb terve a visszatérő ügyfelek csábítása, arra az esetre, ha a sors újra összehozná az elvált párokat.

„18% kedvezményt adok nekik, ha a két ember újraházasodik, és megkérnek, hogy fényképezzek”

– mondta.

Forrás: CNN

Kapcsolódó

válás, kína

 

Szerző