Connect with us

Bulvár

Végre itt a Nébih-től a pontos tájékoztató arról, hogy meddig fogyaszthatók a lejárt szavatosságú élelmiszerek!

Megosztás

Az ember olykor csak áll a kamrában, vagy a nyitott ajtójú hűtő előtt és tanácstalanul  mered egy-egy címke szerint lejárt élelmiszerre, mert megenné ugyan, de riasztja  az árun olvasható fogyaszthatósági határidő. Most rendet tesz a kérdésben a  Nébih közleménye, és fellebbenti a fátylat a problémáról.

Nébih
Megosztás

Az ember olykor csak áll a kamrában, vagy a nyitott ajtójú hűtő előtt és tanácstalanul  mered egy-egy címke szerint lejárt élelmiszerre, mert megenné ugyan, de riasztja az árun olvasható fogyaszthatósági határidő. Most rendet tesz a kérdésben a Nébih közleménye és fellebbenti a fátylat a problémáról.

A lakosság, a kereskedelem és a karitatív szervezetek számára egyaránt hasznos hiánypótló ajánlás

A lejárt minőségmegőrzési idejű termékek fogyaszthatósági határidejéről állított össze a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programja. Fontos, hogy az ajánlott intervallumok kizárólag a minőségmegőrzési idővel ellátott, megfelelően tárolt élelmiszereknél tekinthetők irányadónak. Továbbá minden esetben egyéni mérlegessel lehet csak eldönteni, hogy valóban fogyasztható-e a termék.

A minőségmegőrzési idő a tartósabb termékeken szerepel, így lejárta nem feltétlenül jelenti azt, hogy az élelmiszert ki kell dobni. Elképzelhető, hogy egy-egy ilyen élelmiszer minősége már nem olyan, mint egy frissebb terméké. Viszont, ha bontatlan, sértetlen csomagolásban, a gyártó ajánlásának megfelelően tároltuk és kibontás után a normál termékhez képest nem tapasztalunk számottevő elváltozást (íz, szín, szag, állag), a lejárt minőségmegőrzési idejű termék akár még hetekkel, hónapokkal a lejárati idő után is elfogyasztható. Egy doboz konzerv, vagy egy üveg ásványvíz a lejárat után akár 1 évig is jó lehet még.

Továbbra is érvényes, hogy lejárt élelmiszereket nem lehet kereskedelmi forgalomba hozni

Fontos változás azonban, hogy egy idei jogszabály-módosításnak köszönhetően az Európai Unióban adományozhatóvá váltak a lejárt minőségmegőrzési idejű élelmiszerek. Az adományozásra szánt termékek biztonságosságáért, megfelelőségéért az adományozó, azaz a kereskedő felel.

Mind a lakosság, mind az élelmiszer-forgalmazók és a karitatív szervezetek számára hasznos lehet a Nébih Maradék nélkül programjának legújabb útmutatója. A hiánypótló ajánlásban ugyanis a szakemberek összegyűjtötték, hogy az egyes, minőségmegőrzési idővel rendelkező termékek lejárat után még mennyi ideig maradhatnak biztonságosak. Az ajánlott intervallumok a megfelelően tárolt élelmiszereknél tekinthetők irányadónak, továbbá lényeges, hogy minden esetben egyéni mérlegessel lehet csak eldönteni, valóban fogyasztható-e a termék.

Az egyes termékek felsorolása és eltarthatóságuk ismertetése itt

(Erről szolt eddig a mai reggel nálunk.)

Nébih

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük