Connect with us

Banánköztársaság

Véres-kezek hétköznapjai – Diktátorok és hobbik

Megosztás

A diktátorok óriási hatással voltak a világtörténelemre, de ettől még emberek voltak (?), akiknek a politikán és a hatalmon kívül is megvolt a saját életük, sőt, a hobbijaik is. Julius Caesar, Napóleon, Ferenc József, Sztálin és Hitler sem lógott ki a sorból, hiszen szörnyűséges tetteik, népírtásaik mellett mint „magánemberek” olykor nagyon is békés hobbiknak hódoltak, bár többen közülük olyankor is a hatalmi technikáikat csiszolgatták.

Megosztás

A diktátorok óriási hatással voltak a világtörténelemre, de ettől még emberek voltak (?), akiknek a politikán és a hatalmon kívül is megvolt a saját életük, sőt, a hobbijaik is. Julius Caesar, Napóleon, Ferenc József, Sztálin és Hitler  stb, sem lógtak ki a sorból, hiszen szörnyűséges tetteik, népírtásaik mellett mint „magánemberek” olykor nagyon is békés hobbiknak hódoltak, bár többen közülük olyankor is a hatalmi technikáikat csiszolgatták.

Julius Caesar

Julius Caesar a történelem első jól követhetően dokumentált diktátora,  akivel szenátusi ellenzéke véres körülmények között számolt le. Cézár, ez a különleges képességekkel rendelkező  katonai vezető és politikus nem akármilyen mértékben járult hozzá a Római Birodalom tündökléséhez, de szabadidejében szívesen játszott társasjátékokat, például kockajátékot és latrunculi-t (a sakkhoz hasonló játék). Emellett lelkes olvasó volt, azonban az olvasnivalók megválogatásában is hű maradt önmagához, mert köztudottan sokat olvasott a katonai taktikáról és a filozófiáról.

Napóleon

Bonaparte Napóleon  emléke mára, köszönhetően az egymást követő francia kormányok tudatos munkájának megszelídült és szinte teljesen siketült lemosni róla azt a vérfolyamot, amibe  hadjárataival és mértéktelen hatalomvágyával Európát döntötte. A „kis káplár”, ahogy háta mögött nevezték, magánéletében szeretett kártyázni és fuvolázni. Emellett szívesen írt verseket és sakkozott, gyakran hívta ki ellenfeleit őrületesen nagy tétekben játszani.

Ferenc József

Ferenc József Ausztria-Magyarország császára volt 1848-1916 között. Uralkodása kezdetén vérbe folytotta a magyar forradalmat és szabadságharcot, ám a magyar nép hosszú uralkodása évtizedei alatt mintha megbocsátott volna neki és halálára már-már a jóságos nagyapó szerepkörében tündökölt alattvalói szemében. A császár többek között erős vezetői képességeiről és színes egyéniségéről is ismert volt. Uralkodása során az európai politika egyik főszereplője lett. Ferenc József szabadidejében szívesen vadászott és halászott, de legfőbb hobbija a lovaglás, a lovak szeretete volt, nem véletlenül vált világhírűvé több ménese is.

Sztálin

Joszif Sztálin 1924-1953 között volt a Szovjetunió vezetője. Már a neve is beszédes hiszen a sztáil szó lefordítva acélembert jelent. Kegyetlen diktátor volt, aki uralma alatt számos nép, sőt népek elleni bűncselekményért volt felelős. Szabadidejében ő is szívesen olvasott katonai stratégiáról és filozófiáról szóló könyveket. Emellett nagyon szeretett biliárdozni, partnerei, ellenfelei  (?) belső tanácsadói köréből kerültek ki, arról nem szól a fáma, akadt-e közöttük valaki, aki le merte győzni a diktátort.

Hitler

Adolf Hitler a történelem egyik leghírhedtebb, legvéreskezűibb zsarnoka,  diktátora volt, amikor éppen nem népek és emberi fajok kiirtásán „munkálkodott”, művésznek képzelte magát. A náci Németországot 1933-1945 között vezette, és a II. világháború alatt több millió ember haláláért volt felelős. Szabadidejében  szívesen festett tájképeket, csendéleteket néhány akvarellje a mai napig is elképesztő áron cserél gazdát különböző aukciókon. Az értéket nem maguk a képek és azok csekélyke művészi értéke adja, hanem az „alkotó” személye. Hitler a festés mellet szívesen olvasott  a német kultúráról és történelemről, de szinte rabja volt Shakespeare művészetének is.

Augusto Pinochet

Pinochet, akinek véres uralmát 1973 és ’89 között nyögte Chile, megszállottan gyűjtötte a könyveket, de szinte kizárt, hogy valamennyit olvasta volna, mivel több olyan ládát is találtak a hagyatékában, amelynek a könyveit még fel sem vágták, ki sem nyitották. A jelek szerint a chilei despotát nem érdekelték a versek, vagy a regények, ugyanakkor falta a chilei történelemről szóló műveket.

Nicolae Ceasescu

A román diktátor  1989-ben a kivégzőosztag előtt végezt Ő már-már versailles-i méreteket öltő pompa és a ragyogás, megszállottja volt. Beteges gigantomániájának talán legékesebb bizonyítéka a szülőfalújában építtetett hatalmas focistaidon. A hétköznapibb örömök közül nem vetette meg, sőt mániákusan művelte a vadászatot is.

Kim Dzsongun

Az Észak-Koreai Kim-diktátor vérvonal harmadik „uralkodója” a Dél-koreai hírszerzés információi szerint a gyógyszerek és a nikotin rabja. A különleges cigarettákhoz fűződő hobbija olyan mértü, hogy egyes nemzetközi mérések ki tuják mutatni, milyen hatalmas pénzt költ országa különböző márkás cigaretták beszerzésére, hogy kielégítsék a vezér vágyát.

Képünk: A festmény és a „művész” Hitler Virágok című alkotása a legutóbb egy aukción 30 ezer dollár kikiáltási áron  került kalapács alá.

Kapcsolódó

 

Szerző