Koronavírus
Veszélyes lehet az egyik legdivatosabb pszichoterápiás módszer
Nemcsak értelmetlen, hanem kifejezetten káros lehet az egyik legdivatosabb pszichológiai terápiás módszer. Az eljárás hazai követői dühösek, szerintük minden tudományos alapot nélkülöznek a nemzetközileg elismert szaklap állításai. Valóban veszélyben vannak a mindfulness hívei?
Nagy vihart kavart egy tanulmány a Nature-ben, ami megkérdőjelezte, hogy a manapság orrba-szájba dicsért, ünnepelt és csodált terápiás módszer, a mindfulness csakugyan olyan csodás hatással lenne az életminőségre, mint azt leglelkesebb hirdetői állítják. Sőt.
A terápiás módszer tíz embernél tízféle eredményt hoznak. Viszont egyre több az aggasztó mellékhatásról és maradandó pszichés károsodásról szóló beszámoló
– adta hírül az Index.
A buddhizmusból eredeztethető mindfulness meditáció mára szekuláris gyakorlatként született újjá; egy olyan eljárásként, ami segít a jelen minél teljesebb megélésében. A nyugati orvoslásban a mindfulnesst arra használták, hogy csökkentsék egyes betegek krónikus fájdalmait.
A módszert később más területeken, például a vállalatirányításban és a hadseregben is használni kezdték – csakhogy ez már a hagyományos mindfulness gyakorlóinak és kutatóinak sem tetszik. Ez érthető is: a meditáció nemcsak relaxáltabbá, hanem érzéketlenné is tehet.
A meditáció ugyan csökkentheti a stresszt, a szorongást és a depressziót, de a negatív érzelmeket is felkavarhatja. A mindfulness célja, hogy lelassítsuk a gondolataink csapongását, kiürítsük az elménket, és csak a jelenre koncentráljunk, előítéletektől mentesen.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy ezek a technikák vallásos eredetűek. A meditáció a buddhizmusból ered; a gyakorlatok jellege az elszakadásra irányul. Csakhogy a meditációs technikákat kifejlesztő szerzetesek gyakran a világtól való elszakadásra tették föl az életüket; ezeket a lelkigyakorlatokat kolostori életkörülményekhez és teista beállítottsághoz tervezték.
A vallásos lelkigyakorlatok és a keleti filozófia nagyjából úgy illenek a nyugati életvitelhez és gondolkodáshoz, mint a buddhista kolostor a manhattani felhőkarcolóhoz.
Hogy mi történik, ha a több ezer éves technikákat lebutított formában átvesszük, és légzőgyakorlatba oltott stresszoldóvá silányítjuk? Néha egészen riasztó dolgok. Egy 2009-es tanulmányban részletesen elemezték, hogy a mindfulness-gyakorlatoknak milyen mellékhatásai vannak.
A fizikai és pszichés mellékhatásokat napestig sorolhatnánk: pszichózis, téveszmék, hallucinációk, összefüggéstelen beszéd, szorongás, étvágytalanság, álmatlanság.
A tanulmány szerző kiemelték, hogy a poszttraumás stressztől szenvedők (PTSD) különösen érzékenyek lehetnek a negatív mellékhatásokra, így jobb, ha meggondolják, hogy egy mindfulness tréningen próbálnak-e megszabadulni a problémáiktól.
Az mindenesetre biztosnak tűnik, hogy a megfelelően képzett és rendszeresen ellenőrzött trénereknek igen körültekintően kellene megválogatniuk, hogy kinek ajánlják a mindfulnesst.
Kérdés, hogy megelőzné-e az ilyen eseteket a mindfulness-trénerek szigorúbb képzése és gyakoribb felülvizsgálata, de az biztos, hogy szükség lenne rá. Ma ugyanis nincsenek hivatalosan akkreditált mindfulness oktatók.
Gyakorlatilag bárki elindíthatja a saját praxisát. Épp ezért nehéz olyan szakértő találni, aki nemcsak a mindfulness előnyeivel van tisztában, hanem hajlandó felhívni a figyelmet a módszer veszélyeire is.
A tudomány álláspontja ma az, hogy amíg a mindfulness hasznosságát nem sikerül cáfolhatatlanul bizonyítani, addig jobban járunk, ha az erre fordított időt nem kockázatos és drága tréningekkel töltjük. Hanem akár valamilyen természetfilmes tévécsatorna nézésével töltjük; nagyjából ugyanannyi haszna van mindkettőnek.
Szerző
5 Comments
Leave a Reply
Leave a Reply
Friss
- Ha bénázol a Mészáros-féle edzőteremben, akkor fizetsz – Bizony, keményedik az élet ….
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….
- Karácsony Gergely: győztünk!
- 4 ok, amiért megéri zöld energiára váltani
- Karácsony Gergely: ez nettó hazaárulás!
- Ezért állt le a reggeli csúcsban a 2-es metró
- Fiúk a szélről: Fico és Orbán – Jó étvágyat
vpn code 2024
2024.04.08 23:29 at 23:29
Hello there! This is kind of off topic but I need
some help from an established blog. Is it
hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m
not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
Thank you
Here is my webpage – vpn code 2024
vpn special coupon code 2024
2024.04.10 12:16 at 12:16
If you wish for to improve your experience just keep visiting this website and be
updated with the most up-to-date information posted here.
My web-site vpn special coupon code 2024