Kerítésen túl
Zsidónak lenni ma a nagyvilágban

Az Október 7.-ei palesztin terrorr támadás óta a diaszpóra zsidósága már történelmi mértékű antiszemita erőszakkal nézett szembe, különösen az angol nyelvű országokban. Az Egyesült Államokban az incidensek száma 361%-kal ugrott meg. Az Egyesült Királyságban, Ausztráliában és Kanadában zsinagógákat gyújtottak fel, iskolákat rongáltak meg, és zsidókat támadtak meg tömegközlekedési eszközökön – írja jegyzetében a yetnews.com-on Adam Scott Bellos az Izraeli Innovációs Alap (TIIF) alapítója.
Egy bejáratott szövettség átrendeződése
Most, hogy Amerika Izrael oldalán lépett be a csatatérre, a negatív visszhang megsokszorozódik. A zsidókat többé nem fogják kizárólag „Izrael tetteiért” bűnbaknak tekinteni. Őket fogják hibáztatni az amerikai háborúkért is. Az évszázados rágalmat – „a zsidók konfliktusba rángatnak minket” – újra tálalják a csúcskategóriás stúdiókban és podcastokban az új populista jobboldalon.
A hibáztatásba burkolt antiszemitizmus térnyerése
Az antiszemitizmus egy új formája hódít – elegáns, médiatudatos és hibáztató. Olyan személyiségek, mint Tucker Carlson, Candace Owens, Alex Jones és a népszerű Joe Rogan vendégei egy új a eddog margón lévő ideológiai frontot hrelyeznek át a középpontba:
„A cionisták irányítják a külpolitikát (…) A zsidók egy újabb háborúba sodortak minket (…) „Ez nem a mi harcunk, hanem az övék.”
Nem lengetnek horogkeresztes zászlókat, „csupán” felvonják a szemöldökület, . nem kiabálnak. Ez az azokra s bozonyos countryklubokra jellemző antiszemitizmus, amelyet az algoritmikus korra átneveztek – és a diaszpóra zsidóit veszi célba, mint a globális zsidó hatalom látható arcait.
Az ébredés
Tehát most a kérdés az, hogy mit jelent zsidónak lenni egy olyan világban, ahol Izrael vezet, Amerika pedig követi?Ez a közös csapás fordulópontot jelentett a zsidó történelemben. Az a szuverenitás, amiről 1948-ban álmodtunk, 2025-ben azzá a szuverenitássá vált, amiért közösen felelősek vagyunk. Többé nem mondhatjuk azt, hogy „Ez nem rólam szól”. Többé nem vonulhatunk vissza a kultúrába és az emlékezetbe, és nem hagyhatjuk a bátorságot másokra.
-írja ai elemző
Mert a világ az elmúlt két hétben olyasmit látott, amit generációk óta nem: a zsidó nemzet csapott le először. Egy nyugati szuperhatalom követte. Az illúziónak vége. A szövetség valóságos. És most jön a leszámolás. Fejeződik be az elemzés.
Külföldön rekedt izraeliek
A háború miatt több ezer izraeli rekedt külföldön. A helyzet miatt számos járatot töröltek, vagy biztonsági okokból elkerülnek izraeli célpontokat, így sokan nem tudnak visszautazni hazájukba. A világ különböző pontjain tartózkodó izraeli állampolgárok számára a hazatérés nemcsak logisztikai, hanem biztonsági kihívássá is vált. A külképviseletek próbálják koordinálni a segítségnyújtást, de a helyzet gyors változása megnehezíti az evakuációs lehetőségek megszervezését. A háború így nemcsak otthon, de a világ más részein élő, tatrtózkodó izraeliek életére is komoly hatással van.
Friss
- Orbán Viktor kérése „munkavacsorál” vele Ilie Bolojan román kormányfő Bukarestben
- Hivatalos: megjelentek a felvételi ponthatárok
- Posványoson talán elhangzik majd az igazi kampánynyitó
- Repülőrajt-KO oka: májusban túl hideg, júniusban túl meleg volt és az eső sem esett
- Könyörgöm, nem Orbán az ellenfél? – írta egy szem- és orrtanú az egyik ‘pártlap’ cikkéhez
- Kocsis Máté szokásos háromhavi köpönyegforgatása, vagy csak egyszerű ‘szálka-gerenda’-eset
- Bruck András: akiknek a vereség a szenvedélyük
- A legjelentősebb drogfogások Magyaroroszágon
- Napokra leáll az MBH
- Ozzy Osbourne – egy élet, ami túl vad volt ahhoz, hogy ne élje túl önmagát – Élete bebizonyította, nem kell tökéletesnek lenni ahhoz, hogy emlékezetes maradj