Újabb 17,5 milliárd forintot ad a kormány Debrecennek annak érdekében, hogy a város tovább bővíthesse ipari parkjait a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség Nonprofit Zrt. Közreműködésével – olvasható a február utolsó napján késő este megjelent Magyar Közlönyből. Ugyanitt kormányhatározatban soroltak át beruházási célterületté olyan debreceni és mikepércsi földterületeket, amelyek az épülő kínai akkugyár térségében találhatók – értesült a Népszava.
Tesznek az őket eltartó választókra
Felháborító, hogy ismét csak egy éjszaka megjelent értesítőből tudjuk meg, miket döntött a kormány a debreceniek feje fölött. Önkormányzati képviselőként sem kaptunk semmilyen előzetes tájékoztatást, noha a szóban forgó földterületek valójában városi tulajdonban vannak, így jogunkban áll tudni, mit terveznek velük
– mondta a portálnak Gondola Zsolt a Civil Fórum Debrecen Egyesület helyi önkormányzati képviselője.
Távolról sem vagyunk környezetrombolók, sőt - és ez tuti, hiszen a kínai akkugyártó cég állítja
NER-firnyák
A kormány egy rendeletmódosítással kivont a debreceni Déli Gazdasági Övezet területéről egy egybefüggő, 18,5 hektáros részt, így az a jövőben mezőgazdasági célú földként funkcionálhat – ezt egyfajta örömhírként tálalta szerdai közleményében a debreceni városháza, enyhítve talán azokat a keserű felhangokat, amelyek a kínai beruházás kapcsán felrótták: épp a legjobb minőségű termőterületeket dobták oda ipari célokra.
A most megjelent kormányhatározat lehetővé teszi, hogy a debreceni repülőtér és az úgynevezett Tégláskert városrész között munkásszálló épülhessen, illetve hogy az ipari parkban ideiglenes konténervárosokat is kialakíthassanak.
Tudták, hogy van nekünk Nemzethy Akkumulátor Iparági Stratégiánk?
Emlékeznek?
Január elején az akkumulátorgyár-telepítés témájában Debrecenben megtartott köz-meghallgatás botrányosra sikeredett, hiszen az ellenzők csoportja hangosan, cáfolhatatlan tényekkel szembesítette a feszengő debreceni polgármestert és a gyár, valamint a katasztrófavédelem képviselőit a környezetszennyezés veszélyei mellett arról is, hogy az egész projekt a demokrácia felrúgásával, a közösség kihagyásával a döntéselőkészítésből juthatott el idáig.
Miközben Debrecen polgárainak jelentős csoportja elkeseredetten harcol a szerintük veszélyes beruházás ellen, a kormány „üveges tekintettel” csak azt mantrázza, hogy ez lesz minden idők legnagyobb gyártelepítése, ami több mint 9 ezer embernek ad majd munkát.
Arról egyelőre szó sincs, hogy milyet: kvalifikáltat, vagy a mostanság Magyaroroszágon szokásos összeszerelő típusút. Csak az biztos, hogy a folyamatos pénzzavarral küzdő és ezért újabb és újabb sarcokat kivető kormány az építkezéshez 13 milliárdos vissza nem térítendő összeggel járul hozzá.
Újabb botrány a Debrecenbe tervezett kínia akkumulátorgyár körül