Connect with us

Kerítésen innen

200.000-res bírságra számíthat, ha rosszkor izzítja be a fűnyírót, de ne csak ezért figyeljünk egymásra

200.000-es bírságra számíthat, ha rosszkor izzítja be a fűnyírót, de ne csak ezért figyeljünk egymásra
Megosztás

A tavasz a kertészkedés időszaka, ilyekor a legtöbbünk kimerészkedik a ház köré és igyekszik eltüntetni a tél nyomait. Előkerülnek a fűnyírók, a flexek, a fúrók, egyszóval minden olyan gépezet, ami szükséges a nagy kalandhoz. Igen ám, de ilyenkor is gondolnunk kell a „békés egymás mellett élés” alapvető szabályaira.

Aki nem teszi magától, ott lesújt a törvény

Aki kertes házban él kénytelen a kertet rendben tartani, a szomszédai pedig ezt elviselni. A probléma akkor van, ha hétvégén sem jut a csendből a pihenni vágyóknak. Joggal merülhet fel a kérdés, mikor zajonghat a szomszéd. Mindenekelőtt a helyi csendrendelet érdemes átnézni az adott település hivatalos weboldalán. A budapestkornyeke.hu megnézte, hogy a főváros agglomerációjában milyen csendrendeletek vannak érvényben.

Általában tilos a 90 decibelnél hangosabb tevékenységek végzése este 8 és reggel 6 óra között. Sok agglomerációs településen szombaton 8-tól 18 óráig megengedett a fűnyírás, de vasárnap már nem.

Nagy a szigor Pátyon

Az agglomerációban az egyik legszigorúbb szabályozás Pátyon van érvényben. A 10 ezer lakosú településen

  • vasárnap az önkormányzat egyáltalán nem engedélyezi a zajkeltést, így a fűnyírást sem,
  • szombaton este 8-ig lehet zajongani,
  • hétköznapokon pedig 8 és 20 óra között kell megoldani a zajos munkákat.

Érd lazább

Budapest környékének legnagyobb, 75 ezres városában Érden közepesen erős a szabályozás.

  • Hétköznap 8-19 óra között,
  • szombaton és munkaszüneti napokon pedig 9-12 óra között lehet zajongani.

Ha valaki Érden megsérti a szabályokat, nem csak szembe kerül a közösségi együttélés alapvető szabályaival, hanem jogkövetkezményekre is számíthat. Egy önkormányzati rendelet alapján ugyanis aki nem megfelelő időpontban nyírja a füvet, vagyis zajong, az helyszíni bírságot kaphat a nyakába, nem is keveset. Magánszemély 50 – 200 ezer forint közötti összegre, jogi személy, vagyis egy cég pedig akár 1 millió forintos bírságra számíthat.

Mogyoród megengedő

A legmegengedőbb szabályozásra jó példa Mogyoród. Ott nincs pontos időkorlát meghatározva a zajkeltés tilalmára vonatkozóan. A körülmények döntik el, hogy egy zajkeltés szükséges, illetve indokolt-e és ezt tűrniük kell-e a szomszédoknak. Mint írják: a helyi szokások alapján elmondható, hogy egy kertes családi házas övezetben vagy egy volt zártkertben nem szokatlan a szombat délelőtti, délutáni, esti házkörüli munka és zaj. Ugyanakkor általában nem elfogadható az éjszakai és a hajnali fűnyírás, barkács gépek használata vagy a napi rendszerességgel végzett, hosszantartó zajkeltés – áll a helyi portálon.

Csendháborítás

A zajos szomszéddal először próbáljunk meg konstruktív módon beszélni, nem támadólag fellépni, hanem megkérni arra, hogy tartsa be a mindenkire vonatkozó csendrendeletet. Amennyiben erre a szomszéd nem hajlandó, és átlépi a megengedett zajszintet kihívhatjuk a rendőrséget a csendháborítás miatt. Amennyiben a probléma visszatérő, úgy birtokvédelmi eljárást lehet a jegyzőtől kérni, hogy a szomszédot tiltsa el a zavaró magatartástól. A zajkeltők súlyos bírságra számíthatnak.

Friss híreink!

Szerző