Connect with us

Kerítésen innen

8 ezer főre tervezte az Orbán-kormány, 700-an vették igénybe a magyar Erasmus-pótlót

8 ezer főre tervezte az Orbán-kormány, 700-an vették igénybe a magyar Erasmus-pótlót
Megosztás

Idén augusztusban több mint 200, szeptemberben pedig több mint 500 magyar egyetemi hallgató kelt útra az Erasmus-pótlónak szánt Pannónia program keretében, hogy “meghódítsák a világot” és nemzetközi tapasztalatokra, ismeretekre tegyenek szert – tudta meg a nepszava.hu meg a programot kezelő Tempus Közalapítványtól. A résztvevők száma egyelőre jócskán elmarad a kormány várakozásaitól.

Kicsi, savanyú, de a miénk?

A Pannónia Program azt követően jött létre, hogy az uniós kormányok képviselőiből álló EU Tanács hozott egy határozatot, amely felfüggesztett 6,3 milliárd eurót a Magyarországnak megítélt fejlesztési forrásokból a közösségi pénzekkel elkövetett rendszerszintű korrupció miatt.

Brüsszel összeférhetetlennek minősítette, hogy az irányító testületeiket ellepő fideszes vagy kormányközeli politikusok és üzletemberek dönthetnek uniós támogatások felhasználásáról is.

Az Orbán-kormány az eltelt bő másfél évben tett néhány lépést a vita rendezésére, de a jelek szerint még nem teljesített minden elvárást:

az idei tanévtől az érintett 21 egyetem hallgatói már egyáltalán nem vehetnek részt az Erasmus programban.

Emlékeztetőül…

Az Erasmust helyettesítő Pannónia program indulását már 2023 decemberében bejelentették, 10 milliárd forintos keretösszeggel. Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter – akkor még felsősoktatási államtitkárként – azt várta,

a Pannónia programban idén 8 ezer fő vehet részt, ám a Tempus által közölt számok alapján ennek eddig még a 10 százalékát sem sikerült elérni. Az Erasmus+ programban tavaly még mintegy 10 ezer magyar hallgató vett részt.

Uniós adok-kapok: magyar térfelén a labda

Hankó Balázs miniszter nemrég azt nyilatkozta, év végéig megoldást kell találni arra, hogy a 21 modellváltó egyetem hallgatói, oktatói és kutató ismét részt vehessenek az uniós programokban, ám úgy tűnik, továbbra is csak az egymásra mutogatás megy. A Tempus Közalapítvány közölte, a magyar kormány már több mint tíz hónapja megküldte szabályozási javaslatát az Európai Bizottság részére, amelyre azóta sem érkezett válasz, annak ellenére sem, hogy a kormány “folyamatosan jelzi ennek szükségességét”.

Az Európai Bizottság szóvivője, Ujvári Balázs érdeklődésünkre egy korábbi nyilatkozatára utalt, amelyben leszögezte: a 2022. december 15-én hozott tanácsi határozat óta a brüsszeli testület rendkívül átláthatóan és egyértelműen elmondta, hogy mit vár Magyarországtól, mi jelentené a megoldást az Erasmus problémára. A magyar illetékesekkel folyamatos kapcsolatban állt és tájékoztatta őket az elvárásokról.

A labda egy ideje Magyarország térfelén van, mert amíg a kormány nem tesz megfelelő javaslatokat és lépéseket, addig az emlegetett intézkedések érvényben maradnak

– húzta alá Ujvári.

Szerző