Connect with us

Orosz-ukrán háború

Háborús napló 52. – Putyin mosakszik, de hogyan?

Megosztás

Az orosz elnök a Vosztocsnij űrrepülőtéren az orosz űrhajózás napján tartott ünnepségen elmondott beszédében kitért azokra a vádakra, miszerint orosz katonák civilek százait ölték meg az orosz-ukrán háború alatt a Kijevhez közeli Bucsa városában.

Megosztás

Az orosz elnök a Vosztocsnij űrrepülőtéren az orosz űrhajózás napján tartott ünnepségen elmondott beszédében kitért azokra a vádakra, miszerint orosz katonák civilek százait ölték meg az orosz-ukrán háború alatt a Kijevhez közeli Bucsa városában.

A Kreml hárít

Szerda: 18-05 Viktor Medvedcsuk ukrán ellenzéki politikusnak soha nem voltak kulisszák mögötti kapcsolatai Oroszországgal – közölte Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerdán újságírókkal.

“MEDVEDCSUKNAK AZ UKRAJNA ÉS OROSZORSZÁG KÖZÖTTI NORMÁLIS, KÖLCSÖNÖSEN ELŐNYÖS, PARTNERSÉGI KAPCSOLATOK KIÉPÍTÉSÉT TÁMOGATÓ NÉZETEI JÓL ISMERTEK. EZT AZ ÁLLÁSPONTJÁT MINDIG IS NYÍLTAN KÉPVISELTE, MEDVEDCSUKNAK SOHA NEM VOLT SEMMILYEN SZÍNFALAK MÖGÖTTI KAPCSOLATA OROSZORSZÁGGAL”

– mondta a szóvivő.
Peszkov szerint ha az Ukrajnában kedden őrizetbe vett Medvecsuknak lett volna titkos kapcsolata Moszkvával, akkor már a háború előtt elhagyta volna hazáját. Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek arra a felvetésére, hogy az ellenzéki politikust ukrán hadifoglyokra kell kicserélni, a szóvivő rámutatott, hogy Medvedcsuk nem orosz állampolgár, és a Kreml nem tudja, vajon akarja-e, hogy Moszkva belekeveredjen a körülötte kialakult helyzetbe.

“MEDVEDCSUK NEM OROSZ ÁLLAMPOLGÁR, SEMMI KÖZE A KÜLÖNLEGES HADMŰVELETHEZ, Ő EGY KÜLFÖLDI POLITIKAI SZEMÉLYISÉG”

– fogalmazott a szóvivő.
Arról biztosította a sajtót, hogy Moszkva figyelemmel fogja kísérni Medvedcsuk sorsát, és erre szólította fel azokat az európai politikusokat is, akik korábban síkraszálltak a szólásszabadság mellett és felemelték hangjukat a politikai üldöztetés ellen. Rámutatott, hogy az ellenzéki politikus annak ellenére is Ukrajnában maradt, hogy ott, mint mondta, mondvacsinált ürüggyel politikai per folyt ellene.

Peszkov azt hangoztatta, hogy nem indult orosz “különleges hadművelet” Ukrajnában, ha Kijev hallgatott volna Medvedcsukra, aki szerint nem lett volna szabad tovább mélyíteni a konfliktust a Donyec-medencében. Mint mondta, a politikus ellenzéki pártot vezetett, amely mindig is a béke pártján állt.

A szóvivő szerint Moszkva és a Donyec-medence hálás Medvedcsuknak, amiért az elmúlt években fogolycseréket egyeztetett Kijevvel és amiért más humanitárius kérdésekkel is foglalkozott.

Boris Johnson bekeményített

Szerda: 16-10 Az ukrán szeparatista térségek vezető személyiségei és kétszáznál több támogatójuk ellen léptetett érvénybe szerdán új szankciókat a brit kormány. Az érintettek között van az orosz külügyminiszter felesége is. A londoni külügyminisztérium bejelentette azt is, hogy csütörtöktől tilos az orosz vas- és acéláruk nagy-britanniai importja. A brit kormány megtiltotta a magasan fejlett brit alapanyaggyártó és kvantumtechnológiák, valamint a luxustermékek oroszországi exportját is.
A személyekre szóló új szankciók 206 embert érintenek. Köztük van Szergej Kozlov és Alekszandr Anancsenko, akik a brit külügyminisztérium tájékoztatása szerint a két délkelet-ukrajnai szakadár térség, az önmagukat “Donyecki Népköztársaság” és “Luhanszki Népköztársaság” néven meghatározó területek kormányainak vezetői.

A BRIT KÜLÜGYMINISZTÉRIUM VELÜK EGYÜTT 178 OLYAN SZEMÉLY ELLEN HOZOTT SZANKCIÓKAT, AKIK A SZEPARATISTA TÉRSÉGEK TÁMOGATÁSÁRÓL ISMERTEK.

Az új intézkedések emellett kiterjednek hat orosz oligarchára, valamint 22, velük szoros kapcsolatban álló üzlettársra és alkalmazottra.
A londoni külügyi tárca szerint mindez azt jelenti, hogy az ukrajnai háború februári kezdete óta Nagy-Britannia csaknem másfél ezer ember és üzleti vállalkozás, köztük száznál több oligarcha ellen léptetett érvénybe szankciókat. Az utóbbiak között van Roman Abramovics, az angol labdarúgás felső osztályában, a Premier League-ben játszó londoni Chelsea futballklub tulajdonosa és Alekszej Miller, a Gazprom gázipari óriáscég vezérigazgatója. A brit külügyminisztérium szerdai tájékoztatása szerint a sürgősségi eljárással szankcionált személyek között van Marija Lavrova, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter felesége, akit a brit kormány beutazási tilalommal és nagy-britanniai vagyoneszközeinek befagyasztásával sújtott.
London a minap Lavrov lánya, Jekatyerina Szergejevna Vinokurova, valamint Vlagyimir Putyin orosz elnök két lánya, Katyerina Vlagyimirovna Tyihonova és Marija Vlagyimirovna Voroncova ellen is ugyanilyen szankciókat léptetett életbe.

A brit külügyi tárca szerdai tájékoztatásában felidézi, hogy a nemzetközi büntetőintézkedések 275 milliárd fontnak megfelelő orosz devizakészletet is befagyasztottak; ez Oroszország teljes deviza-tartalékának 60 százaléka.

Orosz jövőkép a britek szerint

A minisztérium közleménye szerint az elemzések arra vallanak, hogy az orosz gazdaság a szankciók miatt a Szovjetunió összeomlása óta nem tapasztalt recesszió felé halad.
A londoni külügyi közlemény nem idéz részletesen ilyen elemzéseket, de több nagy londoni elemzőház valóban rendkívüli mértékű visszaesést valószínűsít az orosz gazdaságban.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) az ukrajnai háború miatt soron kívül összeállított és jelentősen rontott minapi térségi előrejelzésében közölte, hogy várakozása szerint az orosz hazai össztermék (GDP) az idén 10 százalék körüli ütemben zuhan.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Capital Economics jelenlegi alapeseti előrejelzése 12 százalékos idei orosz GDP-visszaesést valószínűsít, de abban az esetben, ha a szankciók miatt teljesen leállna az orosz nyersolaj- és földgázexport, a cég szerint 25 százalékkal zuhanna az orosz hazai össztermék 2022-ben.

Cinikus csúsztatás

Szerda: 15-30 Ami Bucsát illeti, ez ugyanaz a hamis vád, mint amivel Szíriában kellett szembesülnünk. – utalt Putyin arra, hogy 2018-ban Oroszország a Nyugat által megrendezett provokációnak minősítette a szíriai polgárháborúban civilek ezreinek halálát eredményező vegyi fegyveres támadásokat (akkor épp Damaszkusz Dúma nevű külvárosában), melyeket teljesen egyértelműen a Szíriát irányító Aszad-rezsim követett el. Bucsa estében is rengeteg bizonyíték szól amellett, hogy a több mint 400 áldozattal járó vérengzést orosz katonák követték el; az egyik tömegsír feltárásánál kollégáink is jelen voltak, helyszíni riportjukat itt olvashatja el. Putyin véleményéhez egyébként csatlakozott az ünnepségen megjelenő vazallusa, Alekszandr Lukasenko belorusz elnök is, aki az atrocitásokat „az angolok által végrehajtott pszichológiai művelet”-nek nevezte.

A Gazprom csökkenti a gázszállítást Ukrajnán át

Szerda: 14-20 Kedden emelkedtek a gázárak Európában. A drágulás oka, hogy az orosz Gazprom a tranzitmegállapodás által garantált mennyiségnél 68%-kal kevesebb gázt szállított Ukrajnán át.
Erről a Bloomberg számolt be. Ugyanakkor a szállítások egy másik orosz gázvezetéken, az Északi Áramlaton keresztül szinte teljes tranzitkapacitás mellett zajlottak Bár az orosz szállításokban az ukrajnai orosz invázió miatt eddig nem volt fennakadás, sőt a mennyiségek egyes napokon a háború előtti szintre is emelkedtek, a befektetők az utóbbi időben feszülten figyelik a szállítások dinamikáját. A Morgan Stanley európai gázstratégája, Martijn Rats szerint a gázárak Európában a legrövidebb távú szerződések esetében a fennakadások lehetősége miatt 20-40%-os kockázati prémiumot tükröznek

Támadások kereszttűzében a hadköteleseket Ukrajnába visszakényszerítő  törvénytervezet

Szerda: 12-15 Törvénytervezetet készül elfogadni a parlament, ami alapján akár börtönbüntetésre is ítélhetik azon hadköteles korú férfiakat, akik nem térnek vissza azonnal külföldről. A jogszabály-tervezet elfogadása esetén a február 24-e előtt külföldre távozó ukrán férfiak 15 napot kapnának arra, hogy visszatérjenek hazájukba. Amennyiben ezt nem teszik meg, később nagyon súlyos büntetéssel kellene számolniuk, amennyiben szeretnének visszatérni az országba. A parlament előtt heverő elképzelésről élénk vita bontakozott ki a közösségi médiaterekben is. Sokan nagyon negatívan reagáltak a törvényhozó szándékra. Kiemelik, több millió férfit érinthet a jogszabály, akik azért vannak külföldön, hogy az ott megkeresett pénzből eltartsák otthon maradt családtagjaikat. Amennyiben hazajönnének, munka és kereset nélkül maradnának családok százezrei, akikről nyilván a kormány is képtelen lenne gondoskodni, hiszen a költségvetés már így is több milliárd dolláros deficitre számíthat. Ráadásul ennyi férfit a hadseregbe sem lehet besorozni, mert nem lenne biztosított a megfelelő ellátásuk, technikai felszereltségük.

AZ ORSZÁG HATÁRAIN TÚL ÉLŐ ÉS DOLGOZÓ UKRÁN ÁLLAMPOLGÁROK ÉVENTE 10 MILLIÁRD DOLLÁR KÖRÜLI ÖSSZEGET UTALNAK HAZA, AMI JELENTŐS HATÁSSAL VAN A GAZDASÁGRA IS. A TÖRVÉNYTERVEZETBEN MEGFOGALMAZOTTAK MEGVALÓSULÁSA ESETÉN UKRAJNA ETTŐL A PÉNZTŐL IS ELESNE, MÉG TÖBB SZEGÉNY CSALÁD LENNE ÉS NŐNE A TÁRSADALMI-SZOCIÁLIS FESZÜLTSÉG.

Arra is sokan figyelmeztetnek, hogy egy ilyen szintű drákói szigorítás arra ösztönözne sokakat, hogy a még otthon maradt családtagjaikat is kimenekítsék a háború sújtotta országból és másutt kezdjenek új életet.

A kegyetlenségnek nincs határa

Szerda: 11-20 Orosz katonák öt civilt, köztük két gyermeket lőttek agyon egy autóban Bucsa körzetében a terület megszállásakor – közölte a kijevi regionális ügyészség. A gyerekek egy- és 14 évesek voltak. A halottakat a helyszínen, a Havroncsina falu közelében lévő autójuk mellett temették el a helyiek. A jelentés akkor érkezett, amikor Bucsa polgármestere közölte, hogy eddig 403 olyan ember holttestét találták meg, akiket az orosz csapatok öltek meg a városban. Oroszország tagadta, hogy atrocitásokat követett volna el a civilek ellen Bucsában és más, Kijevtől északra fekvő területeken, de a műholdfelvételek azt mutatják, hogy a megszállás alatt valóban történtek gyilkosságok – írja a BBC.

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük