Connect with us

Kerítésen innen

Sörösök, vagytok még? Az EU-ban Magyarországon drágult a legjobban a folyékony kenyér: januárban 8–13 százalékkal

Megosztás

Csak nem fel kell adni a jó magyar szokást, miszerint egy-két pofa sör legurul tévézés közben, vagy egy jó vacsora után? Egyik hónapról a másikra meglehetősen durva áremelés történt a hazai boltokban, így a legkelendőbb 280-300 forintos árú sörök egyszeriben 400 vagy annál is több forintba kerültek, és meg is ragadtak ezen a szinten – írja a Pénzcentrum.hu.

Megosztás

Csak nem fel kell adni a jó magyar szokást, miszerint egy-két pofa sör legurul tévézés közben, vagy egy jó vacsora után? Egyik hónapról a másikra meglehetősen durva áremelés történt a hazai boltokban, így a legkelendőbb 280-300 forintos árú sörök egyszeriben 400 vagy annál is több forintba kerültek, és meg is ragadtak ezen a szinten – írja a Pénzcentrum.hu.

„Sörkatasztrófa…”

A legújabb és legfrissebb adatok alapján mutatjuk, mi történt valójában a hazai sörök áraival 2022-ben, és mekkora egyszeri, de gigászi emelésre ébredtek a fogyasztók az újévben

– ígéri a portál. Ahhoz, hogy sörügyileg tisztán lehessen látni, a portál a KSH-tól kérte ki az árindexet, ugyanis

a sörfogyasztási szokások megváltozása miatt úgy átalakult a statisztika, hogy az kizárta az egyes sörcsoportoknál az átlagárak összehasonlítását.

Éves összehasonlításban

az látszik, hogy a 2022-es folyamatos áremelkedések megtették a hatásuk és 2023 januárjára a legtöbb árindex legalább 30, de két esetben már majdnem 40 százalékot ért el. Azaz összességében,

éves távlatban 30–40 százalékkal drágultak meg a boltban kapható sörök.

A Magyar Sörgyártók Szövetségének a legfrissebb, 2022-es évről szóló éves jelentéséből ezen felül kiderül az is, hogy a hazai vásárlók leginkább a közép kategória söreiből választanak maguknak.

Ehhez képest 2023 januárjában

a sörár durván kilőtt, 8–13 százalékos árnövekedés történt egyetlen hónap alatt.

Kivétel a vendéglátóhelyeken árult dobozos vagy csapolt söröknél, melyek árindexe csupán 2 százalékponttal emelkedett 2022 decembere és 2023 januárja között.

Az adatokból tehát látszik, hogy a boltokban kapható sörök ténylegesen egyik napról a másikra brutálisan megdrágultak.

A KSH tájékoztatása szerint a szeszes italok 2022 januárjához képest átlagosan 25,2 százalékkal drágultak idén januárra.

Ehhez képest a boltokban kapható sörök több mint 30–40 százalékos drágulása még ezt is túlszárnyalja.

EU-ban az elsők vagyunk!

Odáig jutott a magyarok kedvenc alkoholos italának drágulása, hogy éves szinten, 2023 januárjában messze nálunk drágult leginkább a folyékony kenyér az egész EU-ban.

Olyannyira, hogy közel dupla annyival, mint a második legnagyobb drágulást produkáló Litvánoknál – írta a portál.

Nem egyedi….

A magas infláció átrendezte a vásárlási szokásokat: januárban az élelmiszer- és élemiszerjellegű vegyes üzletekben 4,8, a nem élelmiszer-boltokban ennél kisebb mértékű, 1,5 százalékos volt a forgalom csökkenése.

Az üzemanyag- kiskereskedelemben 9,7 százalékkal esett vissza az értékesítés, tehát látszódik az üzemanyag ársapka eltörlésének hatása, kevesebb benzint vásároltunk.

Az élelmiszer-kiskereskedelem háromnegyedét adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma 6,7 százaékkal lett kisebb, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké viszont minimális mértékben, emelkedett. Kevesebbet költöttünk gyógyszerekre, gyógyászati termékekre, emellett a bútor műszaki cikkeknél is közel hét százalékos forgalom mérséklődés látható, ugyanez a csökkenés mértéke a csomagküldő és internetes boltok forgalmánál.

Az eladások volumene a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 13, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 5,6%-kal nőtt, a használtcikk-üzletekben lényegében nem változott. Az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 1,9, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 2,7, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 6,5 százalékkal mérséklődött.

Szerző