Kerítésen túl
Károly királykodik
Károly király, aki 73 év várakozás után jutott élete első önálló feladatához, egy kicsit átformálni igyekszik az Egyesült Királyság uralkodói szerepkörét, ami leginkább a nemzetközi mozgásterének bővítésében ölt testet.
Károly király, aki 73 év várakozás után jutott élete első önálló feladatához, egy kicsit átformálni igyekszik az Egyesült Királyság uralkodói szerepkörét, ami leginkább a nemzetközi mozgásterének bővítésében ölt testet. Elsőre igazából Franciaországba akart menni, de azt az utat kénytelen volt lefújni az ott éppen paprikás hangulat miatt.
III. Károly egy igazi parlamentben
Mivel így felszabadult egy kis ideje, keletebbre vette az irányt, s Berlinbe látogatott, ahol viszont felszólalt a Bundestag, vagyis a német törvényhozás épületében. Gondolhatjuk, nagyon tetszhetett neki, hogy végre beengedték egy igazi parlamentbe, ugyanis ilyesmit Londonban nem csinálhat, pontosabban ott van neki egy külön alagútja, amelyen keresztül mégis csak bejut a Westminster légterébe, hogy egy erkély-féléről elmondhassa azt, amit az aktuális brit miniszterelnök előír neki.
Berlinben viszont a fő szónoki emelvényről intézhette üzenetét a németekhez és a nagyvilághoz, ráadásul két nyelven, azaz az angolt és a németet felváltva. Ez viszont a németeknek tetszhetett igazán, végtére Károly király igenis bír német felmenőkkel (továbbá mellékágon magyarral is), ahogy az ilyen multikulti létet az összes európai királyi dinasztiától megszokhattuk.
Brexit előtt, Brexit után
Ennél izgalmasabb volt a beszédének a tartalma, ugyanis – megengedően – leginkább az elmúlt 50 év brit-német kapcsolatairól szólt. Jegyezzük meg, az Egyesült Királyság épp 50 évvel ezelőtt csatlakozott az európai integrációhoz, amit azóta viszont elhagyott. Károly talán ebből akar újjáépíteni, vagy csak visszaépíteni valamicskét azzal a királyi humorral, amely szerint Németország és az Egyesült Királyság sokat nevetett együtt, de egymáson is az elmúlt 50 évben. Úgy látszik a második világháború során Anglia német terrorbombázása, majd ennek németországi brit viszontbombázása immár a feledés homályába merül. Ám a jövőről is esett szó, aminek energetikai részét illetően Károly király a hidrogénben látja a jövőt.
Egy merész gondolatkísérlet
Szóval, Károly király Berlinben kicsit németként mutatkozott, ami egyértelmű jelzés, hogy a britek már eléggé bánják a kilépésüket. Ha csak udvariassági gesztusnak gondolnánk a nyelvi változatosságot, akkor a hidrogén, mint jövőkép és egyéb kisebb konkrétumok nem kerültek volna szóba, különösen nem a német parlament legendás üléstermében. Ez bizony komoly diplomáciai vállalás, ami csak azért szokatlan, mert II. Erzsébet igen hosszú uralkodásának idején erre kevésbé volt példa.
Meglehet, hogy a következő nagy európai bővülés a Balkán és Ukrajna mellett az Egyesült Királyságra is – részben, vagy egészben – ki fog terjedni.
Szerző
Friss
- Lázár: ‘a húsvéti nagytakarítás készen van, következhet a normalitás és a jólét programja!’
- Újabb ‘csurrant-cseppent’-sztori Tiborcz István -Orbán-vő- főszereplésével
- ‘Drága’ -a szó szoros értelmében!- Kollár Kinga! – 20 milliót feccölt a kormányprop. a lejáratására
- 6.700 milliónkba fájt a legutóbbi két nemzeti konzultáció – Mit tippel, mennyit égetnek el erre 2025-ben?
- ‘Szia Urak, megcsináltuk!’ – Lehallgatást gátló telefontok-ajánlás a Magyarországra utazó EP-delegációnak
- Varju: Orbán Viktor feltette magára az elé dobott kínai pórázt
- Akkora maflást kapott Schmidt Mária Juszt Lászlótól, hogy a fal adta a másikat
- 200 milliós pert nyertek úszók a magyar álam ellen
- Brüsszelben nem éri meg sunyinak lenni – EU-s vizsgálat Orbán Balázs MCC-jének cége ellen
- Politikusok egymás közt 2025 Magyarországán: ‘annyira ócska válasz lett ez, hogy az még Önhöz is méltatlan – pedig ez a léc eleve nincs túl magasan’