Connect with us

Bulvár

Ma, nyári hőség és szélvihar – Az orvosmeteorológus figyelmeztetésével

Megosztás

Figyelmeztetés: az ide-oda időjárás nem csak, bár első sorban az egyébként is különböző betegségekben szenvedőket viseli meg. Mondja a orvosmeteorológus.

figyelmeztetés
Megosztás

Nem több mint egy napra vissza tér a nyár méghozzá nem is akárhogy, hiszen egyes helyein az országnak 30 fokos meleg is lehet. Figyelmeztetés: az ide-oda időjárás nem csak, bár első sorban, az egyébként is különböző betegségekben szenvedőket viseli meg. Mondja a orvosmeteorológus.

Kettős fronthatás

Pénteken és még napokon keresztül ciklon alakítja időjárásunkat. Kezdetben kettős fronthatással kell számolni, a déli országrészben melegfronti, északon hidegfronti hangsúllyal.

A jelentős hőmérsékleti különbség, illetve a gyors és októberben szokatlanul erős melegedés valamint az ehhez társuló erős szél a légköri változásokra kevésbé érzékenyeket is megviselheti.

Olyan általános tünetek „írhatóak az időjárás számlájára”, mint fejfájás, hangulat ingadozás, indokolatlan fáradtságérzet, aluszékonyság.

A krónikus betegséggel küzdők számára nehéz napok következnek, tüneteik erősödése várható.

Hasonló légköri helyzetben a megfigyelések alapján gyakori a vérnyomás ingadozás.

A magas vérnyomással küzdőknek ajánlott napi 2-3x is megmérni a vérnyomásukat, hogy kiugró esetben az előírtak szerint tudják alkalmazni gyógyszereiket. (Eumet)

Pontosabban

Ízületi fájdalmak

A fronthatás  legriasztóbb következménye után jöjjön a legfájdalmasabb!  Ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek, bár nincs bizonyíték arra, hogy a hideg vagy nedves időjárás okozná ezt. Az egyik elmélet szerint az alacsonyabb légnyomás okoz fájdalmat az ízületek körül, mivel a lágyszövetek jobban kitágulnak, ami növeli az ízületekre nehezedő nyomást. Egy másik lehetséges elmélet szerint a hideg időjárás közvetlenül az ízületek körüli izmok, kötőszövetek és szalagok összehúzódását okozza, ami nyomást gyakorolhat az ott található idegekre.

Csökken az energiaszint és ez  kedvetlenséget okoz

A  hidegebb idő alacsony energiaszintet és rosszkedvet okozhat. Ennek oka a fény- és időjárási viszonyok változása, ami a SERT nevű vegyi anyag termelésének növekedéséhez vezethet, ami csökkenti a boldogságért felelős hormon, a szerotonin szintjét. Ennek az érzésnek a megelőzése érdekében ajánlott több időt tölteni a szabadban, természetes fényben, még ha nem is közvetlen napfényben.

D vitamin hiány

Emellett a D3-vitamin hiánya is okozhat hasonló tüneteket, például izomgyengeséget, fokozott fájdalomérzékenységet és álmosságot. Ennek megelőzésére  D3-vitamin szedése ajánlott,  Magyarországon nem ritka, hogy napi 3-4000 NE-re van szükség.

Megfázás

Fronthatások idején hajlamosabbak vagyunk a megfázásra, mivel a nedvesebb levegőben és a magasabb légnyomás okozta hőmérsékletváltozás miatt a baktériumok elterjednek. Nehéz lehet az időjárásnak megfelelően öltözködni, olykor pedig az érzékelés csapdája ejt foglyul minket és  nem érezzük eléggé a hideget vagy a meleget.

Érszűkítő

Végezetül pedig: hideg időben a bőrön, az ujjakon és a lábujjakon lévő kis erek összeszűkülnek, csökkentve a vér áramlását, valamint a tápanyagok és az oxigén szállításának képességét. Ez a haj és a körmök meggyengüléséhez vezethet. Ráadásul a hűvösebb, szeles időjárás kiszáríthatja a bőrt és a körmöket, így azok hajlamosabbak lesznek a sérülésre-írtuk néhány hete.

És ha mindez még kevés lenne!

figyelmeztetés,

Az ország nagy részén erős, a Dunántúl nyugati, északnyugati részén viharos lökések kísérhetik a déli-délnyugati szelet, akár 70-80 km/órás széllökések is előfordulhatnak.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat több északnyugati megyére – Vasra, Veszprémre, Győr-Moson-Sopronra és Komárom-Esztergomra – is figyelmeztetést adott ki.

Érdemes a figyelmeztetést megszívelni.

 

Szerző