Connect with us

Egészségünkre!

Ne csak hivatkozz rá! – Fronthatások és valódi egészségügyi tünetik

Megosztás

Napok óta szinte mást se hallunk, mint a mediterrán ciklon okozta fronthatás következményeit csepülni.

Megosztás

Napok óta szinte mást se hallunk, mint a mediterrán ciklon okozta fronthatás következményeit csepülni. Mindenki, minden egészségügyi problémáját erre a jelenségre fogja. Lássuk mit okozhat valóban a kettősfront!

Orvosmeteorológia, kedd

Ismét mediterrán ciklon meleg, illetve hidegfrontja, valamint csapadékzónája okoz újból kellemetlen panaszokat az arra érzékenyeknél.

Migrén, fejfájás

Nem minden fejfájás migrén, de minden migrén fejfájás. A fejfájást és a migrént az agyi erek összehúzódása vagy kitágulása okozhatja, amit a hideg időjárás is kiválthat. Ezenkívül az extrém hideg, a napsütés és a viharos időjárás felboríthatja az agy kémiai egyensúlyát, ami súlyos esetekben akár migrénhez is vezethet.

Nehéz légzés

Az időjárási fronthatások  alighanem legriasztóbb tünete a nehézlégzés. A hidegfrontok izomrángást okozhatnak a légutakban, ami szűkíti a torkot és légszomjhoz vezet. Az asztmában és tüdőtágulásban szenvedők súlyosabb tüneteket tapasztalhatnak ezekben az időszakokban.

Ízületi fájdalmak

A fronthatás  legriasztóbb következménye után jöjjön a legfájdalmasabb!  Ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek, bár nincs bizonyíték arra, hogy a hideg vagy nedves időjárás okozná ezt. Az egyik elmélet szerint az alacsonyabb légnyomás okoz fájdalmat az ízületek körül, mivel a lágyszövetek jobban kitágulnak, ami növeli az ízületekre nehezedő nyomást. Egy másik lehetséges elmélet szerint a hideg időjárás közvetlenül az ízületek körüli izmok, kötőszövetek és szalagok összehúzódását okozza, ami nyomást gyakorolhat az ott található idegekre.

Csökken az energiaszint és ez  kedvetlenséget okoz

A  hidegebb idő alacsony energiaszintet és rosszkedvet okozhat. Ennek oka a fény- és időjárási viszonyok változása, ami a SERT nevű vegyi anyag termelésének növekedéséhez vezethet, ami csökkenti a boldogságért felelős hormon, a szerotonin szintjét. Ennek az érzésnek a megelőzése érdekében ajánlott több időt tölteni a szabadban, természetes fényben, még ha nem is közvetlen napfényben.

D vitamin hiány

Emellett a D3-vitamin hiánya is okozhat hasonló tüneteket, például izomgyengeséget, fokozott fájdalomérzékenységet és álmosságot. Ennek megelőzésére  D3-vitamin szedése ajánlott,  Magyarországon nem ritka, hogy napi 3-4000 NE-re van szükség.

Megfázás

Fronthatások idején hajlamosabbak vagyunk a megfázásra, mivel a nedvesebb levegőben és a magasabb légnyomás okozta hőmérsékletváltozás miatt a baktériumok elterjednek. Nehéz lehet az időjárásnak megfelelően öltözködni, olykor pedig az érzékelés csapdája ejt foglyul minket és  nem érezzük eléggé a hideget vagy a meleget.

Érszűkítő

Végezetül pedig: hideg időben a bőrön, az ujjakon és a lábujjakon lévő kis erek összeszűkülnek, csökkentve a vér áramlását, valamint a tápanyagok és az oxigén szállításának képességét. Ez a haj és a körmök meggyengüléséhez vezethet. Ráadásul a hűvösebb, szeles időjárás kiszáríthatja a bőrt és a körmöket, így azok hajlamosabbak lesznek a sérülésre.

Kapcsolódó

Szerző