Kultúra
Anna naplója – A nyilvánosság ereje
1947. június 25-én jelent meg először Anna Frank naplója, amely világszerte népszerű bestsellerré vált. Otto Frank kezdetben nem tudta elolvasni, nemhogy kiadni lánya naplóját, amely 77 éve jelent meg. Az apa 1976-ban a BBC-ben mondta el, hogy elmagyarázza, miért tette közkinccsé lánya tragikus naplóját.
A mementóvá vált születésnapi ajándék
„Csak a naplójából megismertem meg igazán.” – mondta Otto Frank , amikor megmutatta szeretett néhai lánya, Anna írásait. Otto 1942. június 12-én 13. születésnapjára ajándékba adott egy autogramkönyvet lányának, aki azonban szinte azonnal úgy döntött, hogy naplóként használja, és elkezdte feljegyezni legbensőbb gondolatait, és úgy írt, mintha felfedné. titkok egy közeli barátnak. „Remélem, teljesen megbízhatok benned, ahogy még soha senkivel nem tehettem meg” – olvasta fel Otto Anna első naplóbejegyzéséből a gyerekeknek szóló tévéműsorban.
Egy rövidke élet dokumentuma
A lány szorongása, törekvései és unalma, mind-mind felkerült a naplója oldalaira. Otto 1933-ban családjával Amszterdamba menekült Frankfurtból, ahol Anna született, miután a náci párt sikert aratott a németországi szövetségi választásokon, és Adolf Hitlert kinevezték a birodalom kancellárjává. Ám úgy tűnt, hogy a holland főváros nyújtotta biztonság a nácik fenyegetése miatt csak átmeneti haladéknak bizonyul a család számára. 1940-ben Hitler, miután átvette a hatalmat, és Führernek kiáltotta ki magát, megtámadta Hollandiát. A német megszállással az antiszemita intézkedések hulláma jött. A zsidóknak megtiltották, hogy vállalkozást tartsanak, sárga csillagot kellet viselniük és kijárási tilalommal is sújtották őket. A család 1938-tól próbált kivándorolni az Egyesült Államokba, de a menekültügyi politika hiánya és a vízumszerzés hosszadalmas folyamata miatt a papírmunkát nem lehetett befejezni, mielőtt a nácik bezárták volna az Egyesült Államok konzuli irodáit. 1941 júliusában az összes német megszállás alatt álló területen.
A búvóhely
Egy hónappal Anne születésnapja után, 1942-ben, Otto idősebb lánya, Margot behívást kapott, hogy jelentkezzen egy német munkatáborba. Hogy elkerüljék a hatóságokat, az egész család beköltözött egy titkos helyiségbe, amelyet Otto amszterdami üzlete fölött alakítottak ki. A következő két évben a Frank család egy másik családdal és egy családi baráttal együtt bujkált ott. Napközben mindenki hallgatásra kényszerült, és estig, amikor az iroda kiürült, nem használhatta a WC-t, mert félt, hogy meghallják. Élelmiszert és készleteket csempészett be megbízható segítők egy kis csoportja. Anna a bujkálás egész ideje alatt vezette naplóját. A vele egykorú barátok utáni vágya miatt kitalált karaktereket mint például Kitty, akiknek írhat. Aggodalma, törekvései és unalma, valamint a másokkal való szoros kapcsolattartás rutinszerű frusztrációja mind-mind felkerült a naplója oldalaira.
Az utolsó bejegyzés 1944. augusztus 1-jén történt. Augusztus 4-én reggel a Gestapo megrohamozta a búvóhelyet, és az ott tartózkodókat letartóztatták. Felfedezésük oka máig vitatott.
Auschwitz-Birkenau
A családot Auschwitz-Birkenau koncentrációs táborába vitték, ahol Ottót elválasztották feleségétől, Edittől, valamint lányaitól, Margottól és Annától, akiket soha többé nem látott. Annát, nővérével együtt végül a bergen-belseni koncentrációs táborba szállították, ahol néhány héttel a tábor felszabadítása előtt, 1945 márciusában tífusz végzett vele,
Rendkívüli bátorság és emberség
Az apa volt az egyetlen tagja a családnak, aki életben maradt. A háború után visszatért Amszterdamba, hogy családja után kutasson, de amikor megtudta a sorsukat, összeomlott. Anna naplóit és leveleit barátai, Miep Gies és Bep Voskuijl mentették ki feldúlt rejtekhelyükről, akik Ottó hazatérésekor átadhatták neki. De bánatában egyáltalán nem bírta rájuk nézni. „Nincs erőm elolvasni őket” – írta édesanyjának Svájcba 1945. augusztus 22-én. Amikor a gyászoló családfő végre rászánhatta magát a naplók megnyitására, az írások kinyilatkoztatást jelentettek számára. Ablakot kínáltak neki okos, sebezhető tinédzser lányának elméjébe, amint a legrettenetesebb körülmények között navigál a kamaszkor bonyodalmai között. A lány sorai kendőzetlen hangnemben részletezték az anyjával való összetűzéseit, a nővére iránti neheztelését, a hírnevével és változó testével kapcsolatos aggodalmait. Azt is felfedték, hogy mennyire nyomasztónak találta a búvóhely bezártságát és csendjét, valamint érezhető ingerültségét azokkal az emberekkel, akikkel együtt élt. Írt elszigeteltségéről és a felfedezésük állandó ijesztő fenyegetéséről.
Úgy érezte magát, mint „egy énekesmadár, akinek levágták a szárnyait, és aki a teljes sötétségben a ketrec rácsaira veti magát”.
Friss
- „Ide figyeljenek emberek!” – Elmarasztaló ítélet egy meg nem törtét cselekmény után
- Óvodabezárási hullám Csepelen
- Már megint naivságunk áldozatai lettünk: felkészültek az illetékesek a havazásra
- Barátsághoroszkóp, itt és most
- Hull a hó és ez most (állítólag) nem érte váratlanul az illetékeseket – Mit jósol mára Pártai Lucia + orvosmeteorológia
- A Millenáris könyvfesztivál-mentes övezetté vált: 2025-ben nem engedi be az eseményt
- Juszt László heti matekja: az aktuális kormányadósság főszáma cirka 150.000.000 Euro
- 70.- forint/magyar kopf – Krausz Gábor segítséget kér
- Emberek, Orwell az 1984-et figyelmeztetésnek szánta, nem forgatókönyvnek
- Lebukott a hárommilliárdos számlagyár