Connect with us

Kerítésen innen

Szijjártó: nem kell a nemzeti magyar tájképbe randa szélerőmű, sokkal inkább a csecse akkumulátorgyár-hegy

Szijjártó: nem kell a nemzeti magyar tájképbe randa szélerőmű, sokkal inkább a csecse akkumulátorgyár-hegy
Megosztás

Anélkül, hogy pellengérre állítanánk a „külügyeinkkel suttogó” Szijjártó Péter ízlését, ami ugyebár szubjektív dolog, meg kell jegyezzem, hogy szerintem a mégoly szép magyar táj nem szenvedne semmilyen csorbát attól, hogy nem kizárólag akkumulátorgyárakat hagyunk felhúzni különféle cégeknek, hanem saját magunk életének megkönnyítésére szélerőművekkel is meg-megtörhetnénk az egyhangúságot.

„A nukleáris ipar, a napenergia-ipar és az autóipar átállása a három fő pillére Magyarország hosszútávú gazdasági növekedésének, amelyek mind a kormány azon vállalásából fakadnak, hogy hazánk 2050-re karbonsemlegessé váljon”

-ezt Szijjártó Péter külügyminiszter mondta szerdán Bukarestben a Transzatlanti Energia- és Klímaügyi Együttműködési Partnerség (P-TECC) rendezvényén. Szijjártó arról beszélt,

Magyarország vállalta, hogy 2030-ra az energiatermelését 90 százalékban fenntarthatóvá, szén-dioxid-mentessé teszi.

Elmondta, hogy

Magyarország nem rendelkezik jelentős kőolaj- vagy földgázmezőkkel, sem tengerparttal, a kormány pedig nem akarja „tönkretenni országunk gyönyörű tájait szélerőművekkel”,

így szerinte két lehetőség van arra, hogy nagy mennyiségben, megbízható és fenntartható módon áramot lehessen előállítani: a nukleáris energia és a napenergia. Az MTI beszámolója szerint a nukleáris energiával kapcsolatban

„sérelmezte, hogy számos ideológiailag motivált vita zajlik a kérdésben”, de „üdvözölte, hogy az európai uniós tagállamok többsége és az Egyesült Államok is atomenergia-párti”.

Apropó: szélerőmű

Szűcs R. Gábor egykori diplomata egyetemi tanár szerint:

„Hír: „Szijjártó: Nem akarja a kormány szélerőművekkel tönkretenni országunk gyönyörű tájait” Ez egetverő baromság. Ausztria tájai nem gyönyörűek? Dánia a világ egyik legnagyobb szélerőmű-exportőre, az erőművek jelentős része a tengerparton van. Ők szállították Kalifornia összes szélerőművét. Randa is az egész. Nem is hasonlítható egy szép akkugyárhoz. Marha.”

Tovább a szijjártói úton…..

Szijjártó elmondta még, hogy a magyar áramtermelés körülbelül 50 százalékát adja jelenleg a paksi atomerőmű,

„a tervezett bővítéssel pedig a 2000 megawattos kapacitás a következő évtized elejére 4400-ra fog nőni”.

Emiatt elmondása szerint az 50 százalékból 70 százalék lesz, a két új reaktorblokk működtetésével pedig évi 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátása lesz kiváltható, míg a földgázimport 2,5-3 milliárd köbméterrel lesz csökkenthető évente.

A bővítés 1,8 millió háztartást lát majd el tiszta árammal, miközben a már meglévő blokkok élettartam-hosszabbításának előkészítése is zajlik. A külügyminiszter szerint ez háromezer munkahelyet hoz majd létre „közvetlenül” és 11 ezret „közvetetten”, illetve „az építkezés és a működtetés a következő hatvan évben 50-65 milliárd dollárral dobja majd meg a magyar GDP-t”.

Azt is elmondta, hogy Magyarországon az utóbbi öt évben a nyolcszorosára bővült a napenergia-kapacitás, ez jelenleg 6700 megawattot jelent, ami a teljes áramtermelő kapacitás 47 százalékát teszi ki.

Majd arról beszélt, hogy Magyarországon

„mind a három német prémium autómárka gyártóbázissal van jelen, és eközben a világ tíz legnagyobb elektromosakkumulátor-gyártója közül öt is megjelent, köztük a piacvezető, és rendkívül szoros az autóipar keleti és nyugati szereplői között az együttműködés” (…) „Tehát a német elektromos autók kínai elektromos akkumulátorral működnek. Ez a valóság. És nagyon szorosan együttműködnek Magyarországon”

– mondta Szijjártó, aki ezután arról beszélt, hogy

„az autóipar elektromos átállása nélkül nem lenne lehetséges a kitűzött környezet- és klímavédelmi célok teljesítése, ez az átállás pedig jelentős kihatással lesz az európai gazdaságra is”.

Magyarország mostanra a világ negyedik legnagyobb elektromosakkumulátor-gyártójává vált, és a most zajló beruházások után a második helyre fog előlépni – zárta a „hurrá”-jelentését a külügyér.

Szerző