Connect with us

Kerítésen innen

Pintérék tanárokat feleltetnek alaptanterv-biflázásból

Pintérék tanárokat feleltetnek alaptanterv-biflázásból
Megosztás

Pintér Sándor -ezúttal nem rendőr, hanem oktatás-tótumfaktum minőségében- elindította a beígért pedagógusok kötelező továbbképzése és számonkérése programját, amely alatt a tanerőknek meg kell újítaniuk ismereteiket a Nemzeti alaptantervvel és az Óvodai nevelés országos alapprogramjával kapcsolatban.

A lényeg a „nemzeti”….

A Belügyminisztérium (BM) tájékoztatása szerint a képzések szeptember 11-én indultak, elsőként az óvodapedagógusok előtt nyílt meg a felület, köztük többen már levizsgáztak. (Arról nem szól a fáma, hogy a telefonbegyűjtési ismeretek vizsgakötelesek-e.)

Emlékeztetőül: az idei tanévben egy kötelező képzés elvégzése után számot kell adniuk pedagógusoknak az oktatás-nevelés tartalmi szabályozóival kapcsolatos tudásukról.

A BM által előírt, 10 órás távoktatási képzést a Nemzeti Közszolgálati Egyetem által biztosított platformon kell elvégezniük, a vizsga sikeres teljesítéséhez húsz kérdésből tizenötre kell helyesen válaszolniuk. A képzést és a vizsgákat legkésőbb 2025. január 31-éig kell teljesíteni.

Bukni ér?

A BM tájékoztatásából kiderült,

a távoktatási képzés során a pedagógusoknak nem kell online órákon részt venniük: tananyag-csomagokat tölthetnek le a munkakörüknek és az oktatott tantárgyaknak megfelelően, ezeket maguknak kell elsajátítaniuk. Azoknak, akik több szakot is tanítanak – például biológia-kémia szakosak –, elég csak egy, általuk választott tárgyból vizsgát tenniük.

A szaktárca szerint

a pedagógusok szabadon, saját időbeosztásuk szerint tudják elvégezni a képzést, saját maguk döntik el, mikor teljesítik az online vizsgát. A képzést és a vizsgákat minden pedagógusnak teljesítenie kell, kivéve, ha nyugdíjazás miatt valaki a munkavégzés alóli mentesítés idejét tölti. De abban az esetben, ha nyugdíjasként újra pedagógusként helyezkedik el, a képzési kötelezettség továbbra is fennáll.

A Népszava érdeklődött arról is, milyen következménnyel jár, ha valaki nem vesz részt a képzésben és le sem vizsgázik. A BM erre annyit írt,

az igazgatók a pedagógusok teljesítményértékelése során figyelembe veszik a képzés elvégzését.

Tanerő, hozd ki az ellenőrződ!

A kötelező képzést és vizsgáztatást a pedagógus szakszervezetek, de még az Orbán-kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Kar is kritizálta, utóbbi

azt is kifogásolta, hogy mindezt egy olyan egyetem végzi, ahol nincs pedagógusképzési hagyomány és gyakorlat. A minisztérium ezzel kapcsolatban azt írta, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem csak az online felületet biztosítja, nem pedig a szakmai tartalmat.

A szakszervezetek egyebek mellett azért tartják feleslegesnek a pedagógusok számonkérését, mert jövőre esedékes a 2020-ban bevezetett új Nemzeti alaptanterv felülvizsgálata, vagyis akár módosítani is szükséges lehet rajta. A BM közölte:

a felülvizsgálat nem jelenti automatikusan az alaptanterv azonnali módosítását, de mivel ez egyébként is csak 2025-ben esedékes, az ezzel kapcsolatos érdeklődés szerintük idő előtti.

Szerző