Kerítésen innen
Tüntetnek a bírák: az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni – Bayer Zsolt a listázásukra szólít fel
MABIE Országos Választmánya pártpolitika-mentes demonstrációra hívja a bírákat, bírósági dolgozókat és mindenkit, aki a társadalom számára fontosnak tartja a bírói függetlenség értékének megőrzését! – olvasható a szervezet közleményében. A demonstráció február 22-én 13 órakor kezdődik a Kossuth téri Igazságügyi Palota előtt, onnan vonulnak majd át az Igazságügyi Minisztérium épülete elé.
A közleményből…
- Követeljük a szolgálati bíróságok függetlenségének megőrzését! Követeljük, hogy a bírói véleménynyilvánítás szabadságát mindenki, a többi hatalmi ág képviselői és a bírósági szervezet csúcsán lévő személyek is tartsák tiszteletben!
- Követeljük a bérkérdés haladéktalan orvoslását, a kúriai és az alsóbb fokú bíróságok közötti indokolatlan aránytalanság megszüntetését!
Azt is kiemelik, hogy mivel a
„bírák nem végezhetnek pártpolitikai tevékenységet, ezért felhívjuk a résztvevők figyelmét, hogy pártpolitikai jelvények, szimbólumok megjelenítése, és ilyen jellegű bármilyen egyéb megnyilvánulás a demonstráción nem megengedett!”
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Fel a fotelből…
A szervezők szeme előtt nem titkoltan a lengyel kollégáik példája lebeg, ahol „az ezer talár menete” néven elhíresült varsói demonstráció öt évvel ezelőtt óriási szolidaritási hullámot indított a bírói függetlenségért küzdők iránt Lengyelországban.
A szervezők arra számítanak, hogy több száz bíró vesz részt itthon a megmozduláson, ám, mivel sokan tartanak esetleges retorzióktól, szerintük fontos lenne, hogy a szolgálati bíróságok vezetői is kiálljanak a tüntetés mellett.
Az kérdéses, hogy az igazságügyi alkalmazottak mekkora létszámban mennek tüntetni, mivel megszűnt az egzisztenciális érdekközösségük a bírókkal: ők ugyanis teljesen más illetménytábla hatálya alá kerülnek, ezzel együtt az arányait tekintve a bíróknál jóval nagyobb fizetésemelésben részesülnek a következő években.
Nagyon fontos, hogy mindenki lássa és megértse: az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni, ezért nagyon fontos, hogy jelentős társadalmi szolidaritás kísérje a megmozdulást
– mondta el a 24.hu-nak Oláh Gaszton törvényszéki bíró, aki nyáron az Európai Bizottságnál kezdeményezett kötelezettségszegési eljárást az igazságszolgáltatásban dolgozók kivéreztetése miatt, a benyújtott panaszához pedig több száz kollégája csatlakozott.
Ő maga a demonstráció fő követelését úgy foglalta össze, hogy
a kormányzat és az országgyűlés a törvényi kötelezettségének megfelelően kezelje egyenrangú félként az igazságszolgáltatást. Ezen követelésnek csupán az egyik eleme a méltó javadalmazás biztosítása.
Mint ismert, az igazságszolgáltatásban dolgozók három éven keresztül nem kaptak illetményemelést a rekordinfláció ellenére sem, és hiába kértek a bírói szervezetek legalább 35 százalékos illetményemelést, a bíróknak csak 15 százalékkal emelték az illetményüket, amit ráadásul a kormány egy előre nem részletezett igazságügyi reform elfogadásához kötött.
„Demonstráció a jogállamért, a Koppenhágai Kritériumok teljesüléséért”
Dr. Marczingós László közösségi oldalán fejtette ki véleményét:
„Nem lehet nem kellő mértékben felhívni mindenki figyelmét arra, hogy mi a valódi jogállamért tüntetünk, nem a bírók fizetéséért. Mi a jogállam részeként tekintünk az uniós jog teljes érvényesülésére, a hatékony bírói jogvédelemre, ezen belül a bírósági szervezet anyagi, személyi, tárgyi feltételeire. Anyagilag becsüljék meg az igazságügyi alkalmazottakat! A bírósági irodákban nem nyomort és elkeseredést szeretnénk látni, hanem odafigyelést, türelmet, pontosságot. Elég nekünk saját nyomorunk, mely a bírói jogfosztás terméke. Ők majd a Kossuth téren tüntetnek a fizetésemelésért. Majd hétfőn sok bíró pont ugyanúgy tapossa meg az uniós jogot.”
Magyar Péter reakciója
„Példa nélküli, hogy egyszerre kell az orvosoknak és a bíráknak is demonstrálniuk. (…) A TISZA tudomásul veszi, hogy a szervezők nem várnak politikai szereplőket a rendezvényekre, ugyanakkor teljes mellszélességgel kiáll a bírák és az orvosok követelése mellett és arra biztat minden jóérzésű magyar embert, hogy jelenlétével fejezze ki a szolidaritását és a követelések támogatását. A különböző szakmák követelései csak abban az esetben lehetnek sikeresek, ha kiállunk egymásért és a teljes magyar nemzet szolidaritást mutat. Minden honfitársunk érdeke a működő egészségügy, igazságszolgáltatás és oktatás….”
Bayer Zsolt listája
„Pontosan kell regisztrálni, mely bírók jelennek meg a február 22-i tüntetésen. Mindegyiknek meg kell jegyeznünk a nevét”
– írta Bayer Zsolt a Magyar Nemzetben arra a hírre reagálva, hogy a bírók és igazságügyi dolgozók érdekképviseletével foglalkozó civil szervezet, a Magyar Bírói Egyesület demonstrációt szervez az igazságszolgáltatás függetlenségéért. Bayer a listázás okaként azt hozta fel, hogy ha a demonstráció után a tüntetésen felvonuló bírák valamelyikét kormánypárti szereplő peréhez osztják be, elfogultság miatt panaszt kell tenniük. Azt írja:
ha „február 22-e után bármelyikünknek, kormánypárti politikusnak, újságírónak, celebnek, közszereplőnek bármilyen peres ügye akad, s a tüntetésen jelenlévő valamelyik bíró tárgyalja az ügyünket, akkor haladéktalanul elfogultság miatt kell panaszt tennünk, és mindaddig nem kell – sőt! tilos! – megjelennünk egyetlen egy tárgyaláson is, ameddig le nem cserélik egy olyan bíróra, aki nem tüntetett”.
Szerző
Friss
- Orbán Viktor boldogsága
- Pálinkás József: agyrém, csak nehogy más autokratának is kedve támadjon a szabályozáshoz! – Trump-cenzúra
- Tüntetnek a bírák: az állam teljhatalmát a bírók – mint a harmadik hatalmi ág képviselői – tudják korlátozni – Bayer Zsolt a listázásukra szólít fel
- A Magyar Orvosi Kamara ‘politikusmentes’ tüntetésre agitál – Az nem zavarja a T. szervezőket, hogy ‘valamiért’ a 350 plakátjukból csak 70 kerülhetett ki?
- Sukoró ‘2025: Gyurcsány-kormány helyett Orbán-kormány, Joav Blum helyett Ruszlan Rahimkulov
- Frissítve! Önök kérték, a rendőrség teljesíti -‘Intuíció, a rutin, meg az évek’
- A mai a változás napja, legalábbis a horoszkóp szerint
- A Fidesz repülőrajt-sebességgel terjeszti új találmányát: ‘guruló dollár’ ugrott, most ‘ukrán pénzért árul hazát’ az ellenzék
- Pintér úr, hogy választották ki a rendőrség kommunició-felelősét? Legalább haptákba gyorsan vágja magát?
- Trump -hiába uncsi, de rendületlenül dolgozik- bojkottálta az amerikai részvételt ENSZ Emberi Jogi Tanácsában és az UNESCO-ban