Kerítésen túl
A leggazdagabb egy százalék teszi tönkre a bolygót
A társadalmi egyenlőtlenségek hozzájárulnak a környezetszennyezéshez, a felelősség alól pedig nem lehet felmenteni a leggazdagabbakat, akik nem tudják magukat kontrollálni a költekezés közben.
A BBC Ideas sorozatában Danny Dorling oxfordi geológus professzor a világ leggazdagabbjai és a környezetszennyezés kapcsolatára világít rá. Azt állítja: a társadalmi egyenlőtlenségek jelentősen hozzájárulnak a bolygó pusztulásához, legfőképpen azzal, hogy a legtehetősebbek nem tanúsítanak kellő önmérsékletet.
Dorling a párizsi Thomas Piketty kutatásaira hivatkozik, aki a fogyasztás és a környezetszennyezés összefüggéseit vizsgálta a leggazdagabb egy százalék mintáit elemezve. A tudós rámutatott, hogy az említett réteg életmódjával aránytalanul nagy mértékben járul hozzá az üvegházhatású gázok és a szén-dioxid kibocsátás növekedéséhez. Ez egyrészt a túlköltekezés miatt van: mivel a pénz nem szab gátat, számtalan olyan terméket vásárolnak, amire igazából nincs is szükségük, beleértve az ingatlanokat is, amelyek között nem éppen környezetkímélő módon utaznak, például magángépekkel.
Ráadásul a szegények is a hírességeket próbálják utánozni
A professzor arra is kitér, hogy a túlköltekezés nemcsak a gazdagokat érinti, hanem a szegényebb rétegeket is, akik sokszor a hírességek mintáit másolva verik magukat adósságokba – ezzel pedig szintén növelik az egyéni szén-dioxid lábnyomot. Azokban az országokban, ahol nincsenek túlzó különbségek a legtehetősebbek és az átlagemberek között, a környezetszennyezés mértéke is kisebb. Negatív példaként az Egyesült Államokat és az Egyesült Királyságot hozta fel, pozitívként pedig Németországot, ahol egyre környezettudatosabbak az emberek.
A jövőt illetően azonban nincs minden veszve: az OECD országok nagyobb részében inkább csökkennek a különbségek, a tudatos vásárlás terjedésével pedig nem többet, hanem kevesebbet költenek az emberek olyan dolgokra, amikre valójában nincs is szükségük. A végén talán mindenhol megértik majd: „Attól, hogy egyre több pénzed van, nem leszel boldogabb” – zárta a gondolatait a kutató a felvételen.
Farmosi Nóra
Szerző
Friss
- Nagy úr, ha ‘a kiskocsma mindig is a falu lelke’, akkor az italbolt micsoda és miért támogatandóbb, mint az orvosi rendelő, az iskola és a ‘kultúr’?
- ‘Chanel és Dior ruhákat, Bulgari vagy Cartier ékszereket úgy lehet bérelni a jelmezkölcsönzőből, mint egy Superman vagy unikornis-gúnyát’?
- Juszt László kérdései ‘a szeretett vezérhez’ a pénteki igehirdetésen – Ez a mostani ellenkampány már a beindult öregkori szenilitás jele?
- Trump alfelében, avagy jó kis „deal”-eket kötünk mi majd Amerikával
- Ha OTP-s, nem az Ön készülékében van a hiba – Leállt a bank szolgáltatása – Frissítve!
- Ég a tiszaújvárosi gyógyfürdő tetőszerkezete – videó a helyszínről
- Gulyás -vagy irányított kormány- összeesküvés-elmélete: szándékosan fertőzték meg a magyar marhaállományt a száj- és körömfájás vírussal?
- Rétvári: a TISZA ‘fotókon látható tömeg sosem akkora, mint amekkorának látszik’ – Megmutatta, Ő mit tud összehozni…
- A telekommunikációs szolgáltatók igyekeznek vörös szőnyeget teríteni Orbán Viktor 2026-os győzelme elé
- 83 éves korában szabadul Gyárfás Tamás – Jogerős ítélet született