Kerítésen innen
Betilthatják a békemenetet, ha a körút lakóit zavarja? A CÖF-nél lapítanak
Menetelnek, ha meg kell védeni a hazát/miniszterelnököt, de vajon ugyanilyen könnyen kapnak engedélyt a békemenetre a szigorított Alaptörvénnyel is?
Ki mindenkinek védik meg az otthonát, a magánéletét?
Kevesen tudnak akkora tömeget megmozgatni, mint a békemenet szervezői. Ha őket kérdezhetnénk ilyesmiről, biztos nem találnának magukhoz fogható sokaságot. Így viszont őket is érinti az Alaptörvény módosítása, amely korlátozza a gyülekezési jogot.
A kormány az Alaptörvény-módosítással ugyanis „megerősíti az otthon, illetve magánélet védelmét”, kimondja, hogy a gyülekezési jog gyakorlása nem járhat mások magán- és családi életének, valamint otthonának sérelmével.
A rendőrség nem kapott eligazítást
A nyilatkozatok alapján az alapvető szándék az, hogy a jövőben a miniszterelnök, miniszter vagy bármely politikus háza előtt ne lehessen tüntetni. A rendőrség viszont semmilyen kapaszkodót nem kapott, kinek az otthonától hány méterre kell megtiltani rendezvényeket.
A CÖF szervezője, szóvivője nem nyilatkozik
Nem tudni, hogy a jövőben a szomszédok nyugalmára hivatkozva a rendőrség eleve nem engedélyez majd semmilyen, lakott területen szerveződő demonstrációt, vagy lesznek kivételek. A körúton lakók például milyen védelemre lesznek jogosultak?
A HVG megkereste a békemenet egyik szervezőjét, Fricz Tamást – a Civil Összefogás Fórum (CÖF) egyik szóvivőjét –, de nem segített eligazodni. Azt mondta, „a kérdést sem értem”. A nyilatkozat lehetőségével most nem kívánt élni, majd legközelebb.
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogásszal, a CÖF másik szóvivőjével sem jutottak tovább: eleve azzal hárított, hogy nem a CÖF szervezi a békemenetet – csak a CÖF-ben megjelenő emberek –, így ő szervezőként nem kompetens (a Magyar Időkkel szemben ilyen fenntartásai korábban nem voltak). Alkotmányjogászként pedig pont a békemenetre vonatkozó kérdésre nem válaszol, mert az összeférhetetlen és nem tud objektív véleményt mondani, de ajánlotta, keressék a szervezőket – többek között Fricz Tamást –, ők majd válaszolnak.
Majd a gyakorlat során kiderül
Úgy tűnik, várni kell az Alaptörvény-módosítás utáni első Magyarország/kormány/Orbán Viktor elleni támadásra, hogy kiderüljön, a békemenetre szigorúbb szabályok vonatkoznak-e vagy sem.
(Forrás: HVG)
Szerző
Friss
- „Miniszter úr, az emberek nem azért utaznak, hogy kapjanak egy kis Lázár-kupont’ – Összeomlott a vasúti közlekedés a balatoni fővonalon
- Korunk réme: a demencia
- Elindult a Pride-eseménysorozat
- Takács Péter pénteki ‘nemjei’: nem épül meg a Dél-Budai Centrumkórház, nem lesz béremelés a következő két évben az egészségügyben
- Lázár János és az Ő ‘sodra’, amiből kijött….
- Flört-horoszkóp, hogy ‘ne maradj parlagon’ – Csábítás-trükkök és egyéb fincsaságok……
- Nyáresték és művészek a Szent István Parkban
- Azért ez már több mint túlzás, miniszterelnök úr!
- Bruck András: a Padányi ügy és Magyar Péter magyarázata
- Saját logós titokzokni, naptej, úszógumi, CPAC – A kapocs köztük az Alapjogokért Központ és a pénzforrás