Connect with us

Ez a nap

Tiltakozik a Magyar Szakszervezeti Szövetség az alaptörvény módosítása ellen

Megosztás

Az érdekképviselet szerint a tervezett változtatások korlátozhatják a gyülekezéshez való jogot, ráadásul a lehetséges átalakítások miatt a független bíráskodás is veszélybe kerülhet – közölte a MASZSZ pénteken az MTI-vel.

Szinte sehol nem lehet tüntetést szervezni

Az alaptörvény hetedik módosítása értelmében „a gyülekezéshez való jog gyakorlása nem járhat mások magán- és családi életének, valamint otthonának sérelmével”. A szakszervezet szerint ebből az következhet, hogy szinte sehol nem lehet tüntetést szervezni, mert a közterületen tartott demonstráció zavarja az ott lakók mindennapi életét.

Sérti az emberi jogokat

A MASZSZ úgy vélte, ha a közszereplők lakókörnyezetében a magánélethez való jog védelme érdekében korlátozzák a gyülekezési szabadságot, az elfogadható. Általában viszont egy demonstrációt csak azért, mert az mások magán- és családi élethez való jogát vagy mozgásszabadságát korlátozott ideig sérti, nem lehet tiltani, mert ez ellentétes lenne az emberi jogok európai egyezményével, az Alkotmánybíróság korábbi gyakorlatával és a „józan ésszel” is.

Veszélybe kerülhet a független bíráskodás

A bírósági rendszer átalakításáról megjegyezték, ha felállítják a közigazgatási felsőbíróságot, és annak tagjai valóban jelentős részben a hatalom iránt lojális kormánytisztviselők közül kerülnek ki, azzal veszélybe kerülhet a független bíráskodás. A probléma súlyosságát érzékelteti, hogy a közigazgatási ügyek közé tartoznak többek között az egészség- és társadalombiztosításról, a nyugellátásokról és a szociális ellátásokról szóló jogviták. Ezért is tiltakozik a MASZSZ a rendszer átalakítása ellen.

Ki ítélkezne a munkaügyi perekben?

A szakszervezet felhívta a figyelmet a sztrájk kérdésére is, hiszen mint írták, a közszolgáltatásokban meghirdetett munkabeszüntetésnél az elégséges szolgáltatás mértékéről ma munkaügyi perben döntenek, azonban a jogalkotón múlik, hogy ezeket a továbbiakban hol kell majd tárgyalni. Ha az ilyen ügyeket a tervezett önálló közigazgatási bíróság hatáskörébe utalják, akkor a szakszervezet szerint még kisebb lesz arra az esély, hogy például a közösségi közlekedésben egyáltalán lehet-e sztrájkot tartani.

(MTI)

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük