Koronavírus
Emelkedik az 1-es típusú cukorbetegséggel élő gyermekek száma
Magyarországon évente 250-300 gyereket diagnosztizálnak 1-es típusú diabétesszel. Az esetek száma az elmúlt harminc évben megháromszorozódott.
Magyarországon évente 250-300 gyereket diagnosztizálnak 1-es típusú diabétesszel. Az esetek száma az elmúlt harminc évben megháromszorozódott – derül ki a Semmelweis Egyetem (SE) szerdai közleményéből.
Az ok ismeretlen
Mint írják, különösen nyugtalanító, hogy a betegség előfordulása a hat év alatti korosztályban még az idősebb gyerekekkel összehasonlítva is aránytalan mértékben nő. Az autoimmun betegség kialakulásának oka egyelőre ismeretlen, azonban megfelelő terápiával teljes életet élhetnek az érintett gyermekek.
Hangsúlyozzák, hogy az 1-es típusú diabétesz egy autoimmun betegség, tehát nem a rossz táplálkozási szokások miatt alakul ki, a betegségben – szemben a 2-es típusú cukorbetegséggel – életmódbeli tényezők nem játszanak szerepet.
A szervezet – miután védekező rendszere egy hiba folytán elpusztítja a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeit – az egyre fogyó mennyiségű inzulin hiányában nem tudja hasznosítani a számára létfontosságú, energiát adó szőlőcukrot, ezért sejtjei éheznek, anyagcseréje felborul, a vércukorszint vészesen megemelkedik, ketontestek és cukor jelenik meg a vizeletben, és a vér vegyhatása savas irányba tolódik el, mely folyamat életveszélyes is lehet.
Az egyik leggyakoribb krónikus gyermekbetegség
A közlemény idézi Tóth-Heyn Pétert, az I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika igazgatóhelyettesét, aki szerint a kórkép gyermekkorban alakul ki, a betegek száma pedig az elmúlt harminc évben megháromszorozódott. Az 1-es típusú diabétesz napjainkban az egyik leggyakoribb krónikus gyermekbetegséggé vált.
A betegség tünetei között említette a túlzott folyadékfogyasztást (akár napi 4-6 liter), a gyakori vizelést, a már szobatiszta gyermek ismételt ágybavizelését, melyekhez fáradtság és jó étvágy melletti fogyás is társul. Csecsemők esetén árulkodó jel a gyakoribb pelenkacsere és a szoptatás iránti igény, vagy a korábbinál jóval több cumisüvegnyi folyadék fogyása.
Az 1-es típusú diabétesz okát az orvostudomány az elmúlt évtizedekben sem tudta feltárni, csupán a hajlamosító tényezők ismertek, úgy mint a családi halmozódás, az egyéves kor alatti tehéntej-fogyasztás, valamint egyes vírusfertőzések. A betegséget általában néhány hete vagy hónapja fennálló tünetek alapján azonosítják, a diagnózist laborvizsgálattal állapítják meg.
A terápiás lehetőségek óriási tempóban fejlődtek
A minél korábbi fázisában történő diagnosztizálás rendkívül fontos, az első, jól érzékelhető tünetek megjelenése és a súlyos, életveszélyes anyagcsere kialakulása közötti időszak ugyanis nagyon rövid, kisgyermekek esetén ez akár egy hét alatt is bekövetkezhet.
Az érintett gyermekeket Magyarországon a 28 diabéteszcentrum valamelyikében látják el, ahol szakemberek segítségével kialakítják számukra az optimális kezelési módot, amelynek alapja az élethosszig tartó inzulinpótlás.
A klinika igazgatóhelyettese felhívta a figyelmet, hogy a terápiás lehetőségek óriási tempóban fejlődtek az elmúlt 30 évben. Ez idő alatt az orvostudomány eljutott a bőrbe ültethető inzulinpumpáig és szenzorig, amelyeknek köszönhetően nem csupán a betegek életminősége javult jelentősen, de hatásukra a szövődmények kockázata minimalizálódott, az érintettek életkilátásai évtizedekkel meghosszabbodtak.
Gyermekdiabétesz nap
Hozzátette, hogy a modern eszközök ellenére, az 1-es típusú diabétesz esetén a gyerekek életét egy rendkívül szigorú napirendbe kell szervezni, azonban speciális diéta nincs, az ajánlások az egészséges táplálkozási elvekkel egyeznek meg, tiltólistán is csak bizonyos gyorsan felszívódó szénhidrátok szerepelnek. Az étkezések ideje, száma és mennyisége ugyanakkor előre meghatározott.
Az egyetem közleménye szerint január 12-én, szombaton a Szurikáta Alapítvánnyal közösen, Budapesten szervezik meg a XIV. Gyermekdiabétesz Napot a Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai Elméleti Oktatási Központjában. A rendezvényre több száz gyermeket és családjukat várják.
(Forrás: MTI)
Szerző
Friss
- Nagy úr, ha ‘a kiskocsma mindig is a falu lelke’, akkor az italbolt micsoda és miért támogatandóbb, mint az orvosi rendelő, az iskola és a ‘kultúr’?
- ‘Chanel és Dior ruhákat, Bulgari vagy Cartier ékszereket úgy lehet bérelni a jelmezkölcsönzőből, mint egy Superman vagy unikornis-gúnyát’?
- Juszt László kérdései ‘a szeretett vezérhez’ a pénteki igehirdetésen – Ez a mostani ellenkampány már a beindult öregkori szenilitás jele?
- Trump alfelében, avagy jó kis „deal”-eket kötünk mi majd Amerikával
- Ha OTP-s, nem az Ön készülékében van a hiba – Leállt a bank szolgáltatása – Frissítve!
- Ég a tiszaújvárosi gyógyfürdő tetőszerkezete – videó a helyszínről
- Gulyás -vagy irányított kormány- összeesküvés-elmélete: szándékosan fertőzték meg a magyar marhaállományt a száj- és körömfájás vírussal?
- Rétvári: a TISZA ‘fotókon látható tömeg sosem akkora, mint amekkorának látszik’ – Megmutatta, Ő mit tud összehozni…
- A telekommunikációs szolgáltatók igyekeznek vörös szőnyeget teríteni Orbán Viktor 2026-os győzelme elé
- 83 éves korában szabadul Gyárfás Tamás – Jogerős ítélet született