Connect with us

Kultúra

A fák újéve

Megosztás

Egyik kevésbé kiemelkedő, ám mégis oly kedves, manapság egyre népszerűbb ünnep Izraelben – héber neve szerint Tu BiSvát  – Svát hónap 15.-e, a fák újéve, ami idén január 30-án este köszönt be.

Az első tag nem igazi szó, hanem egy szám: a ‏‏ט tet számértéke 9, a ‏‏ו vávé 6, a kettő összege 15, ennek a rövidítése és mozaikszóként való kimondása a ‏„tu – a” a rövidítést jelzi. Az ünnep nevéből a második tag svát hónapra utal, ugyanis a héber ábécé, az alefbét betűinek számértéke is van…  Izraelben e naptól számítják a gyümölcstermő fák tizedével kapcsolatos előírásokat a három vagy az idősebb fák esetén.  E nap az izraeli parlament születésnapja is, mert 1949-ben ezen a napon ülésezett először Izrael parlamentje, a kneszet.

Hajdan, az ősi Izraelben, ilyenkor ültették a fákat. A törvény előírta, hogy az első három évben nem volt szabad enni a fa gyümölcséből, a negyedik évben pedig el kellett vinni a termést Jeruzsálembe, hogy amint azt a Talmud előírta „elárasszák friss gyümölccsel az ország fővárosát”. A fa gazdája csak az ötödik esztendőtől kezdve fogyaszthatta szabadon termését.

A gyümölcsfák tisztelete igen nagy volt már Mózes korában is, hiszen előírás volt, hogy a termő gyümölcsfát kivágni tilos, még háború esetén is. Az ostromlók nem építhettek sáncot a gyümölcsfák kivágásával. Valahol itt kezdődhetett a természet védelme…

Miért nevezték el a Tu BiSvátot a fák újévének?

Mert Tu BiSváti ünnepéig  esik a legtöbb eső és ekkorra a legtöbb gyümölcsfa kirügyezik. Amelyik fa rügyet fakaszt Tu BiSvát előtt, az az előző év gyümölcsének számít, és amelyik fa utána rügyezik ki, annak gyümölcse az új év termése.

Hogyan ünneplik a Tu BiSvátot?

Napjainkban is ünnepi asztalt terítünk és megrakjuk, Izrael azaz Erec Jiszrael gyümölcseinek legjavával. A legfontosabb az a hét növényfajta, amelyek említésével a Tóra Izrael földjét dicséri: búza, árpa, szőlő, füge, gránátalma, olajbogyó és datolya.

Izraelben az iskolás gyerekek ilyenkor kirándulnak, és egy fát ültetnek. (Például Zikhron Ya’akovban, a Rothschild parkban.)

Az ősi Szentföldön már vége az esős időszaknak, a fák virágozni kezdenek. Elsőként a mandulafa – erről szól az egyik, az ünnepen énekelt kedves dal.

Újabban szokássá vált, hogy ezen a napon műsoros összejövetelt, úgynevezett tu bisváti szédert tartsanak, ahol a közösség tagjai együtt fogyasztják el a különféle finom gyümölcsöket.

A dal szombatjának nevezik a fák újévét megelőző szombatot (héberül: sabat sirá). Ilyenkor olvassák fel a Tórából Mózes diadalénekét, amelyet a Nádas-tengeren való csodálatos átkelés után írt. A felolvasás mindmáig ősi, hagyományos dallammal hangzik el a zsinagógában.

(Vendégszerző: Prinner Gábor levéltáros, Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár)

Szerző

Click to comment

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük