Kerítésen túl
A fegyvernepper a mennybe megy – Fogolycsere után pártigazolvány
Emlékeznek még az „azeri baltás gyilkos” kiadására? Őt szinte azonnal elengedték fogságából, ahogy hazatért, holott azzal adták ki Szijjártóék, hogy ott töltse le az itt kiszabott büntetését, aztán szépen, nem is lassan, nemzeti hős lett belőle. Hogy jön ez az orosz fegyvernepper ügyéhez? A hasonlatosság okán!
Emlékeznek még az „azeri baltás gyilkos” kiadására? Őt szinte azonnal elengedték fogságából, ahogy hazatért, holott azzal adták ki Szijjártóék, hogy ott töltse le az itt kiszabott büntetését, aztán szépen, nem is lassan, nemzeti hős lett belőle. Hogy jön ez az orosz fegyvernepper ügyéhez? A hasonlatosság okán!
„Apa, kezdődik”
Alighanem valami hasonló mennybemenetel várhat az USA által elfogott orosz fegyvernepperre is, aki a napokban szabadult fogolycserével Oroszországban, mint az „azeri baltás gyilkos”, Ramil Səfərovra Azerbajdzsánban. Hétfőn belépett a néhai Vlagyimir Zsirinovszkij nacionalista politikus által alapított Oroszországi Liberális Demokrata Pártba Viktor Bout, aki múlt héten fogolycsere révén szabadult az Egyesült Államokból, ahol illegális fegyverkereskedőként 25 év szabadságvesztésre ítélték.
Különleges megtiszteltetés
Pártigazolványát Leonyid Szluckij pártelnök, az orosz parlament külügyi bizottságának elnöke adta át Boutnak a liberális demokraták megalakulásának 33. évfordulója alkalmából rendezett gyűlésen. A nevével ellentétben nacionalista és Nyugat-ellenes parlementi politikai erő bírálói szerint látszatellenzéki politikát folytat. But megköszönte Szluckijnak a kiszabadításáért tett erőfeszítéseit. A sajtónak azt mondta, hogy azért választotta ezt a politikai tömörülést, mert államhatalom-pártinak tartja, és mert „közel áll az emberekhez”. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az orosz médiában hősként ünnepelt volt elítélt pártválasztását személyes ügynek nevezte, de már maga a tény is, hogy a Kreml kommentálásra érdemesnek gondolta Bout döntését, sokat elmond nemcsak a fegyvernepper személyéről, de a neki tulajdonított fontosságról is.
Hogy jön ide Nicolas Cage?
Hollywood, mint szinte minden hasonló történetet, így Boutét is feldolgozta, persze a maga dramaturgiai szabályai szerint, vagyis ott a végén -ellentétben a valósággal- a nepper elszelel. Ennek a filmnek főszerepét játszotta Cage. Bout mellékesen kritizálta az alkotást, megjegyezve, hogy az amerikai filmipar Washington-barát propagandát folytat.
Ha engem kérdeztek volna, talán érdekesebb történettel álltak volna elő. Hollywood manapság – véleményem szerint – csak egy propagandaosztály
– nyilatkozta a fegyverkereskedő. A film a következő szöveggel zárul:
„A film valódi eseményeken alapul. Miközben a magán fegyvernepperek tovább prosperálnak, a világ legnagyobb fegyverszállítói az Egyesült Államok, Anglia, Oroszország, Franciaország és Kína. Egyben ők az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja is.”
Háttér
Viktor Boutot csütörtökön cserélték ki Brittney Griner amerikai kosárlabdázóra. A férfit 2012-ben 25 évre ítélték az Egyesült Államokban amerikai állampolgárok megölésére irányuló szervezkedés és terrorizmus anyagi támogatása címén. But tagadta bűnösségét. Grinert augusztusban kilenc évre ítélték, mert a seremetyjevói repülőtéren hasisolajat találtak az e-cigarettájában.
Szerző
Friss
- Heten a híres Bosszúállók-csapatból Kamala Harris mellett kampányolnak
- A Cinema City sem akar lemaradni az áremelős versenyben: ezentúl ennyi az annyi mozi-ügyben
- Lakást vett és üres a zsebe? Pedig még egy csekkfizetés vár Önre….
- „Ezek mennek mostanában”
- Szívzűr – Így élesztheted újra önmagad
- Hatalmas gazdasági-diplomáciai siker: magyarok gépestették Csádban a tevetej-fejést – A produktumot a miniszteri biztosunk azonnal beszlopálta
- Szanyi Tibor: Mindenhalottak
- Jogi problémája van? Félórás ingyenes konzultáció egy értő ügyvéddel – Pro Bono Nap Budapesten
- Brutál-igaz szívhoroszkóp! A Bikán és a Koson ledöbbensz!
- Müller Péter a halálról-, a gyászról-gondolkodás mestere