Connect with us

Banánköztársaság

A kormány átlát a szitán, avagy amikor a szomorújáték átmegy komédiába – Napi Lendvaiság…

Megosztás

Lendvai Ildikótól nem idegen a csípős irónia nyelve, de soha nem sértésre, sokkal inkább figyelemfelkeltésre használja írói vénáját. Közel egy évig minden héten jelentkezett portálunkon “Heti tapló” című rovatával, amiben az előző 7 nap furcsaságait figurázta ki a csak rá jellemző módon. Lássuk aktuális gondolatát!

Published

on

Megosztás

Lendvai Ildikótól nem idegen a csípős irónia nyelve, de soha nem sértésre, sokkal inkább figyelemfelkeltésre használja írói vénáját. Közel egy évig minden héten jelentkezett portálunkon “Heti tapló” című rovatával, amiben az előző 7 nap furcsaságait figurázta ki a csak rá jellemző módon. Lássuk aktuális gondolatát!

Amikor a szomorújáték átmegy komédiába…

Az Unióból egyedül Magyarország nem csatlakozott az Európai Startup Nemzetek Szövetségéhez. Eddig nem tudtam pontosan, de a „startup” az innovatív kezdő vállalkozások neve, a Szövetségben az államok az ő különböző konkrét módszerekkel való segítésükre kötelezték el magukat. Ezzel eddig a magyar kormánynak sem volna semmi baja, hiszen maga is ennek szükségességét hirdette, támogatott inkubátor telepeket, pályázatokat indított a Nemzeti Innovációs Hivatalon keresztül. (Más kérdés, milyen hatékonysággal, a szép terveket gyakran felülírta a verseny helyett a csókosok külön pénzelése.)

Hogy akkor most mi bajuk van? Egy szó. A „sokszínű”

Az egyezmény egyik mondata azt kéri, hogy a startupok

„etnikum, vallás, életkor, szexuális orientáció és nemi alapon is sokszínű munkahelyeket hozzanak létre”.

Kétszer is elolvastam, de nem értettem, mi ezzel a probléma. Szerencsére a kormány háromszor is elolvasta, és átlátott a szitán! Mint a kormányszóvivőtől megtudtuk, a

„nemi alapon”

akadtak fenn. Úgy fejtették meg, hogy a kettő az nem sok, tehát ha a sokszínűséget igénylik, akkor nemcsak a két nem egyforma alkalmazási esélyeire gondolnak, hanem majd mindenféle transzokat és hasonlókat is fel kell venni.

Ravasz, mi?

Így aztán kiesünk számos lehetőségből, hiába is jajveszékel a Magyar Startup Szövetség. Nekik is kuss.

Azon gondolkodom, mi volna, ha a szöveg egy gyengébbek kedvéért készülő függeléke elmagyarázná: férfiak és nők egyenlő esélyének biztosítása is a sokszínűség része. De ha mégsem, akkor tényleg komolyan gondolják, hogy a startup vállalkozások majd tömegesen átoperálják a felvételre jelentkezőket?! A biztonság kedvéért már az óvodában, úgy a jó.

Háttér

Az Európai Unió 2021 novemberében indított el egy az európai startupok segítésére létrejött szövetséget (Európai Startup Nemzetek Szövetsége – ESNA). A megalapításáról szóló nyilatkozatot az EU 26 tagállama és Izland írta alá. Egyedül Magyarország nem csatlakozott

– írta az rtl.hu. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európai Stratégiai Kutatóintézetének akkori beszámolója szerint,

a Szövetség tagjai elkötelezték magukat amellett, hogy együttműködve, a lehető legoptimálisabb körülmények megteremtésére törekedjenek a startupok növekedésének biztosítására. Az ESNA támogatja a részes országok törekvéseit a startupnemzetté válásban, a jó gyakorlatok megosztásával, technikai támogatással és a fejlődés nyomon követésével.

A Sifted című, startupokkal foglalkozó európai szaklap csütörtökön az ügyet ismerő két forrásra hivatkozva számolt be arról, hogy Magyarország miért nem csatlakozott a szövetséghez. A cikk szerint

Magyarország azért maradt távol, mert egy bekezdésben a szövetség a sokszínűség fontosságát hangsúlyozza, és azt kérik a kormányoktól, hogy támogassák startupokat abban, hogy etnikum, vallás, életkor, szexuális orientáció és nemi alapon is sokszínű munkahelyeket hozzanak létre, és ennek az elvnek az alapján alkalmazzanak embereket.

Biás Csongor, a Startup Hungary igazgatója a lapnak nyilatkozva kijelentette, hogy

„nagyon rossz, hogy Magyarország az egyetlen, ami nem csatlakozott az ESNA-hoz”, mert az „segít olyan szabályváltozásokat bevezetni, amire a magyar környezetben nagy szükség lenne”.

A Sifted megkereste a magyar kormányt is ezzel kapcsolatban, de elsőre nem kaptak választ. A cikk megjelenése után viszont frissítették a szöveget, és azt írták, hogy a magyar kormányszóvivő megerősítette a Siftednek, hogy

Magyarország „tartja korábbi álláspontját”, és nem adja a nevét az ESNÁ-hoz „a nemek sokszínűsége” megfogalmazása miatt. (forrás)

Szerző