Kerítésen túl
A mikrofonállványhoz szokott Orbán Viktor esete a valódi újságírókkal
Orbán Viktor Irakli Kobakidzével, a georgiai miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatót. A sajtónyilvános eseményen ugyan újságírók részt vehettek, de kérdések feltevésére nem adtak lehetőséget. Viszont a nyilatkozatok befejeztével többen bekiabáltak, és azt kérdezték a magyar kormányfőtől, hogy Magyarország egyedül is tudja-e garantálni Georgia európai uniós tagságát.
Upsz…
Orbán Viktor köszönetét fejezte ki, hogy a georgiaiak nem engedték, hogy országukból egy második Ukrajna legyen. A miniszterelnök kedden a Tbilisziben tartott sajtótájékoztatón elmondta,
senki nem meri megkérdőjelezni, hogy a georgiai választások szabadok és demokratikusak voltak.
A miniszterelnök azt mondta: nem akart a kampány során jönni Georgiába, mert az úgy tűnt volna, mintha beavatkozna a helyi emberek döntésébe, ezért inkább megvárta a választás eredményét. Megjegyezte, hogy a két népben egymásról kölcsönösen pozitív kép él, aminek talán a történelem lehet az oka:
„önök egy szabadságharcos nép, mi is azok vagyunk, nagyhatalmak vesznek bennünket körül, önöket is, mindig harcolnunk kellett a szuverenitásért meg a szabadságért, valószínűleg ez a történelmi tény hozta létre azt a pozitív előítéletet, amellyel a két nép ma egymásra tekint”.
Orbán Viktor gratulált a georgiai miniszterelnöknek a friss választási győzelméhez, és megjegyezte, hogy figyelemmel kísérte a voksolás körüli vitát, illetve a nemzetközi szervezetek értékeléseit, s azt látta, hogy „senki sem meri megkérdőjelezni”, hogy ez a választás szabad és demokratikus választás volt.
„Minden kritikai megjegyzés mellett, idáig senki nem mer elmenni. Ezt jól is teszik, hiszen mi, magyarok is küldtünk megfigyelőket, itt voltunk, láttuk a saját szemünkkel, hogy mi történik
– fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a magyar megfigyelők jelentései egyértelműen pozitívak voltak és egy szabad és demokratikus választásról számoltak be.
Most éppen Grúzia a „jó haver”
Orbán Viktor kitért arra is, hogy Magyarország Ukrajnával szomszédos ország, ezért tudja, hogy milyen a háború, s a béke értékével is tisztában van.
„Magyarország egy békepárti ország Európában, és nagyra értékeljük az önök erőfeszítéseit, hogy önök szintén a béke oldalán állnak. Senki sem akarja tönkretenni a saját országát és belevinni egy értelmetlen háborúba, úgyhogy mi értjük a georgiai emberek döntését, akik a béke mellett szavaztak, nálunk is így áll a helyzet”
– emelte ki a miniszterelnök. Világossá tette, hogy a georgiai emberek Európa melletti döntést hoztak, s ő úgy látja, hogy mind a kormányzópárt, mind pedig az ellenzék elkötelezett az uniós integráció mellett.
„Sőt, talán önök az egyetlen olyan ország a világon, amelynek az alkotmányába bele van írva, hogy törekednie kell az európai uniós tagságra minden kormánynak”
Hozzátette, hogy ilyen körülmények között megkérdőjelezni a georgiai kormány elkötelezettségét „leginkább vicces”. Szólt arról is, hogy Magyarország minden támogatást hajlandó megadni Georgiának, hogy az évtized végére a legfelkészültebb tagjelöltként csatlakozzon az Európai Unióhoz. Hozzátette, hogy már eddig is delegáltak magyar szakértőket Tbiliszibe és szívesen fogadnak georgiai szakértőket Magyarországon, egy képzési programra.
<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>
Összebútorozva….
Orbán Viktor a sajtótájékoztatón kiemelte,
megállapodtak arról, hogy stratégiai területen fejlesztik az együttműködésüket, nemrégiben megállapodás született a beruházások védelméről, Magyarország szívesen vesz részt a georgiai infrastruktúra-fejlesztésben is.
Megemlítette továbbá azt a tervet, ami arról szól, hogy a Kaukázusban megtermelt zöld áramot eljuttatják az Európai Unióba. Hozzáfűzte, hogy ebben négy ország működik együtt: Azerbajdzsán, Georgia, Románia és Magyarország, s már létrehozták a négy ország közös vegyesvállalatát, amit döntő lépésnek nevezett. Magyarország 80 georgiai egyetemi hallgatónak ad állami ösztöndíjat minden évben. Orbán Viktor elmondta, a következő napok vitáit a helyükön kell kezelni, bár a georgiai választás eredménye egyértelmű, a választás maga szabad és demokratikus volt, mégis lesznek viták róla Európában. A miniszterelnök azt kérte, hogy ezeknek a vitáknak ne tulajdonítsanak jelentőséget, hiszen ezek szokványosak Brüsszelben, amikor a konzervatív pártok nyernek.
„Az európai politikának van egy kézikönyve […], egy kisokos: ha a liberális pártok nyernek, akkor demokrácia van, ha a konzervatívok nyernek, akkor nincs demokrácia”.
Ehhez képest…
Az Európai Unió 13 országának külügyminiszterei elítélték hétfőn a hétvégi, georgiai parlamenti választásokon a nemzetközi szabályok állítólagos megsértését.
Szalome Zurabishvili köztársasági elnök tüntetni hívta a grúzokat, miután az ellenzék, vele az élen, azon az állásponton van, hogy csalás történt, ezért nem fogadják el az oroszbarát Georgiai Álom kormánypárt szombati parlamenti választásokon aratott győzelmét. Az államfő arról beszélt, hogy a választás hivatalos eredménye egy orosz különleges művelet eredménye,
„a hibrid hadviselés egyik új formája, amelyet népünk, országunk ellen folytatnak”.
Zabolátlan újságírók kérdeztek….
A tájékoztatón sajtónyilatkozatot adtak újságíróknak, amelyen nem lehetett kérdezni, ennek ellenére többen is bekiabálva próbálták megtudni a miniszterelnöktől, hogy tudja-e garantálni Georgia EU-tagságát – írta meg a Magyar Hang.
Friss
- A TISZA Párt EP-képviselőjének felesége munkaügyi pert indított volt munkaadója, a minisztérium ellen
- Kamatot emelt az OTP a lakáshiteleknél – Követőkre talál?
- Lázár közszolga pökhend-üzemmódban: egy csekk és más semmi – 5000 Mrd, és viheti a Főváros a területet
- Ha azt hitte, hogy Orbán nem tudja meglepni, tévedett….
- Karácsony Gergely: győztünk!
- 4 ok, amiért megéri zöld energiára váltani
- Karácsony Gergely: ez nettó hazaárulás!
- Ezért állt le a reggeli csúcsban a 2-es metró
- Fiúk a szélről: Fico és Orbán – Jó étvágyat
- Nagy Ervin: tisztelettel kérdezem, Hankó úr, maguk gyengeelméjűek?