Budapesti hétköznapok
A XII. kerületben a Kutyapártos Kovács Gergely száll ringbe a fideszes Fonti Krisztinával

A XII. kerületi ellenzéki előválasztáson a választásra jogosultak 14 százaléka vett részt (összesen 6275 választó), ami megközelítette a 2021-es előválasztás választói aktivitását. Ez különösen annak fényében lényeges fejlemény, hogy egy önkormányzati választás kevésbé szokta megmozgatni a nagyvárosi választókat.

Végleges
Kovács Gergely (MKKP) 3829, Visi Piroska (civilek) 1276, Farkas Csaba (Momentum) 1161 szavazatot kapott. Ez azt jelenti, hogy a megállapodásban részt vevő pártok egyezsége értelmében a 61,11 százakékot kapott Kovács Gergely lesz a kormánypárti Fonti Krisztina kihívója június 9-én, valamint a 12 egyéni önkormányzati választókerületből 8-ban a Magyar Kétfarkú Kutyapárt állíthat jelöltet. Kovács és a jelenlegi fideszes alpolgármester Fonti mellett még biztosan szerepelni fog a szavazólapokon Binder Csaba (Mi Hazánk) és Kendernay János (LMP) is. Utóbbi már korábban jelezte, hogy mégsem indul el a most zárult előválasztáson.
Kuriózum
A mostani voksolás egy még eddig Magyarországon soha ki nem próbált rendszer szerint zajlott. A preferenciális szavazás, azon belül is azonnali többfordulós választás azt jelentette, hogy
a választók a jelölteteket sorrendbe állíthatták, a nekik legszimpatikusabb kapta az első ranghelyet, míg a legkevésbé vonzó a harmadikat. A szavazatszámlálásnál először összeszámolták, hogy az egyes jelöltek hány első helyet kaptak.
Ha valamelyik jelölt megkapja az érvényes szavazatok többségében az 1. helyet, akkor ő a győztes. Ha nincs ilyen többség, akkor a legkevesebb első ranghelyet kapott jelölt kiesik. Az ilyen módon kiesett jelöltre érkezett szavazatokat újra előveszik, és megszámolják, hogy kit jelöltek meg második preferenciaként a szavazólapokon, és ezeket a másodlagos preferenciákat hozzáadják a másik két jelölt korábbi (első preferenciás) voksához.
Szerző
Friss
- Dr. Zamecsnik: nem üres politikai jelszó, hanem valós jogi forgatókönyv lehet a Tisza Párt „út a börtönbe” programja
- Megvan végre a felelős az MH17-es maláj repülőgép katasztrófájért: a bíróság Oroszországra mutatott
- Ginnel pácolt lazac, pirított királyrák, konfitált kacsa – A Harcosok Klubja VIP-cateringje 8,7 milliót kóstált
- Bruck András: pénz legyen vagy szabadság? – ez itt a kérdés
- A gazdaságpolitika formálódása Magyarországon
- Sztrájkveszély az egészségügyben – A szervezők szerint Takács Péter vállalhatatlan választ adott nekik
- Magyar Péter titka – a magyar választók 44 százaléka hajlandó félretenni saját értékpreferenciáit, ha ez szükséges az Orbán-kormány leváltásához.
- Orbán nőügyei: hihető, hogy a migránsozást Lévai Anikó indította el? – Napi Lendvaiság…
- Tarjányi Péter: 10 perc kell ahhoz, hogy nyugodtan aludj akkor is, ha egyszer tényleg elmegy az áram
- Hogyan egyszerűsítik a mobilfizetések a mindennapi tranzakciókat 2025-ben?