Jelentősen, összesen 127 000 hektárral nőtt az ópiummák termesztési területe Afganisztánban 2017-ben, derült ki az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának (UNODC) hétfőn nyilvánosságra hozott jelentéséből.
A mákföldek területe így elérte a 328 ezer hektárt – egy évvel korábban még csak 201 ezer hektáron termesztettek ópiummákot a becslések szerint a közép-ázsiai országban. Ilyen szintű emelkedésre csak 2009 és 2010 között volt példa.
Az ópiummák termelési területe szinte minden, hagyományosan ezt a növényt termesztő tartományban emelkedett. Ennek megfelelően az országban az ópium előállítási potenciál a 2016-os 4800 tonnáról 9000 tonnára szökhetett fel.
Az ópium – a mák éretlen termésének a levegőn kicsapódott nedve – a heroin alapanyaga. Afganisztánban állítják elő a világ herointermelésének 80 százalékát. A felkelők harcukat a kábítószer eladásából befolyó jövedelmekből finanszírozzák, ugyanakkor sokan fektettek pénzt a tiltott ópiumgazdaságba, ami megnehezíti a kabuli kormánynak, hogy megerősítse jelenlétét a nagy ópiumtermelő tartományokban.
Tényezők sokasága járult hozzá ahhoz, hogy a máktermelők száma ennyire megugrott:
a politikai bizonytalanság, a kormányzati ellenőrzés hiánya, a megnövekedett gazdasági bizonytalanság, különösen az északi tartományokban egyaránt hozzájárult a helyzet kialakulásához. Mindezekhez hozzájárul az általános szegénység, valamint az érzékenység a külső gazdasági változásokra, ami párosul a nemzetközi erők kivonásának gazdasági következményeivel.