Ambros Martín: végrehajtottuk, amit elterveztünk

A címvédő Győri Audi ETO KC 26-20-ra legyőzte a román CSM Bucuresti csapatát a női kézilabda Bajnokok Ligája elődöntőjében, a Papp László Budapest Sportarénában zajló négyes döntő szombati, első játéknapján.

A győriek közül hárman hiányoztak: a cseh Jana Knedlikova bokasérülés, Tomori Zsuzsanna és a norvég Nora Mörk pedig térdműtét után gyógyul. Utóbbit benevezték a találkozóra, de csak azért, hogy testközelből, a kispadról nézhesse az elődöntőt.

A kiváló hangulatú mérkőzés az ETO két góljával, illetve Isabelle Gulldén kihagyott büntetőjével kezdődött. Ambros Martín vezetőedző ezúttal nem irányítóként, hanem balszélsőként számított Görbicz Anitára, aki már a hetedik percben betalált, majd elhibázott egy hétméterest.

A bukarestiek a 11. percben voltak eredményesek először, mert klasszis balátlövőjük, Cristina Neagu korábban három lövést is elrontott. Mindezek ellenére a Győr nem tudott háromgólosnál nagyobb különbséget kialakítani, de ez nem a játékmesteren múlt: Nycke Groot remekül irányította a győrieket, ezzel nagyban hozzájárult a hatékony támadásokhoz.

A szünethez közeledve a magyar csapat elkövetett néhány hibát – védekezésben is, de leginkább támadásban -, ennek ellenére két góllal vezetett harminc perc után, mivel a románok a hajrában kétszer is a kapufát találták el.

A győri Stine Bredal Oftedal (j), és Camille Ayglon-Saurina, a román csapat játékosának az összecsapása. MTI Fotó: Illyés Tibor

A Knedlikova hiánya miatt jobbszélsőt játszó Mireya González egymás után két lövést elrontott, de társai sem céloztak már olyan pontosan, mint korábban, mivel az ellenfél egyre keményebben védekezett. Neagu vezérletével a 42. percben egyenlített a CSM Bucuresti (16-16), ezt követően azonban két győri találat, majd a cserekapus Kiss Éva jóvoltából egy hárított büntető következett, Görbicz pedig visszaállította a háromgólos különbséget.

A bukarestiek időkérése után a kapuba visszatérő Kari Aalvik Grimsbö két lövést védett, csapata az 51. percben először vezetett néggyel, majd tovább nőtt az előny (22-17). Négy perccel a vége előtt Eduarda Amorim az üres kapuba lőtt, ezzel eldőlt a meccs, amit végül hat találattal nyertek meg a szinte végig kiválóan védekező győriek.

A mezőny legjobbja a győriek holland irányítója, Cornelia Nycke Groot volt, aki hét gólt szerzett.

Női kézilabda Bajnokok Ligája, elődöntő:

Győri Audi ETO KC-CSM Bucuresti (román) 26-20 (12-10)
Gól: Groot 7, Görbicz 5, Oftedal 5, Amorim 4, Broch 2, Bódi 2, Althaus 1, ill. Neagu 6, Manea 4, Kurtovic 4, Mehmedovic 3, Curea 1, Gulldén 1, Jörgensen 1.

Egész héten erre készültünk, és amit erre a mérkőzésre terveztünk taktikailag, sikerült végrehajtanunk. Fontos volt, hogy nyugodtak maradjunk függetlenül attól, éppen mennyi az állás” – nyilatkozta a sajtótájékoztatón az idény végén – hat év után – távozó Ambros Martín.

A címvédő győriek 26-20-ra győztek, a bukarestiek csak a második félidőben, 16-16-nál tudtak egyenlíteni, de egyszer sem vezettek.

Ambros Martín hangsúlyozta, próbálták agresszív, kemény védekezéssel nyomás alatt tartani ellenfelüket, ami sikerült is, de amikor egy pillanatra nem figyeltek, nem összpontosítottak megfelelően, azt rögtön góllal büntették a románok.

„Elégedett vagyok azzal, amit a statisztika mutat, fantasztikus munkát végeztek a játékosaink, és a szurkolóinkat is köszönet illeti. Nagyon nehéz szezon végén vagyunk, sok problémával kellett megküzdenünk, de ez mind nem számít, hiszen döntőben vagyunk”– mondta a győztes edző.

A tavaly nyáron igazolt norvég Stine Oftedal – aki hét lövésből öt gólt dobott – az első idényét játssza a BL-ben, és rögtön a döntőbe jutott új csapatával.

„Fantasztikus érzés, hogy klubszinten is a legjobbak között szerepelhetünk. Csapatunk remek játékosokból áll, akikkel a végsőkig harcoltunk, nagyon boldog vagyok”– nyilatkozta, s kiemelte a fantasztikus hangulatot.

Görbicz Anita pillanatnyilag nem érez fáradtságot

A csapatkapitány, ezúttal balszélsőként játszó Görbicz Anita leszögezte, egy pillanatra sem ingott meg az együttes, még akkor sem, amikor 16-16-nál utolérte őket a román csapat.

„Egy játékos bentről érzi, ha működik a csapatjáték, a védekezés. Végig kezünkben tartottuk a találkozót, az volt mindenkinek a fejében, hogy nem győzhet ma más, mint mi” – fogalmazott. Hozzátette, pillanatnyilag nem érez fáradtságot, s bár vélhetően ez vasárnap reggelre másként lesz, nem foglalkozik vele.

A hét gólt szerző Cornelia Nycke Groot is a védekezést nevezte meg a siker kulcsaként, mint mondta, már az elején elhúzott ellenfelétől, s az egész találkozón remekül játszott a Győr.

A CSM Bucuresti vezetőedzője, a svéd Per Johansson kifejtette, kezdetben nem voltak kellően agresszívak, túlságosan távol játszottak a győriek védőfalától, ráadásul ellenfelük jobban védekezett az első félidőben.

„A szünetben próbáltunk megoldást találni a problémáinkra. A folytatásban nagyobb önbizalommal kézilabdáztunk, volt is jó néhány tiszta helyzetünk, amiket viszont kihagytunk. Bár sikerült egyenlítenünk, a Győr több ellentámadását is góllal tudta befejezni, mi viszont egyet sem, ez volt a legnagyobb probléma számunkra” – vélekedett a tréner.

A román csapat dán balátlövője, a négy kísérletből egyszer eredményes Line Jörgensen arról beszélt, mindkét félidőt jobban kezdték a győriek, majd amikor csapatának sikerült egyenlítenie, az ETO remek védekezéssel és jó helyzetkihasználással eldöntötte a meccset.

Andrea Canadija, a macedón (j) és Kszenyija Makejeva, az orosz csapat játékosa a Rosztov-Don – MKD HC Vardar mérkőzésen. MTI Fotó: Illyés Tibor

Ismét a Vardar lesz a Győr ellenfele a döntőben

Az első 16 percben mindössze hat gól született, és mivel az oroszok több mint nyolc percig nem találtak be, az előző idényben BL-ezüstérmes macedón csapat a szerb Andrea Lekic góljaival magabiztosan vezetett. A Rosztov a montenegrói Katarina Bulatovic találatai ellenére sem tudott felzárkózni a szünetig.

A második felvonás elején egy 4-1-es sorozattal tovább növelte előnyét a Vardar, és amikor egy 3-0-s szériával visszakapaszkodott a Rosztov, egy súlyos bokasérülés miatt percekig állt a játék: a brazil irányítót, Ana Rodriguest mentővel kellett kórházba szállítani.

Az oroszok ekkor sem adták fel, Jekatyerina Ilina, valamint a négyes torna legalacsonyabb játékosa, Anna Vjahirjeva találataival tartották magukat, ám Penezic góljaival biztosította sikerét a Vardar.

A Győr és a Vardar korábban öt alkalommal találkozott egymással, a győriek kétszer, a macedónok egyszer győztek a rendes játékidőben, kétszer pedig döntetlen született. A tavalyi BL-finálét 26-26 után hosszabbításban 31-30-ra nyerte meg az ETO.

A meccs legeredményesebb játékosa a macedónok szerb irányítója, Andrea Lekic, valamint horvát balátlövője, a nyártól már a Siófokot erősítő horvát Andrea Penezic volt, egyaránt hét góllal.

Vardar Szkopje (macedón) – Rosztov-Don (orosz) 25-19 (10-7)
Vardar: Leynaud, Szuszlina (kapusok), Canadija 1, Cvijics, Kermaicsieva, Klikovac, Kmirova, Kuznyecova, Lacrabere, Lazovic 3, Lekics 7, Penezic 7, Petrovics, Radicsevics 4, Risztovszka 1, Szazdovska.
Rosztov: Pessoa, Szedojkina (kapusok), Borscsenko, Bulatovics 3, Cabral Barbosa 1, Dembele 3, Iljina 5, Kalinyicsenko, Szlivinszkaja, Makejeva 2, Manaharova, Petrova, Rodrigues 2, Szeny, Szudakova, Vjahirjeva 3.