Connect with us

Kerítésen innen

Április 26., szombat: nemzeti gyásznap – Tudja, hogy mit jelent ez az Ön számára?

Április 26., szombat: nemzeti gyásznap - Tudja, hogy mit jelent ez az Ön számára?
Megosztás

„A kormány döntést hoz arról, hogy a temetés napját nemzeti gyásznappá nyilvánítja. Ez megfelel a hagyományoknak és kifejezi a nemzet háláját a Szentatya iránt, és a nemzet gyászát” – jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes Ferenc pápa halála után.


De mi is az pontosan?

A jogtárban olvasható meghatározás szerint a nemzeti gyász

„a társadalom egészét, illetve annak jelentős részét érintő – a nemzet érdekében végzett munkássága, közéleti tevékenysége okán kiemelkedő személy halála miatt vagy a társadalmat mélyen megrázó katasztrófában elhunytak iránt érzett – megrendülés és az ezt kifejező kegyeleti megemlékezés.”

A nemzeti gyászt a kormány rendeletben hirdeti ki, kivételesen indokolt esetben pedig akár több napig is tarthat – emlékeztet a 444.hu. A gyakorlatban mindez azt jelenti, hogy:

  • Magyarország lobogóját ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadással az Országház előtt fel kell vonni, majd félárbocra kell ereszteni,
  • a középületekre „zászlóhasználat esetén gyászlobogót kell kifüggeszteni, lobogóhasználat esetén Magyarország lobogóját és az európai lobogót félárbocra kell ereszteni”,
  • és ha lenne aznap tanítás, az iskolákban „méltó módon megemlékezést kell tartani”.
  • a rendelet szerint „a nyilvános szórakozóhelyeken a zene- és műsorszolgáltatás – a nemzeti gyászt kihirdető rendeletben foglaltak szerint” akár korlátozható is lehet aznap.
  • Munkaszüneti napot nem jelent.

Magyarországon legutóbb 2017. január 23-án, a veronai buszbaleset áldozatainak emlékére rendeltek el nemzeti gyásznapot, de 2005. április 8-án II. János Pál pápa temetésének napját is nemzeti gyásznappá nyilvánították.

<<< Olvassa cikkeinket a Facebookon és a Google hírei között is! >>>

Szerző