Kultúra
Az év könyve: Anette, egy hősnői eposz
A hazáját megszálló nácik ellen és a hazája által megszállt Algéria függetlenségéért is harcoló francia nőről szóló alkotást -címe Anette, egy hősnői eposz- tüntettek ki a német nyelvterület egyik legrangosabb irodalmi elismerésének számító Német Könyvdíjjal a zsűri hétfő esti bejelentése szerint.
Anne Weber művének főszereplője élő személy, 97 éves, Dél-Franciaországban él. Egy irodalmi rendezvényen ismerkedett meg a szerzővel. Az első beszélgetést több találkozás követte, és a kapcsolatból idén augusztusra elkészült egy 208 oldalas elbeszélő költemény, Anette, ein Heldinnenepos (Anette, egy hősnői eposz) címmel.
A főszereplő Anette Beaumanoir élettörténete a szabadság-egyenlőség-testvériség hármas értékéért, az igazságért és függetlenségért folytatott harc története.
Tele van súlyos csapásokkal, erőszakkal, börtönnel, árulással, de a szerző mindezt „szuverén mértéktartással és finom iróniával” tárja az olvasó elé – áll a zsűri indoklásában, amely szerint
Anne Weber elbeszélésének ereje „vetekszik hősének erejével”,
és munkája révén „az eposz ősi formája lélegzetelállítóan frissen cseng”.
A Német Könyvdíj a német könyvszakma csúcsszerve, a Börsenverein des Deutschen Buchhandels elismerése a megelőző egy év terméséből a legjobbnak ítélt német nyelvű regénynek. A 2005-ben alapított díjra német, osztrák és svájci kiadók pályázhatnak köteteikkel. Az idén több mint kétszáz alkotást neveztek.
A tekintélyes kritikusokból álló zsűri az első lépésben egy húszas listát állít össze, majd a mezőnyt hat kötetre szűkíti. A díj 25 ezer euróval (9,12 millió forint) jár, a szűkített lista további öt alkotását 2500-2500 euróval jutalmazzák.
A díjat minden évben világ a legnagyobb könyvszakmai találkozója, a Frankfurti Könyvvásár kezdetének előestéjén adják át
A vásárt az idén a koronavírus-járvány miatt Frankfurtban megjelenő kiállítók és látogatók nélkül tartják meg, online rendezvények sorozatának formájában.
A Német Könyvdíjat a közelmúltban két alkalommal is magyar gyökerű szerző nyerte el: 2010-ben Abonyi-Nagy Melinda Svájcban élő, vajdasági magyar származású írónő Galambok röppennek föl című könyvével, 2013-ban pedig a soproni születésű, Berlinben élő Terézia Mora író, forgatókönyvíró és műfordító A szörnyeteg című, részben Magyarországon játszódó regényével.
(MTI)
Szerző
Friss
- Egy ‘vadonatúj’ Milák Kristóf mosolygott a versenytársakra és a közönségre Kaposváron
- Ha pénzed van az Uzsokiban, minden van – a Rendőrség szerint viszont: nincs itt kérem semmi látnivaló
- Lázár György: Hankó Balázs minisztert becsempészték Harvardra, Dudits Lucát meg meghívták – nagy különbség!
- A ‘dokumentumfilmes’, akinek smafu a tényellenőrzés – Skrabski Fruzsina esete a like-vadászattal és az IKEA-vak
- A miniszterelnöki Sancho Panza torkán megakadt a Sir Schiff András-kritika
- Szia, uram, balatoni ingatlan érdekel? – Kiárusít az agráregyetem
- Hogy mik vannak!? Donald! Téged megvezettek!
- Ha kedd, akkor az Erzsébet hídon tüntetnek Hadházyék – Élőben a Dunapartról….
- Orbán egy párhuzamos valóságból: az árak lementek, vettem négy nyulat…
- Aki Budapesten ma hazafelé veszi az irányt, ne megszokásból tegye! – Friss BKK-hírek, információk…